solyanreklam
sagreklam

Uludağ'ın 4 Noktasına Endemik Park

Osmangazi Belediyesi, Uludağ'daki endemik bitki türlerinin korunup yaşatılması ve dünyaya tanıtımını sağlamak adına hayata geçirdiği 'Endemik Park' projesi için çalışmalara başladı. 4 farklı bölgede uygulanacak proje, Uludağ endemiği olarak tespit edilen 33 bitki türünün korunup yaşatılmasının yanı sıra beyaz cennete turistik değer katacak.

Uludağ'ın 4 Noktasına Endemik Park
  • 15 Ekim 2018, Pazartesi 0:00

Osmangazi Belediyesi, Uludağ’daki endemik bitki türlerinin korunup yaşatılması ve dünyaya tanıtımını sağlamak adına hayata geçirdiği ‘Endemik Park’ projesi için çalışmalara başladı. 4 farklı bölgede uygulanacak proje, Uludağ endemiği olarak tespit edilen 33 bitki türünün korunup yaşatılmasının yanı sıra beyaz cennete turistik değer katacak.

Osmangazi Belediyesi, Bursa’nın ve Türkiye’nin en büyük değerlerinden olan Uludağ’ın önemini daha da arttıracak bir projeyi hayata geçirdi. Uludağ’da yetişen endemik bitki türlerinin bilinirliğini sağlamak ve de Uludağ’ın önemini daha da arttırmak adına Osmangazi Belediyesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü işbirliğinde Kirazlıyayla, Gölcük, Sarıalan ve Çobankaya bölgelerinde Endemik Park kuracak. Endemik Park bölgelerinde, çeşitli bitki ve canlı türlerinin belirlenmiş olduğu tanıtım alanları yer alacak. Ayrıca, park içerisinde doğa sporları meraklıları için yürüyüş etapları ve spor istasyonları bulunacak. Uludağ’ın doğal güzelliklerini ortaya çıkararak beyaz cennete ait bitkilerin tanıtımını sağlayacak olan proje, Uludağ’ı sadece kış aylarında değil 4 mevsim kullanılacak noktaya getirecek.

İLK ÇALI�MA SARIALAN MEVKİİNDE

Osmangazi Belediyesi, Endemik Park projesi için çalışmalara ilk olarak Sarılan mevkiinden başladı. Bu alana, hem endemik türlerin tanıtılması hem de insanları sağlıklı yaşama teşvik edecek yürüyüş parkurunun kullanıma açılması amacıyla öncelik verildi. 2 kilometrelik  yürüyüş parkurunda 14 spor istasyonu bulunuyor. Her istasyonda spor aletlerinin kullanımı hakkında şematik olarak bilgilendirmeye yönelik  tabelalar yer alıyor. Sarılan mevkiinde kurulan Endemik Park, birçok endemik bitkiye, karınca yuvalarına, hayvan türlerine, tüflere ev sahipliği yapıyor. Çeşitli noktalara konulan tabelalarla, bu alanı gezen vatandaşlara endemik türler ve diğer canlılar hakkında bilgi veriliyor.

33 ENDEMİK TÜR BULUNUYOR

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Sarıalan bölgesinde kurulan Endemik Park’ı gezerek incelemelerde bulundu. Uludağ’daki bitkilerin tanıtımı ile ilgili çalışmalara hız verdiklerini ifade eden Başkan Dündar, “Uludağ’da hangi bitkilerin olduğunu bilen kişi sayısı çok azdır. Uludağ’da bulunan 1320 bitki türünün 171 tanesi Türkiye endemiği, 33 tanesi de Uludağ endemiği olarak tespit edildi. Gerek bu bitkilerin tanıtımını yapmak gerekse de Uludağ’ın önemini daha da arttırmak adına Endemik Park projesi büyük önem taşıyor. Kirazlıyayla, Gölcük, Sarıalan ve Çobankaya olmak üzere 4 farklı bölgede oluşturacağımız Endemik Park alanlarında, Uludağ’da yetişen bitkiler yer alacak ve bu parkları gezen vatandaşlar Uludağ’da hangi bitkilerin olduğunu yakından görebilecek. Sarıalan bölgesinde oluşturduğumuz Endemik Park alanının etrafını ahşap çit ile sarıyoruz.  Burada yaptığımız çalışmayla, Uludağ’da endemiği bitkilerin yaşatılması ve tanıtılmasını sağlayacağız. Park alanı etrafında yer alan çitlerin üzerine ve yürüyüş parkurundaki birçok noktaya burada yetişen bitkilerin ve çiçeklerin fotoğraflarını koyduk. Resimlerin altında yer alan açıklamalar ile vatandaşlara bu bitki türleri hakkında bilgiler veriyoruz” dedi.

DÜNDAR: “ULUDA� 4 MEVSİM DE�ER KAZANACAK”

Başkan Dündar, daha güzel ve daha tanınır bir Uludağ ortaya çıkartarak daha fazla turisti Uludağ’a çekmeyi hedeflediklerini belirten Başkan Dündar, “Bu çalışmayla Uludağ, 4 mevsim değer kazanacak. Bu çalışma, bitkiler üzerinde araştırma yapan veya bu tür konuları merak eden kişileri Uludağ’a çekecek. Vatandaşlarımızın park içerisinde gezebileceği ve bitkileri yakından görebileceği parkurlar oluşturuyoruz. Orman içerisinde yürüyüş parkuruyla insanların ormanın zenginliğini yaşamasını sağlıyoruz” diye konuştu.

Osmangazi Belediyesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü 

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık