solyanreklam
sagreklam

Sıfır atık projesi ile atıklar en aza indiriliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, atıkların en aza indirilmesi konusunda çalışmalarına devam ediyor.

Sıfır atık projesi ile atıklar en aza indiriliyor
  • 09 Ekim 2018, Salı 9:11

Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması amacıyla çalışmalar sürdürülüyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayesinde Sıfır Atık Projesine öncülük eden Büyükşehir Belediyesi; İl Çevre Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEMA Vakfı işbirliği ile toplumun her kesimini proje hakkında bilgilendiriyor. Bu kapsamda SDKM’de Çevre Kontrol Daire Başkanlığı’nın koordinesinde düzenlenen programla okul müdürleri, öğretmenler, okul aile birliği ve site yöneticilerine sıfır atık projesi hakkında bilgilendirme yapıldı.

“ATIĞIN EN AZA İNDİRİLMESİ”
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çevreye verdiği önemi, gerçekleştirdiği ve desteklediği projelerle bir kez daha gösteriyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından İl Çevre Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEMA Vakfı işbirliği ile gerçekleştirilen Sıfır Atık Projesi için gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında TEMA Vakfı Kocaeli Şube Başkanı Nermin Tol ve İl Çevre Müdürlüğü temsilcisi sunum gerçekleştirdi. SDKM’de gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında okullarda ve sitelerde bulunan atık geri dönüşüm kutuları hakkında bilgi verildi. Atıkların kaynağında toplanmasının öneminin vurgulandığı toplantıda ayrıca sıfır atık projesiyle atıkların en aza indirilmesi konusunda bilgi verildi.

YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN
“Sıfır Atık” projesi bilgilendirme toplantısında konuşan TEMA Vakfı Kocaeli Şubesi Başkanı ve Başkan Danışmanı Nermin Tol; “En değerli varlıklarımız olan çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmak için atık konusunun çözülmesi gerekiyor. Bunu çözmenin yolu da israfı önlemekten geçiyor. Bu da daha az atık üretmek, doğal kaynakları verimli kullanmak anlamına geliyor. Atıkları geri kazanarak ekonomiye katkı sağlamak, atık miktarını azaltmak ve atıkları kaynağında ayrıştırmak gerekiyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, atıkları kaynağında ayrıştırma konusunda birçok çalışmaya imza attı. Bu çalışmalarla birçok belediyeye örnek oldu. Sıfır Atık Projesi ile atık miktarının en aza indirilmesi hedefleniyor.” dedi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ
İklim değişikliği hakkında bilgilendirme yapan Nermin Tol, İklim değişikliğini tüm insanlığı ilgilendiren bir sorun, iklim değişikliğini, çevre kirliliğini önlemek, azaltmak için eğitim çalışmaları çok önemlidir. Eğitim çalışmalarını okullarda ve kurumlarda sürdürecek olan değerli öğretmenlerimize çok büyük görev düşüyor. “Sıfır Atık projesi ile israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi hedefleniyor. Atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim sistemi uygulanıyor” ifadelerini kullandı. Nermin Tol ayrıca “Evlat Aşkına” isimli proje hakkında da katılımcıları bilgilendirdi.

SIFIR ATIK PROJESİNİN ÖNEMİ
Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşıyor.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık