DÜNYA BAŞKENTLERİ ANKARA'DA BULUŞUYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi, tüm dünyada idari başkentlerin kalkınması ve bu kentlerin karşı karşıya kaldığı ortak sorunlara çözümler üretilmesi amacıyla bir araya gelen "Dünya İdari Kentler Birliği"nin ilk genel kuruluna ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

DÜNYA BAŞKENTLERİ ANKARA'DA BULUŞUYOR
  • 03 Eylül 2018, Pazartesi 0:00

BAŞKENT ANKARA İLK KEZ "DÜNYA İDARİ KENTLER BİRLİĞİ GENEL KURUL TOPLANTISI"NA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

BAŞKAN TUNA’YA ÖNEMLİ GÖREV

BİRLİK BAŞKANLIĞINI, 2018-2020 DÖNEMİNDE ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÜSTLENECEK

ALMANYA’DAN KATAR’A KADAR 16 ÜLKEDEN BELEDİYE BAŞKANI VE TEMSİLCİSİNİN KATILACAĞI ZİRVENİN ANA GÜNDEMİ KENTSEL DÖNÜŞÜM VE KALKINMA OLACAK

         Ankara Büyükşehir Belediyesi, tüm dünyada idari başkentlerin kalkınması ve bu kentlerin karşı karşıya kaldığı ortak sorunlara çözümler üretilmesi amacıyla bir araya gelen "Dünya İdari Kentler Birliği"nin ilk genel kuruluna ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

         4-6 Eylül tarihleri arasında Başkent’te düzenlenecek Genel Kurul’da önemli kararlara imza atılacak.

BAŞKAN TUNA’YA ÖNEMLİ GÖREV

          Türkiye ile birlikte toplam 16 ülkenin belediye başkanları ve temsilcilerinin katılacağı Dünya İdari Kentler Birliği Genel Kurulu, dört farklı oturumda gerçekleşecek.

          Çok sayıda bürokrat, uzman ve akademisyenin yer alacağı Genel Kurul Toplantısı’nın açılış töreninde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin de birer konuşma yapacak.

           2017 yılında Güney Kore’nin idari başkenti Sejong’da yapılan, Ankara (Türkiye), Sejong (Kore Cumhuriyeti), Putraja (Malezya), İslamabad (Pakistan) ve Brasilia’nın (Brezilya) katılımlarıyla gerçekleştirilen “Dünya İdari Başkentler Forumu”nda alınan ortak kararla, 2018-2020 dönemi için birlik başkanlığını Ankara Büyükşehir Belediyesi üstlenecek.

         Başkent’te yapılacak Genel Kurul’da, Ankara Büyükşehir Belediyesi birlik dönem başkanlığına seçilecek. Birliğin iki yıl boyunca ilk dönem başkanlığı görevini Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna yürütecek.   

BELEDİYE BAŞKANLARI KATILACAK     

         Dünyadaki diğer idari başkentlerin birliğe entegre edilmesi ve tüm dünyaca tanınan bir platform haline gelmesi amacıyla önemli bir görevi üstlenecek olan Başkan Tuna, Ankara’ya gelecek kurucu birlik üyesi belediye başkanları ile katılımcı ülkelerin belediye başkanlarına 5 Eylül’de önemli mesajlar verecek.

         Genel Kurul için Ankara’ya;

Sejong Belediye Başkanı Choon-hee Lee,

İslamabad Belediye Başkanı Anser Aziz Sheikh,

Putrajaya Belediye Başkanı Haji Hasim Bin Haji,

Saraybosna Belediye Başkanı Abdullah Skaka,

Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Mehmet Harmancı,

Niamey Belediye Başkanı Mouctar Mamoudou,

Mogadishu Belediye Başkanı Abdirahman O. Osman gibi belediye başkanları gelecek.

YUVARLAK MASA TOPLANTISINDA ÖNEMLİ KARARLAR ALINACAK    

           Birlik üyesi ülkelerinin belediye başkanları ve temsilcilerinin katılacağı Genel Kurul Toplantısı’nın ana teması "Dayanışma ve Refah: Dünya İdari Başkentler Birliği".

          Şehir yönetimine ilişkin önemli kararların alınacağı ve bilgi birikimlerinin paylaşılacağı Yuvarlak Masa Toplantısı ile ayrıca "Akıllı İdari Kentler", "Kentsel Dönüşüm" ve "İdari Kentler İçin En İyi Uygulamalar” başlıkları hem oturum başlıklarını hem de gündem maddelerini oluşturacak.

           Büyükşehir Belediyesi'nin önemli projelerinin tanıtılacağı birlik toplantısı sonunda Başkent’e gelen belediye başkanları ve heyetleri için tarihi ve kültürel mekanları kapsayan bir gezi programı da düzenlenecek.     

KATILACAK ÜLKELER:

TÜRKİYE

KORE

BREZİLYA

PAKİSTAN

MALEZYA

SLOVENYA

BOSNA-HERSEK

MOZAMBİK

KKTC

KIRGIZİSTAN

KATAR

NİJER

MACARİSTAN

ÖZBEKİSTAN

ALMANYA

SOMALİ

 

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık