solyanreklam
sagreklam

KADININ ELİNİN DEĞDİĞİ EN GÜZEL MUTFAK

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme ve El Becerileri Kursları'nda (BELMEK) ücretsiz yemek ve pastacılık eğitimi veriliyor.

KADININ ELİNİN DEĞDİĞİ EN GÜZEL MUTFAK
  • 11 Mart 2019, Pazartesi 10:10


        

         Ankara Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme ve El Becerileri Kursları’nda (BELMEK) ücretsiz yemek ve pastacılık eğitimi veriliyor.

         Ev hanımdan öğrenciye birçok yaş grubunun yoğun ilgi gösterdiği kurslar özellikle kadınların meslek edinmelerine de imkan sağlıyor. Kursiyerlerine, “Ev Yemekleri Yapımı Belgesi ve Pastacılık Belgesi” veren BELMEK, kadınların girişimci olmasına hatta kendi işletmelerini kurmasına da imkan sağlıyor.

OSMANLI’DAN VE DÜNYA LEZZETLERİNE

         BELMEK Mutfağında; bir yandan aşçı ve pasta ustaları yetişirken bir yandan da hobi olarak birçok kültüre ait yemek tarifi öğreniliyor.

          Usta şefler tarafından 18-70 yaş aralığındaki kursiyerlere mutfak terimleri, yemek yapmanın ve sunumun püf noktaları, doğrama teknikleri ve pişirme yöntemleri gibi temel bilgiler kadar Osmanlı Mutfağı başta olmak üzere geleneksel Türk Mutfağı ve Dünya Mutfaklarından lezzetler uygulamalı olarak anlatılıyor.

ÖZEL GÜNLER İÇİN PASTACILIK KURSU

        Yemek kurslarında en çok ilgi gören branşlardan biri de özel günler için açılan Pastacılık Kursları.

         Nişan, Doğum Günü, Mevlit gibi özel günlerde sunulan ikramların yapılışının tüm detaylarıyla anlatıldığı kurslara, Başkentli kadınlar yoğun ilgi gösteriyor.      

BUTİK PASTACILIK EĞİTİMİ

         Yenimahalle BELMEK’te 8 yıldır görev yapan Şef Zeliha Şanlı, her yaş grubundan kadının yer aldığı yemek kursunda, kursiyerlere öncelikle aşçılık mesleğini tanıttıklarını anlatıyor.

          Pastacılık kursuna katılanlara birbirinden lezzetli tatlı-tuzlu pastalar, kurabiyeler, kekler, sütlü tatlılar, yaş pasta yapımı ve butik kurabiye gibi konularda da eğitim veriliyor. Başkentli kadınlar yemek kursunda aldıkları eğitimin ardından maharetli elleriyle ürettikleri lezzetleri aldıkları siparişlerle satışa sunarak, ev ekonomisine de ayrıca katkıda bulunuyor.

          Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği müfredat doğrultusunda eğitim verdiklerini belirten Şanlı, “Turşu kurmayı, reçel yapmayı, erişte ve makarna kesmeyi, çeşitli salatalar ve sosların yapımını da öğretiyoruz” diyor.

          Son yıllarda büyük ilgi gören Butik Pastacılık konusunda eğitim verdiklerini de söyleyen Şanlı, düşüncelerini şu sözlerle dile getiriyor:

“Bu sayede kursiyerlerimizin meslek edinmelerine yardımcı oluyoruz. Aldıkları eğitim ile girişimci olup kendi ayakları üzerinde durabiliyorlar, aile ekonomilerine katkı sağlayıp üstelik istihdam yaratıyorlar. Bu çok güzel bir mutluluk ve gurur kaynağı biz kadın eğitmenler için de.”

EN TATLI MESLEK

         Haftanın 5 günü 20 kişilik iki grup halinde eğitim verilen Yenimahalle BELMEK Yemek Kursuna katılan kursiyerler, lokantada yedikleri yemeklerin, pastaneden aldıkları pastaların, çeşitli mezelerin hiç de zor olmadığını, kurs sayesinde öğrendiklerini ifade ediyor.       

         Başkent Tiyatroları’nda stajyer oyuncu olan ve yemek kursunda eğitim alan Beyzanur Özdemir, “3 haftadır bu kursa geliyorum. Öğrendiğim en önemli şey kadınların ne kadar dayanışma içerisinde olduğu. Birlik ve beraberlik içinde pastalarımızı, yemeklerimizi büyük bir keyifle yapıyoruz” derken, kızının isteği üzerine yemek kursuna gelen Bahriye Özen de duygularını şu sözlerle anlatıyor:

“Kızımın ‘Anne artık evde oturma sen de ayaklarının üzerinde durabilirsin ve meslek edinebilirsin’ sözleri üzerine bu kursa başladım. Yemek yapmayı çok seviyorum ama püf noktalarını da öğrenmek istiyordum. İlerleyen zamanlarda kendi iş yerimi açmayı planlıyorum. Herkese de tavsiye ediyorum. Hem eğleniyoruz hem öğreniyoruz. Bütün kadınlar verimli olsun ve kendi parasını kazansın.”

 

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık