solyanreklam
sagreklam

Osmangazi’de Atık Bitkisel Yağlar Biyodizele Dönüşüyor

Osmangazi Belediyesi ile Alternatif Enerji ve Biyodizel Üreticileri Birliği Derneği İktisadi İşletmesi (ALBİYOBİR) arasında ‘Bitkisel Atık Yağların Toplanması Protokolü’ imzalandı.

Osmangazi’de Atık Bitkisel Yağlar Biyodizele Dönüşüyor
  • 02 Nisan 2018, Pazartesi 14:52

Osmangazi Belediyesi ile Alternatif Enerji ve Biyodizel Üreticileri Birliği Derneği İktisadi İşletmesi (ALBİYOBİR) arasında ‘Bitkisel Atık Yağların Toplanması Protokolü’ imzalandı. İmzalanan protokol ile bitkisel atık yağların çevreyi kirletmesinin önüne geçilecek ve geri dönüşüm yoluyla ekonomiye kazandırılacak.

 

Çevre hassasiyetine yönelik çalışmalarını sürdüren Osmangazi Belediyesi, bitkisel atık yağların etkin şekilde toplanması amacıyla ALBİYOBİR ile protokol imzaladı. Çevresel bir problemi avantaja dönüştürmek amacıyla imzalanan protokol kapsamında, Osmangazi Belediyesinin sınırları içerisindeki hanelerden çıkan bitkisel atık yağlar, ALBİYOBİR firması tarafından toplanacak. Çevre temizliği ve insan sağlığı için büyük tehdit oluşturan bitkisel atık yağlar, toplandıktan sonra Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan Lisanslı Biyodizel Üretim Tesislerine teslim edilerek yakıta dönüştürülecek. Bitkisel Atık Yağların Toplanması Protokolü, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve ALBİYOBİR Bursa Sorumlusu Mühendis Erdem Afacan arasında imzalandı.  

 

“ATIK YAĞLARIN TOPLANMASINDA LİDERİZ”

 

Osmangazi Belediyesi olarak atıkların ayrıştırılması noktasında oldukça hassas davrandıklarını belirten Başkan Mustafa Dündar, “Atıkları ayrıştırarak hem çevre kirliliğinin önüne geçiyoruz hem de geri dönüşüm ile ekonomiye kazandırıyoruz. Osmangazi Belediyesi olarak 2008 yılından bu yana ALBİYOBİR işbirliğinde bitkisel atık yağların toplanması çalışmalarını yürütüyoruz. Toplanan bitkisel atık yağlar biyodizele dönüştürülerek ekonomiye kazandırılıyor. Osmangazi Belediyesi, diğer belediyelere kıyasla bitkisel atık yağların toplamasında lider konumda bulunuyor. Bitkisel atık yağların ayrı toplanması bilincini artırmak için projeler üretiyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile okullar arası Bitkisel Atık Yağ Toplama Yarışması’nı hayata geçirdik. Bu yarışma ile bitkisel atık yağların toplanması noktasında çocuklarımızın bilinçlenmesini sağlıyoruz. İlçemizde bugüne kadar 463 bin 940 litre bitkisel atık yağ topladık. Bu rekor denilebilecek bir rakam. Çalışmalarımızla bu rakamı daha da arttırarak atık yağların çevreye kirletmesinin önüne geçeceğiz. Toplanan bitkisel atık yağlardan biyodizel yakıt üretilmesini sağlayarak ekonomimize de katkıda bulunuyoruz” dedi.

 

ALBİYOBİR Bursa Sorumlusu Mühendis Erdem Afacan da yaptığı konuşmada, “Bursa’da en fazla bitkisel atık yağı Osmangazi ilçesinde topluyoruz. Yaklaşık 7 senedir Osmangazi Belediyesi ile bitkisel atık yağların toplanması konusunda işbirliği yapıyoruz. ALBİYOBİR olarak Türkiye genelinde yaptığımız bitkisel atık yağların toplanması noktasındaki çalışmalarımızda Osmangazi Belediyesi ilk sırada yer alıyor. Osmangazi Belediyesi ile uyumlu bir şekilde çalışarak en fazla atık yağın toplanmasını sağlıyoruz. Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’a bu konudaki duyarlılığı ve destekleri için teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık