solyanreklam
sagreklam

MUDANYA BELEDİYESİ’NDEN ZEYTİN AĞACI KATLİAMI AÇIKLAMASI

MUDANYA BELEDİYESİ’NDEN ZEYTİN AĞACI KATLİAMI AÇIKLAMASI

MUDANYA BELEDİYESİ’NDEN ZEYTİN AĞACI KATLİAMI AÇIKLAMASI
  • 13 Kasım 2014, Perşembe 0:00

MUDANYA BELEDİYESİ’NDEN ZEYTİN AĞACI KATLİAMI AÇIKLAMASI

Bazı Medya organlarında Doğan Haber Ajansı kaynaklı ‘’Böyleydi, Böyle oldu’’,  ‘’Mudanya’da zeytin Ağacı katliamı’’ şeklinde çıkan haberlere ilişkin Mudanya Belediyesi’nden açıklama geldi.  Basında yer alan haberlerde “Mudanya İlçesi'nde, bina inşaatı için 2 saat içerisinde 100 kadar zeytin ağacı dozerlerle söküldü.” ifadelerinin kullandığı hatırlatılarak, yapılan işlemin Mudanya Belediyesi’nin yeni yönetimini ilgilendiren yasal bir durumun söz konusu olmadığına vurgu yapıldı.

İŞTE O AÇIKLAMA

Mudanya Belediyesi’nden yapılan açıklamada;  ‘’Söz konusu işlemin yapıldığı H21B19BA pafta 215 ada ve 99 parsel de bulunan alan arsa vasfında 1,50 KAKS, 0,30 TAKS olarak imarlı alan olup, imar planı önceki dönemde onaylanmıştır. Bölgenin ilk imara açılışı ise 20.02.1995 tarihidir. Dolayısıyla mevcut yasal mevzuat uyarınca zeytinlik alanlarda zeytin ağacı kesimi ile ilgili 1996 yılı öncesinde imara açılan alanlar için bir kısıtlama olmamasına karşın ne yazık ki 1996 yılı sonrasında imara açılan alanlar için de %10’luk bir kısıtlama söz konusu olmuştur. Belediyemize 12.11.2014 tarihinde yapılmış mimari ön oluru dışında bir talebi olmayan mülkiyet sahibinin yaptığı uygulama açısından Belediyemizi ilgilendiren yasal bir bölüm bulunmamaktadır. Söz konusu yer için henüz inşaat ruhsatı vb. izin de verilmemiştir. Ancak geçmiş dönemlerde verilmiş imar izinleri ve konutlaşma açısından yapılan yanlışlıkların bu biçimde de ortaya çıkmış olması, Mudanya’nın geçmiş dönemlerde ne hale getirdiğini göstermesi açısından örnek alınması gereken bir durumdur’’ ifadelerine yer verildi.

TÜRKYILMAZ:  İLÇEMİZİN BÖYLE BİR HABERLE ANILMASI BİZLERİ RAHATSIZ ETMİŞTİR

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz da; “Manisa'nın Soma ilçesine bağlı Yırca Mahallesi'nde yapılmak istenen termik santralin yapılmaması gerektiğini ifade ederken ve Zeytin diyarı olan İlçemizde zeytinciliği korumak ve geliştirmek için çalışmalar başlatmışken, ilçemizin böyle bir haberle anılması bizleri rahatsız etmiştir’ ’dedi.


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık