solyanreklam
sagreklam

MUDANYA’YA BÜYÜK MÜJDE! MYRLEİA GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

MUDANYA’YA BÜYÜK MÜJDE! MYRLEİA GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

MUDANYA’YA BÜYÜK MÜJDE! MYRLEİA GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR
  • 01 Temmuz 2016, Cuma 0:00

Mudanya Ömerbey Mahallesi’nde üzerine AVM binası yapılan “Myrleia Antik Kenti”ne bağlantılı olduğu düşünülen benzer bir yapı daha ortaya çıktı.

Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun 2010 yılında 3’üncü derecede sit alanı olarak imara açtığı Mudanya Myrleia Antik Kenti’ne bağlantılı olduğu düşünülen yeni yapılar Mudanya Sanayi Caddesi’nde ortaya çıktı. Kurulun 28 Haziran 2016 Salı günü gerçekleştirdiği ve Mudanya Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü’nün de katıldığı toplantıda Myrleia Antik Kenti’nin devamı niteliğinde olduğu tahmin edilen karakalem röleve çalışmaları kurul toplantısında gündeme geldi. M.Ö. 7’nci yüzyıla ait olduğu düşünülen Myrleia Antik Kenti’nin devamı niteliğinde ortaya çıkan yeni yapılar için Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun vereceği karar bekleniyor.
MUDANYA’NIN TARİHİNE IŞIK TUTACAK
Bulunan yeni kalıntıların Myrleia Antik Kenti’ne bağlantılı olduğunu düşündüklerini ifade eden Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, ortaya çıkarılacak kalıntıların ve yapıların Mudanya’nın tarihine ve geleceğine ışık tutacağını söyledi. Söz konusu bölgenin antik kent müzesi olarak değerlendirilmesiyle Mudanya’nın tarih turizmine de önemli ölçüde katkı sağlayacağının da altını çizen Türkyılmaz, “Kurulun vereceği kararı bizlerde bekliyoruz. Umuyorum ve diliyorum ki, tarihimize sahip çıkarak en iyi kararı verirler. Bizlerde Mudanya Belediyesi olarak bu konuda üzerimize düşen görevi fazlasıyla yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.  Türkyılmaz, konuyla ilgili olarak da Bursa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na 22 Haziran 2016 tarih ve 4873 sayılı yazı ile müracaat edip yürütülen çalışmalar hakkında bilgi istediklerini de sözlerine ekledi.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık