solyanreklam
sagreklam

TARİHÇİ SİNAN MEYDAN, “MUDANYA BARIŞA ATILAN İLK ADIMDIR”

TARİHÇİ SİNAN MEYDAN, “MUDANYA BARIŞA ATILAN İLK ADIMDIR”

TARİHÇİ SİNAN MEYDAN, “MUDANYA BARIŞA ATILAN İLK ADIMDIR”
  • 11 Ekim 2017, Çarşamba 0:00

 Mudanya Mütarekesi’nin 95’inci yıldönümü kutlamaları kapsamında Mudanyalılar ile buluşan Tarihçi- Yazar Sinan Meydan, Mudanya Mütarekesi’nde yaşananları detaylı bir şekilde anlattı. Mudanya Mütarekesi’nin barışa atılan ilk adım olduğuna dikkat çeken Meydan,  düzenlenen etkinliklerde barış vurgusu yapılmasının isabetli bir karar olduğuna vurgu yaptı.

Mudanya Mütarekesi’nin 95’inci yıldönümü etkinlikleri kapsamında Mudanyalılar ile bir araya gelen tarihçi- yazar Sinan Meydan, Atatürk, milli mücadele ve yakın Türk tarihi konularında bilgiler aktardı. Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde gerçekleşen söyleşiye Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları Akın Poroy, Erkan Altıntaş, Hakan Karademir’in yanı sıra CHP İlçe Başkanı Ergül Batman ve Mudanyalılar katılım sağladı. Mudanya’nın Türk Bağımsızlık Savaşı için çok özel bir öneme sahip bir yer olduğuna vurgu yapan Meydan, “Mudanya konferansının yıl dönümünde yapılan etkinliklerde barışa vurgu yapılmasını son derece isabetli ve doğru olduğunu düşünüyorum. Bu konuda emek veren başkanımız Hayri Türkyılmaz ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.
MÜTAREKE DETAYLARI İLE ANLATILDI
1970 yılında basılan David Walder’ın “Çanakkale Olayı” adlı kitabından 95 yıl önce Mudanya Mütarekesi’nde yaşanan olayları detaylı bir şekilde kendi yorumu ile aktaran Meydan, “Mudanya konferansı barışa atılan ilk adımdır. Düşmanı İzmir’den denize dökerek barışı sağlamadık. 4 yıl süren Yunan - Türk savaşı Mudanya’da sona erdi” dedi.  Türkiye’nin Yunanistan ile savaş yaşadığını belirten Meydan, yapılan müzakere görüşmelerinde Yunanlıların imzasının olmadığına dikkat çekti.
“KURTULUŞ ATATÜRK’ÜN FİKİRLERİ VE UYGULAMALARIDIR”
Türkiye’nin içinde bulunduğu sıkıntı ve sorunları izleyenlere aktaran Meydan, Türkiye’nin dış politikada sınıfta kaldığını ifade etti. “Bugün içinde olduğumuz sıkıntı ve sorunlardan nasıl kurtuluruz? Atatürk’ün fikirleri, düşünceleri, faaliyetleri bize nasıl yol gösterir? sorularının yanıtlarını Mudanyalılar ile birlikte sorgulayan Meydan, “Suriyelinin, Iraklının, Mısırlının, Afganın da içinde düştüğü bataklıktan kurtulmak istiyorsa sarılacağı kaynak son 100 yılda bu işlerin nasıl yapılacağını bütün dünyaya gösteren Mustafa Kemal Atatürk’ün uygulamaları ve fikirleridir” ifadelerini kullandı.
BARIŞ ZİRVESİ MUDANYA’DA YAPILACAK
Söyleşi sonunda Sinan Meydan’a teşekkür eden Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Eylül ayında bir toplantıda yaşadığı Mudanya ve Mütareke ile ilgili anısını anlattı. Mudanya ve Mütarekeyi çoğu insanın bilmediğine değinen Türkyılmaz, “Göreve geldiğimiz günden beri Mudanya Mütarekesi etkinliklerini her sene büyüterek sürdürüyoruz” dedi. Yakında Barışın Zirvesi’nin Dünya Barış Şehri Mudanya’da yapılacağının altını çizen Türkyılmaz, hedeflerinin dünya barışına katkı sunmak olduğunun da altını çizdi. 
Söyleşinin ardından Meydan, kitaplarını Mudanyalı okuyucuları için imzaladı.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık