solyanreklam
sagreklam

Başkan Dündar, Kent Meydanı Projesini Meclis Üyeleriyle Görüştü

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa’ya kazandırılacak ve 16 vizyon projeden biri olan ‘Kent Meydanı Projesi’ için belediye meclis üyeleriyle istişare toplantısında bir araya geldi.

Başkan Dündar, Kent Meydanı Projesini Meclis Üyeleriyle Görüştü
  • 09 Aralık 2017, Cumartesi 13:23

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa’ya kazandırılacak ve 16 vizyon projeden biri olan ‘Kent Meydanı Projesi’ için belediye meclis üyeleriyle istişare toplantısında bir araya geldi.  

Merinos Tren İstasyonu’nda Osmangazi Belediye Meclis Üyeleri ile yemekli bir toplantıda bir araya gelen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ‘Kent Meydanı Projesi’ni masaya yatırdı. Başkan Dündar, Bursa’nın siluetini değiştirecek ve yepyeni bir görünüm kazandıracak ‘Kent Meydanı Projesi’nde, Belediye Meclis Üyeleri’ne ‘Nasıl bir kent meydanı istiyorsunuz?’ sorusunu sordu. Dündar, bölgenin son haline kadar yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirdiği meclis üyelerinden tek tek öneri ve fikir aldı.  

Bursa için dönüşüm olacak ‘Kent Meydanı Projesi’ için herkesin fikrini çok önemsediklerini ifade eden Dündar, görsel sunum eşliğinde bilgilendirme yaptı. Başkan Dündar, Kent Meydanı Projesi’nin uzun yıllardır gündemde olan bir konu olduğunu hatırlatarak, “Zor bir bölge ve maliyetli bir iş olmasına rağmen, biz bu maliyetli işin en önemli kısmını bitirdik.  Yani bu bölgeyi kamulaştırarak yıkmak, işin en önemli tarafıydı. Başarmanın ilk adımı da buydu. Biz, bu bölgede kamulaştırma yaparken de yüzde 95 oranında anlaşma yaparak aldık. Dolayısıyla bugüne kadar oraya, 120 milyon TL civarında para harcanmış oldu” diye konuştu.

Dündar, “Herkesin Fikrini Çok Önemsiyoruz”

“Nasıl bir kent meydanı olmalı?” konusuyla ilgili birçok kesimle görüşmeler yapıldığının altını çizen Başkan Dündar, “Herkesin fikrini çok önemsiyoruz. Teknik arkadaşlarla görüşüyoruz. Buraya ne yapmamız lazım, nasıl bir proje uygulanır? Vatandaşların görüşlerini de alıyoruz. Değişik öneriler de çıkıyor. Hiç aklınıza gelmeyecek şeyi oradaki simitçi veya seyyar satıcı size söylüyor. Dolayısıyla bu görüşlerin hepsi çok değerli. Bu anlamda da en çok ön plana çıkan öneri, zemin altına otopark yapılması. Belediyenin ek binasının olması. Tabi onun diğer bir düşüncesi belediyenin ihtiyacı olan bina kısmını çözmek ve meydana bakan yerde kamu gücünün güzel bir mimariyle devletin gücünün hissettirilmesi” dedi.

Başkan Dündar, “Meydan, Herkes İçin Olmalı”

Başkan Dündar, vatandaşın hareket edip vakit geçireceği herkese ait bir meydan yapılması gerektiğini vurgulayarak, “Dünyanın değişik yerlerinde meydanlar var. Bizim de bunu çok konuşup tartışarak, herkesin fikrini alarak meydan nasıl canlı olur, vatandaş tarafından nasıl kullanılır, bu çerçevede konuşuyoruz, tartışıyoruz ve değişik öneriler çıkıyor. İsimle ilgili de fikirler alıyoruz. Kent Meydanı’nda, Heykel’de, Demokrasi Meydanı’nda herkese soruları soruyoruz. Bu çok geniş çaplı bir çalışma. İnşallah bundan sonraki süreçte projeye başlayacağız. Hedefimiz 2018’in yazında temel atmak olacak. Bu proje, Bursa’nın projesi. Bu projenin şöyle bir özelliği var. Şehir içerisindeki parklanmayı burada çözerek şehir merkezindeki araç trafiğini azaltarak şehrin trafik sorununu çözmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Kent meydanı projesinde çok ince düşünüp iyi bir planlama yapılması gerektiğini belirten Dündar, “Projeyi iyi oturttuğumuz zaman ikiye bölünmüş vaziyette olan şehir, tarihi ve yeni şehir ile bütünleşmiş olacak ve sınırlar ortadan kalkacak. Bununla birlikte vatandaşın buraya gelip buluşabileceği, kamuyla özelin kaynaştığı ticaretin olmadığı, ticaret derken; avm gibi bir şey olmaz. Kültür merkezi gibi bir şey olabilir. Bu tür değişik fikirler çıkıyor ortaya. Bunları toparlayarak, ne kadar çok kişiyle konuşursak, fikirlerini alırsak en iyisini, en idealini yakalayabiliriz diye düşünüyorum. Çalışmalarımızı da hızlandırdık. Akademik odalara da sunduk. Onlardan da fikirler gelecek. Ne istiyoruz, vatandaştan nasıl bir talep geliyor, bunları göz önünde bulundurmamız lazım” dedi.

Başkan Dündar’ın sunumunun ardından belediye meclis üyeleri, tek tek söz alarak fikirlerini paylaştı


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık