solyanreklam
sagreklam

İBB, MEHMET ALİ BEY'İN MEZARINI VE KİTABESİNİ YENİLEDİ

İBB, MEHMET ALİ BEY'İN MEZARINI VE KİTABESİNİ YENİLEDİ

İBB, MEHMET ALİ BEY'İN MEZARINI VE KİTABESİNİ YENİLEDİ
  • 01 Ocak 2000, Cumartesi 0:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Halkalı Ziraat ve Baytar Mekteb-i Alisi’nin muallimi ve kurucu müdürü olan aynı zamanda baytarlık mektebi kültürünün kurucusu kabul edilen Mehmet Ali Bey’in Kadıköy’de bulunan harabe haldeki mezarını ve kitabesini yeniledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 1889’da açılan ve İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un eğitim aldığı okul olan Halkalı Ziraat ve Baytar Mekteb-i Alisi’nin (Şu an Sebahattin Zaim Üniversitesi Halkalı Kampüsü’nün olduğu yer) kurucu müdürü olan Baytar Miralayı Muallim Mehmet Ali Bey’in mezarını yeniledi. Mehmet Ali Bey hakkında araştırmalar yapan ve mezarının yerini tespit eden Prof. Dr. Ali Birinci’nin talebiyle başlatılan çalışmayla, baytarlık mektebi kültürünün kurucusu kabul edilen, Mehmet Ali Bey’in Kadıköy Sahrayıcedit Mezarlığındaki harabe durumda olan mezarı ve kitabesi, Mezarlıklar Daire Başkanlığı ve meslektaşlarının destekleri ile yenilenerek, 95. ölüm yıldönümüne yetiştirildi.

29 Ağustos 1923 yılında vefat eden Mehmet Ali Bey’in ölüm yıldönümü nedeniyle Sahrayıcedit Mezarlığında düzenlenen törene Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı Prof. Dr. Ali Birinci, İBB Muhtarlıklar Gıda Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanı Bayram Ali Çakıroğlu, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Rafet Aydın, Sebahattin Zaim Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Nasuh Uslu ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kutlu ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü personelleri katıldı.

Anma töreninde açıklamalarda bulunan Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı Prof. Dr. Ali Birinci, “Mehmet Akif Ersoy’un da hocası olan ve Baytarlık mesleğinin gelişmesinde önemli rol oynayan Mehmet Ali Bey’in mezarını ihya ettiği için İstanbul Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederek, şükranlarımı sunarım“ dedi. 
Konuşmaların ardından İmam Hatibi tarafından Kuran-ı Kerim Tilaveti ve dua ile tören sona erdi.
Mehmet Ali Bey'in kitabesinde şu ifadeler yer alıyor: "Mülkiye Baytar Mekteb-i Âlîsi müessisi ve meslek-i baytarînin itilâsı uğrunda mesai-i ciddiyesiyle 
müştehir Baytar Miralay Mehmed Ali Beyin hâb-gâh-ı ebedîsidir. El-Fatiha. 29 Ağustos 1339"

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık