solyanreklam
sagreklam

MASKİ'den TOKİ Konutları İle İlgili Açıklama

MASKİ Genel Müdürlüğü, yerel bir televizyon kanalında ‘MASKİ yine sınıfta kaldı’ başlıklı haberin gerçekleri yansıtmadığını belirtti. Şehzadeler’in Selimşahl...

MASKİ'den TOKİ Konutları İle İlgili Açıklama
  • 13 Eylül 2018, Perşembe 19:28

MASKİ Genel Müdürlüğü, yerel bir televizyon kanalında ‘MASKİ yine sınıfta kaldı’ başlıklı haberin gerçekleri yansıtmadığını belirtti. Şehzadeler’in Selimşahlar Mahallesi’nde yer alan TOKİ konutlarının atıksularının toplanması için bir pompa sisteminin bulunduğu ve kötü kullanım ile arıza gibi durumlarda bodrum katında kanalizasyon atıklarının taştığı ifade edildi. MASKİ ayrıca, bu pompa sisteminin sorumluluğunun TOKİ konutlarında ikamet eden vatandaşlarda olduğunun altını çizdi.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, yerel bir televizyon kanalında ‘MASKİ yine sınıfta kaldı’ diye sunulan haberin detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Şehzadeler ilçesine bağlı Selimşahlar Mahallesi’nde inşa edilen TOKİ konutlarında ortaya çıkan atıkların uzaklaştırılması noktasında konutlara ait bir pompa sistemi olduğu belirtildi. Pompa sisteminin zaman zaman kötü kullanım nedeniyle sağlıklı çalışmadığının altını çizen MASKİ, yaşanan arızalara da sorumluluk alanlarının dışında olmasına rağmen müdahalede bulunduklarını söylediler. Kurum olarak TOKİ konutlarında bugüne kadar birçok kez çalışma yürüttüklerini belirten MASKİ, pompa sisteminin elektrik faturasının ödenmemesi sebebiyle de zaman zaman devre dışı kaldığını vurguladı. Kötü kullanım ve elektrik faturası ödenmemesi sebebiyle pompanın çalışmadığı zamanlarda konutlardaki bodrum katlarında bu gibi manzaraların yaşandığını belirten MASKİ, söz konusu haber yayınlanmadan önce sorumluluk alanlarında olmamasına rağmen pompanın tamir edilmesi ile ilgili bir arıza kaydı oluşturduklarını belirttiler.
Yönetmelikte her şey açık bir şekilde ifade ediliyor
Atıksuların Kanalizasyona Deşarj Yönetmeliğinin 18’inci maddesinde yer alan ifade şöyledir: “Atıksu parsel bacası ile kanalizasyon şebekesi arasında kalan bağlantı kanalının bakım ve işletmesinden, mal sahibi, müteahhit veya apartman yöneticisi mesuldür. Mal sahibi, müteahhit veya apartman yöneticisi bağlantı kanalında meydana gelebilecek tıkanıklıkları açtırmakla mükelleftir. Ev bağlantısındaki tıkanıklığın kanal şebekesine atılmaması gereken atıklardan olduğu tespit edilirse mal sahibi, müteahhit veya apartman yöneticisi hakkında bu kanuna aykırı hareketten dolayı kanuni işlem yapılır.”
Sıkıntılar yine MASKİ’yle son bulacak
MASKİ Genel Müdürlüğü, 154 Mahalle Projesi ile daha önce kanalizasyon hattı bulunmayan Selimşahlar Mahallesi’ne 14 kilometre kanalizasyon hattı döşedi. Terfi merkezi imalatının tamamlanması ile birlikte faaliyete alınacak hat sayesinde TOKİ konutlarının evsel nitelikli atıksuları sağlıklı bir şekilde uzaklaştırılacak. Çalışma ile geçmişten günümüze gelen bir sıkıntı daha yine MASKİ’yle birlikte son bulacak.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık