solyanreklam
sagreklam

Panorama 1326da Fetih Gezisi

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, açılışa hazırlanan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesinde Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebaliyi ağırladı. Müzeyi gezerek başkan Dündardan proje hakkında bilgiler alan Edebali, Fetih Müzesini Muhteşem Bir Eser olarak yorumladı.

Panorama 1326da Fetih Gezisi
  • 28 Temmuz 2018, Cumartesi 0:00

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, açılışa hazırlanan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’yi ağırladı. Müzeyi gezerek başkan Dündar’dan proje hakkında bilgiler alan Edebali, Fetih Müzesi’ni ‘Muhteşem Bir Eser’ olarak yorumladı.


Söğüt’te toprağa düşerek yeşeren ve 1326 yılında Uludağ’ın gölgesinde kök salarak ulu bir çınara dönüşen Osmanlı’nın beylikten cihan devletine doğru gidiş yolculuğunun temel taşlarından olan Bursa’nın fethinin 3 boyutlu olarak anlatıldığı yerin adıdır Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi. Cihan imparatorluğunun ilk başkenti olan Bursa’nın tam merkezinde yer alan Kamberler Parkı’nda Osmangazi Belediyesi tarafından kurulan Fetih Müzesi, tüm ihtişamıyla kendini gösterirken, müzeyi ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı turistlere de merak uyandırarak adeta gün saydırıyor. Açılış için son hazırlıkların yapıldığı Fetih Müzesi’nde misafirlerini ağırlamaya devam eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın son konuğu Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali oldu. Başkan Edebali’ye dev müzedeki sergi salonlarını ve Bursa’nın fethinin anlatıldığı, 3 boyutlu panoramik resmin yer aldığı kubbe bölümünü gezdiren Başkan Dündar, müzenin mimarisi ve sanat çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Başkan Dündar, “Müze, şehrimizi ziyaret eden yerli ve yabancı ziyaretçilerimize, Osmanlı’nın kurulduğu yerde, tarihe yolculuk imkanı sunacak. Aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun, beylikten cihan devletine doğru giden yolculuğunu ve bu yolculuğun en önemli noktalarından birisi olan Bursa’nın fethini anlatacak” dedi.


DÜNDAR: “KLASİK MÜZECİLİĞİN ÖTESİNDE BİR ESER”


Başkan Dündar, fetih gününün üç boyutlu olarak yansıtıldığı canlandırma salonunun yanı sıra, sergi salonları, toplantı salonları, kafeterya ve idari bölümlerin yer aldığı Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin, önümüzdeki günlerde hizmete açılacağını ifade ederek, “İnşaat çalışmaları tamamlandı. Sanatsal bölümdeki çalışmalar bitti. Müzenin çevre düzenlemeleri ve iç tefrişatı yapılıyor. Kubbeyi kaplayan resim, Bursa’nın fetih anını yansıtıyor. Panorama 1326, Bursa için anıtsal bir eser olacak. Tarih ve kültür merkezi olacak. Müzenin giriş katında 16 tablo ve Türk İslam sanatının en güzel örneklerinden olan, geleneksel çini eserlerinin yer aldığı bölüm bulunuyor. Gerek mimarisi, gerekse sahip olduğu özellikleri yönünden Bursa’mıza çok büyük değer katacak. Fonksiyonları itibariyle bünyesinde tarihi ve kültürel dokuları barındıran Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, klasik müzeciliğin ötesinde her saat yaşayan bir mekan olacak. Aynı zamanda da bir eğitim merkezi olacak” diye konuştu.  


EDEBALİ: “BURSA’NIN TURİZM POTANSİYELİNE BÜYÜK DEĞER KATACAK”


Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali de, müze ziyareti sonrasında yaptığı değerlendirmede, “Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar ile birlikte inşaat çalışmaları tamamlanan ve önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak olan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ni gezdik. Muhteşem bir eser olmuş. Osmanlı’nın kuruluşunu ve cihan imparatorluğuna yolculuğunu çok güzel şekilde anlatılıyor. Kütüphanesi, sinema ve sergi salonları ile kültürel ve sosyal aktivitelerin de yapılabileceği bir merkez olmuş. Sadece Osmangazi’nin değil tüm Bursa’nın turizm potansiyeline büyük değer katacak bir eser. Kente gelecek yerli ve yabancı turistlerin mutlaka Fetih Müzesi’ni ziyaret etmelerini ve bu tarihsel yolculukta yer almalarını tavsiye ediyorum. Bursa’nın fethi ve bu fetih ile birlikte Osmanlı’nın 3 kıtaya yayılışının 3 boyutlu canlandırıldığı muhteşem bir müze. Osmangazi’ye böyle güzel bir eser kazandırdığı için Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’a teşekkür ediyorum. Yerel yöneticiler olarak bizlerin amacı şehrimizi geleceğe taşıyacak vizyon projeleri hayata geçirmek. Osmangazi ve Yıldırım’da yaptığımız projelerle hem şehrimizin rekabet gücünü arttırmış, hem de vatandaşlarımızın yaşam kalitesini arttırarak şehre değer katmış oluyoruz. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi de bu vizyon projelerden bir tanesi. Osmangazi’ye ve Bursamıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.


Osmangazi Belediyesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü  

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık