solyanreklam
sagreklam

GÜNDÜZ YAŞAM MERKEZİ’NDE ÖZEL EĞİTİMLER BAŞLADI

Büyükşehir Belediyesi’nin engelli vatandaşlar için hayata geçirdiği hizmetlerden bir olan Zihinsel Engelli Gündüz Yaşam Merkezi, pandemi dönemine uygun olarak çalışmalarına devam ediyor.

GÜNDÜZ YAŞAM MERKEZİ’NDE ÖZEL EĞİTİMLER BAŞLADI
  • 20 Ağustos 2020, Perşembe 14:50

Büyükşehir Belediyesi’nin engelli vatandaşlar için hayata geçirdiği hizmetlerden bir olan Zihinsel Engelli Gündüz Yaşam Merkezi, pandemi dönemine uygun olarak çalışmalarına devam ediyor. Merkezden faydalanan engelli bireyler, sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uyarak atölyeler ve spor aktiviteleri ile verimli ve keyifli vakit geçiriyor.
Büyükşehir Belediyesi tarafından engelli vatandaşların ve ailelerin hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla hizmet veren Zihinsel Engelli Gündüz Yaşam Merkezi, 18 yaş ve üzeri zihinsel engellilerin ve alzheimerlı bireylerin spor, müzik, drama, mutfak becerileri, el işi gibi atölyelerle güvenli bir ortamda vakit geçirmelerini sağlıyor. Pandemi nedeniyle uzun süre eğitimlere ve çalışmalara ara vermek zorunda kalan merkez, kısıtlı sayıda engelli ve alzahimerli vatandaş ile çalışmalarına başladı. Zihinsel engelli ve alzheimerlı vatandaşların kişisel bakımının da sağlandığı merkezde yetkililer, her bireyin kendi özel odasının olduğunu, hemşire ve hasta bakıcılar yardımıyla merkeze gelenlerin günlük hayat becerilerini kolaylaştırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade ettiler.
Pandemi nedeniyle online olarak hizmetlerini sürdüren merkez, yeni kontrollü sosyal hayata geçişle birlikte zihinsel engelli bireylere yönelik birebir eğitim, psiko-sosyal destek ve danışmanlık hizmetlerine başladığını belirten yetkililer, her bir engelliye bireyselleştirilmiş eğitim programları hazırlanarak pandemi nedeniyle kayıp gözlenen davranış ve beceriler yeniden kazandırılmaya çalışıldığını ifade ettiler.Aynı zamanda engelli bireylerin ailelerine yönelik psiko-sosyal destek hizmetlerinin online olarak sürdürüldüğünü belirten yetkililer, merkeze kayıt yaptırmak isteyen vatandaşların 0222 322 00 42’nolu telefonu arayarak kendilerine ulaşabileceklerini ifade ettiler.
Merkezin hizmetlerinden büyük mutluluk duyduklarını ifade eden engelli yakınları, pandemi sürecinde yüz yüze eğitime ara verilmesi nedeniyle engellilerin Zihinsel Engelli Gündüz Yaşam Merkezi’ni çok özlediklerini, yeni kontrollü sosyal hayata geçişle birlikte yüz yüze eğitimin birebir şekilde verilmesinden çok memnun olduklarını belirttiler. Merkezin engelli bireylere sağladığı becerilerin dışında engelli bireylerin ailelerinin bakım yükünü hafifleterek sosyal yaşama katılımlarına olanak tanıması açısından da büyük önem taşıdığına vurgu yapan vatandaşlar, engelli bireylere büyük önem veren Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yılmaz Büyükerşen’e böyle bir merkezi Eskişehir’e kazandırdığı için teşekkür ettiklerini belirttiler.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık