EMITT’te Balıkesir Rüzgarı

Bu yıl 22. kez kapılarını ziyaretçilerine açan EMITT Fuarı’ndaki Balıkesir Standında Balıkesir’in turizminden kültürüne, yemeklerinden yöresel oyunlarına kadar birçok konuda tanıtımı yapılıyor.

EMITT’te Balıkesir Rüzgarı
  • 25 Ocak 2018, Perşembe 18:23

Bu yıl 22. kez kapılarını ziyaretçilerine açan EMITT Fuarı’ndaki Balıkesir Standında Balıkesir’in turizminden kültürüne, yemeklerinden yöresel oyunlarına kadar birçok konuda tanıtımı yapılıyor.

22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) dün İstanbul’da kapılarını açtı. Fuarın ilk gününe Balıkesir Standları damgasını vururken; stantlar ziyaretçi akınına uğradı.

Saat 11:00’de gerçekleştirilen fuarın açılışına, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, ITE Grup Bölge Direktörü Vincent Brain, ITE Turkey Turizm&Seyahat&Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı (TTYD) Oya Narin, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Osman Ayık, Alman Turizm Sektörü Federal Birliği Başkanı Michael Frenzel, BM Dünya Turizm Örgütü Eski Genel Sekreteri Taleb Rifai de katıldı.

Balıkesir standında ise AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, ilçe belediye başkanları ve daire müdürleri hazır bulunan isimler oldular.

Balıkesir Valiliği,  Büyükşehir Belediyesi ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) işbirliği ile yürütülen faaliyetler ile çok başarılı bir tanıtım organizasyonunun ilk günü geride bırakıldı.

Fuar alanında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu fuardaki çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Balıkesir'in önceden keşfedilmemiş şehir olduğunu ifade eden Başkan Zekai Kafaoğlu, ''Balıkesir, özellikle büyükşehir olduktan sonra dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Balıkesir'in iki tane denizi var. Yaklaşık 300 kilometre sahili var. Hem Ege hem de Marmara Denizi'ne kıyısı var. Ege Denizi'nde Ayvalık, Ören, Akçay, Altınoluk istikameti Ege'nin en güzel denize girilebilecek yerleri. Marmara Bölgesi'nde Erdek, Türkiye'de turizmin ilk başladığı yer. Deniz açısından güzel bölgeler'' dedi.

SAĞLIK TURİZMİNE ÖNEM VERİYORUZ

Balıkesir'in ciddi jeotermal kaynakları olduğunun altını çizen Başkan Kafaoğlu, ''13 ilçemizde jeotermal kaynak var. Bazı bölgeleri jeotermal turizm alanı olarak ilan ettirdik. Şimdi buralara yatırımlar gelmeye başladı. Özellikle sağlık turizmi açısından, geriatri açısından ve rehabilitasyon merkezleri açısından jeotermal kaynakları çok önemsiyoruz. Uluslararası sağlık turizmine Balıkesir'i açmak istiyoruz. Şehrimiz aynı zamanda tarım ve hayvancılık şehri. Çay ve muzun dışında her türlü ürün yetişiyor. Hayvancılıkta kırmızı et, beyaz et, süt ve yumurtada üretiminde daima ilk 3 ilin arasında yer alıyoruz. Ciddi derecede maden kaynaklarımız var'' diye konuştu.

TAŞIMIZ TOPRAĞIMIZ ALTIN OLUYOR

Yatırım yapmak isteyenleri Balıkesir'e davet eden Başkan Kafaoğlu, ''Balıkesir'de yaşamak isteyenler acele etsin. Çünkü her geçen gün fiyatları artıyor. 2016 ve 2017'de gayrimenkulde fiyatı en yükselen il Balıkesir oldu. Taşı toprağı altın oluyor. Yöresel tatlarda oldukça farklı bir mutfağı var. Sulu yemekler konusunda öndeyiz. Höşmerim tatlısı, kuzu eti, sucuk ve peynir oldukça güzel. Dün Ankara'da Dünya Bankası'nın Türkiye Direktörü ile görüştük. Bir proje ile ilgili olarak aynen şunu söyledi; ''Ben Hollandalıyım ama Balıkesir'de yediğim peynirler, bizim peynirlerden daha lezzetli'' dedi. Şimdi peynir çalıştayı yapıyoruz. Bu işin uzmanlarına kitap hazırlattık. Önümüzdeki günlerde onun da kitabını çıkartarak peynirlerimizi Türkiye ve dünyaya tanıtmış olacağız'' şeklinde konuştu.

Öte yandan Balıkesir standında Balıkesir’in tarihi, kültürü ve yöresel zenginlikleri başarılı bir şekilde tanıtıldı. Sektör temsilcilerine, seyahat acenteleri ve tur operatörleri başta olmak üzere bütün konuklara Kazdağları, Ege’nin masmavi suları, termal kaynakları, mavi bayraklı plajları, tarihi Antandros kentinden Roma’ya gidip İtalya’yı kuran Aeneas’a, dünyaca ünlü zeytin ve zeytinyağlarına kadar zenginlikler anlatıldı. Balıkesir’in meşhur höşmerim tatlısının da ikram edildiği stantta yine Balıkesir’in meşhur kolonyası da ziyaretçilere ikram edildi. Halk oyunları gösterileri ise her zaman olduğu gibi yine izleyenleri hayran bıraktı. 28 Ocak’a kadar açık kalacak olan fuarda özellikle hafta sonunda yoğun bir ziyaretçi akını bekleniyor.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık