solyanreklam
sagreklam

VALİ ZORLUOĞLU TARİHİ PEYNİRCİLER ÇARŞISINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

VALİ ZORLUOĞLU TARİHİ PEYNİRCİLER ÇARŞISINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

VALİ ZORLUOĞLU TARİHİ PEYNİRCİLER ÇARŞISINDA İNCELEMELERDE BULUNDU
  • 01 Ocak 2000, Cumartesi 0:00

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, restorasyon çalışmaları devam eden Tarihi Peynirciler Çarşısında incelemelerde bulundu.

Van Büyükşehir Belediyesi ile Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi tarafından Tarihi Peynirciler Çarşısı'nda sürdürülen restorasyon çalışmaları devam ediyor. Çalışmaları yerinde incelemek için alana giden Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Genel Sekreter Mustafa Yalçın ile birlikte incelemelerde bulundu. İlgili daire başkanları ve yüklenici firma yetkililerden bilgi alan Vali Zorluoğlu, Van turizmine çok önemli bir merkezin kazandırıldığını belirterek çalışmaların kısa sürede tamamlanacağının müjdesini verdi. 

Tarihi Peynirciler Çarşısının önemli bir ticaret merkezi olduğunu belirten Vali Zorluoğlu, “Çarşı tamamlandığında tarihi dokusuna uygun ve son derece temiz, hijyenik koşullarda ticaret yapılabilecek bir mekana dönüşecek” dedi.

Projenin Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 yılı çalışmaları içinde önemli bir yer aldığını belirten Zorluoğlu, kaynağın Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi’nden temin edildiğini ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çarşının yenilenmesi işi Büyükşehir Belediyemizin önemli bir projesidir. Bu tarihi yapı Van için, Van ticareti için çok önemli ve Van’ın en eski çarşılarından biri. Çok uzun yıllar hizmet eden yapı tahrip olmuş bir durumdaydı. Kullanım itibariyle peynirci ve sakatatçı esnafının bir arada olduğu çarşı içine girince kesif bir kokuyla karşılaştığınız çokta sıhhi olmayan şartlarda çalışan bir iş merkeziydi. Çok sayıda esnafımız yıllardır burada ekmeklerini kazanıyorlar. Büyükşehir Belediyesi olarak birçok alanda olduğu gibi ticaret alanında da önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bugün çarşıda yapılan yenileme çalışmalarını yerinde gördük. Bu sene ihalesi yapılan çarşının iki ay içinde tamamlanacağını bize ilettiler. Tamamlandığında tarihi dokusuna uygun ve son derece temiz, hijyenik koşullarda ticaret yapılabilecek bir mekana dönüşecek. Çarşı, tamamlanması ile birlikte Van için gerçekten çok önemli bir iş ve ticaret merkezi olarak hizmet verecek. En önemli yeniliklerden biri ise peynirci esnafı ile birlikte aynı ortamda satış yapan sakatatçı esnafları için yeni bir mekan inşa ediyoruz. İnşallah burası tamamlandığında sakatatçı esnafı da yeni yerlerine taşınacak ve artık burada sadece meşhur Van peyniri ile onun mütemmimleri satılacak. Yenilenen çarşı yerli ve yabancı turistler için çok daha cazip bir yer halini alacak. Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum. İnşaallah bir kaç ay içerisinde tamamlandığında hep birlikte açılışını da yapmayı mevlam nasip eylesin.”

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık