BÜYÜKŞEHİR'NDEN KURTULUŞ GÜNÜ ÖZEL SENFONİ KONSERİ

BÜYÜKŞEHİR'NDEN KURTULUŞ GÜNÜ ÖZEL SENFONİ KONSERİ

BÜYÜKŞEHİR'NDEN KURTULUŞ GÜNÜ ÖZEL SENFONİ KONSERİ
  • 02 Eylül 2018, Pazar 0:00

Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası Eskişehir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 96'ncı yılını 'Eskişehir'in Kurtuluşu Özel Konseri' ile kutladı.

Kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı kutlamaları için düzenlenen konsere Tenor Ömer Türkmenoğlu'nun konuk solist olarak katılırken, konseri şef Musa Göçmen yönetti. Eskişehir ve kahramanlık türkülerinin söylendiği konser, Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı'nda(Opera) gerçekleştirildi.

Ulvi Cemal Erkin'in Köçekçe eseri ile başlayan konserde Çanakkale Türküsü, Yemen Türküsü, Sakarya Marşı ve İzmir Marşı gibi eserler seyircilerin alkışları eşliğinde icra edildi. Gerçekleştirilen konser Eskişehir Marşı'nın bir orkestra tarafından çalınması ve şef Musa Göçmen'in kırmızı şef çubuğu kullanması açısından ise ilklere sahne oldu. Konsere katılan Eskişehirlilerin coşku ile eşlik ettiği Eskişehir Marşı ve İzmir Marşı ise seyircilerin yoğun isteği üzerine Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası tarafından tekrar seslendirildi.

Konsere konuk solist olarak katılan Tenor Ömer Tükmenoğlu bu anlamlı günde Eskişehirliler ile buluştuğu için mutluluğunu ifade ederken, Şef Musa Göçmen konserde yaptığı konuşmada "Her şeyden önce bu günlere gelmemizi sağlayan, canlarını hiçe sayarak bu topraklar için şehit düşen herkese birazcık bile olsa minnet duygumuzu gösterebildiysek ne mutlu bize. Geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim. Sizler belki içinde olduğunuz için farkına varılmıyor olabilir, burada müzik camiası için hepimizin bir hayali gerçekleştiriliyor. Hiçbir yerde yerel yönetim tarafından kurulmuş bir orkestra fikri dahi telaffuz edilemezken burada yıllardır var olması ve Eskişehir'in adının sanatla anılıyor olması Büyükşehir Belediyesi'nin bir başarısı ve mucizesi. Başta Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi. Musa Göçmen, yeni bir değişimin, müziğin iletişim ve insanları sevgiyle birleştirmenin bir simgesi olması için bundan sonraki konserlerinde hep kırmızı şef çubuğu kullanacağını, bunun da dünyada bir ilk olduğunu ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, 21 Eylül 2018 Cuma günü saat 20.00'da Ender Sakpınar'ın yöneteceği Sezon Açılışı Özel Konseri ile Eskişehirliler ile buluşacak. Konser Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık