solyanreklam
sagreklam

İBB'DEN OKUL SERVİSLERİNE SIKI DENETİM

İBB'DEN OKUL SERVİSLERİNE SIKI DENETİM

İBB'DEN OKUL SERVİSLERİNE SIKI DENETİM
  • 01 Ocak 2000, Cumartesi 0:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Trafik Zabıta ekipleri okul servis araçlarını yakın takibe aldı. Öğrencilerin huzur ve güvenliği için il genelinde başlatılan denetimlerde bin 846 servis aracı incelendi, 67 şoför hakkında tutanak tutuldu.

2018-2019 yılı eğitim öğretim yılının başlamasıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi okul servis araçlarını yakın takibe aldı. Her gün milyonlarca öğrencinin kullandığı okul servis araçlarının gerekli şartlara uygun olup olmadığı tek tek denetleniyor.


ZABITA GÖREV BAŞINDA
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’na bağlı Trafik Zabıta ekipleri Başkan Mevlüt Uysal’ın talimatıyla okul servis araçlarına yönelik denetim başlattı. Öğrencilerin okul ve ev güzergahlarında güvenli bir şekilde yolculuk yapabilmelerini sağlamak, okul servis araçlarının gerekli şartlara uygun olup olmadığını incelemek için başlatılan denetimler il genelinde sürüyor. Bunun için okula gidiş-geliş güzergahlarında Trafik Zabıta ekipleri konuşlandırıldı. Ekipler, okul servislerinde yol güzergâh izin belgesi, şoförün sistemde kayıtlı olup olmadığı, fazla veya az koltuk sayısı, emniyet kemerleri, Alo 153 yazısı, ücret tarifesinin görünür yerde olması, cam kırma-imdat çekicinin olup olmadığı, sigara içilmez levhasının görünür yerde olması, okul taşıtı ikaz lambası gibi can ve mal güvenliği için gerekli tüm hususları denetliyor.


67 OKUL SERVİSİ ŞOFÖRÜ HAKKINDA TUTANAK TUTULDU
İstanbul genelinde 26 farklı noktada eş zamanlı olarak başlatılan denetimlerde bugüne kadar 145 okula bağlı çalışan bin 846 okul servis aracı incelendi. İncelemeler sonucunda eksikliği tespit edilen 67 okul servis aracı şoförü hakkında 1608 sayılı kanuna istinaden tespit tutanağı tutuldu. Tutanaklar gerekli cezai işlem yapılmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Encümeni’ne gönderildi.


BİR İLK; ŞOFÖR VE ARAÇ BİLGİLERİNİ İNTERNETTEN SORGULA
Ayrıca İBB, bu yıl ilk defa devreye aldığı hizmetle servis araçlarını, servis şoförlerini ve servis ücretlerini internetten sorgulama imkanı sunuyor. Veliler, https://tuhim.ibb.gov.tr/ adresinden servis sorgulaması yaparak servisler hakkında tüm bilgileri ve servis ulaşım ücretlerini öğrenebilecek. Siteye giren veli karşısına çıkan “KAYITLI ŞOFÖR SORGULAMA’’ ile şoför bilgilerine ulaşarak şoförün sistemde kayıtlı olup olmadığını öğrenebilecek. Şoför sisteme kayıtlı ise; “Servis Taşımacılığında Şoförlük Yapmaya Uygundur” ibaresi ekranda görünecek. Ayrıca evden, okula kadar mesafe hesaplanıp servis ücretinin ne kadar olduğu kolaylıkla öğrenilebilir.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık