Dünya Rekoru Balıkesir'e taşındı

Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve HAYKOOP’un ortaklaşa gerçekleştirdiği organizasyonda verilen komut ile aynı anda süt içen 3.410 çocuk, İstanbul’a ait olan Dünya rekorunu çocuklar kategorisinde Balıkesir’e taşıdı.

Dünya Rekoru Balıkesir'e taşındı
  • 07 Mayıs 2018, Pazartesi 0:00

Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve HAYKOOP’un ortaklaşa gerçekleştirdiği organizasyonda verilen komut ile aynı anda süt içen 3.410 çocuk, İstanbul’a ait olan Dünya rekorunu çocuklar kategorisinde Balıkesir’e taşıdı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Valiliği ve HAYKOOP’un ortaklaşa organize ettiği Süt şenlikleri dün düzenlenen görkemli bir tören ile gerçekleştirildi. Etkinlikler kapsamında en dikkat çekici program ise Kuva-yi Milliye Meydanı’nda toplanan 3.410 Balıkesirli çocuk aynı anda süt içerek Balıkesir’in adını Guinness Rekorlar kitabına çocuk kategorisinde sokmayı başardılar.

Düzenlenen Süt Şenliği’ne Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun yanı sıra ilçe belediye başkanları, süt üreticileri birlikleri, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda vatandaş ile 3.410 Balıkesirli çocuk katıldı.

Guinness Rekor denemesinin yapıldığı törende konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, çocuklara her zaman büyük önem verdiklerini belirterek; özetle şunları söyledi; “Balıkesir Kuva-yi Milliye şehri olmanın yanında Türkiye’yi Doyuran bir İl. Tarım ve Hayvancılıkta her zaman ilk üç il arasına girmiş, sağlıklı gıdanın, sağlıklı yaşamın bulunduğu mutlu ve huzurlu şehir. Bu konuda yeterince kendimizi ifade edememenin anlatamamanın eksikliğini yaşıyoruz. Türkiye’de en çok süt üreten illerin arasında olmamıza rağmen,  maalesef tam ismimizi hak ettiğimiz şekilde duyuramadığımız kanaatindeyim. İşte bu tür etkinliklerle artık Balıkesir’in adı, ürettiği ürünlerle yetiştirdiği değerlerle değil Türkiye’ye ve hatta bunu dünyaya tanıtmamız lazım. Her yıl HAYKOOP ile birlikte organize ettiğimiz bu organizasyon her yıl yapacağımız etkinliklerle bunun seviyesini daha da yukarılara çıkarmamız lazım. Bu potansiyel Balıkesirimiz’de var. Balıkesir artık mutlu ve huzurlu şehir. Bütün dinamiklerin bir araya geldiği bütün kamu kuruluşlarının sivil toplum örgütlerinin artık yüreklerinin toplu çarptığı bir il. Öznesi Balıkesir olduğu zaman bütün güçlerimizi birleştirebiliyoruz. Tabii sizler yani gençler bizim geleceğimizsiniz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti size emanet etmiş. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da gençlere güveniyoruz diyerek seçilme yaşını da 18’e indirdi. Şimdi önümüzde seçimlerde artık milletvekili listelerinde 18 yaşında gençlerimizi göreceğiz. Gençlerin enerjisinden sinerjisinden ve dinamizminden inşallah ülke yönetimimizce de istifade edeceğiz. Sizler ne istiyorsanız vermeye hazırız. Büyükşehir belediye başkanı olarak bizden ne istiyorsanız vermeye hazırız. Sayın Cumhurbaşkanımızın koymuş olduğu 2023-2053-2071 hedefleri var. Türkiye muasır medeniyetler seviyesine sizler vasıtasıyla çıkacak, sizlerle beraber çıkacağız. Bu programı organize eden bütün kurum ve kuruluşları kutluyorum. Sağlıklı kalmak için ne yapıyoruz. Evet, sağlıklı kalmak için süt için diyoruz. Sağlıklı kalmak için süt içiyoruz.

Törende konuşan Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ise çocuklara sütün önemini aktarırken, özetle şu ifadeleri kullandı: “HAYKOOP Başkanı Faruk Özen’i ve ekibini  tebrik etmek istiyorum. Türkiye’yi doyuran şehir Balıkesir’e yakışan, Balıkesir’in bu anlamda reklamının yapılması HAYKOOP Başkanının bu düşüncesiyle bu organizasyonla hayat bulması Balıkesir için anlamlı. Başkan bu konuda yardım istediğinde benim 1 şartım vardı. Çocuklara 1 kitap hediye edilmesi. Bunu da gerçekleştirdiler.  Sevgili çocuklar, önemli olan Guinness rekorlar kitabına girebilmek. Türkiye’nin en kaliteli sütünü üreten bu şehrin o kitapta Guinness’te yer alması gerek. Bunu hep birlikte sağlayacağız. Katılımlarınızdan dolayı başta öğrencilerimize sonra öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. HAYKOOP başta olmak üzere Balıkesir Büyükşehir Belediyemize diğer belediyelerimize, tüm kurum ve kuruluşlarımıza burada emeği olan herkese teşekkür ediyorum.

Günün onur konukları arasında yer alan Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ise, yapılan organizasyonun önemine dikkat çekerek şunları söyledi; “Bugün burada yapılacak rekor denemesi aslında Balıkesir’in üreticisiyle, tarıma gönül vermiş insanlarıyla, hayvancılığa gönül vermiş insanlarıyla fazlasıyla hak edilmiş bir deneme, hak edilmiş bir rekor olduğunu düşünüyorum. Ben Sayın Valimizin Balıkesir’de hem gençlerimize vermiş olduğu önemden dolayı, hem de üreticilerimize vermiş olduğu desteklerden dolayı kendisine çok çok teşekkürlerimi sunuyorum. Tabii ki, Büyükşehir Belediye Başkanımız yapmış olduğu heyecanlı konuşmasında ifade etti, geleceğimiz gençlerimize, çocuklarımıza verir ki, ne istiyorsanız biz size bütün imkânları sunmaya hazırız. O zaman çocuklar size ne düşüyor? Size süt içmek düşüyor. Sağlıklı nesiller için süt içmeye devam edeceğiz, ben öyle inanıyorum. Sizin gözlerinizden de bunu okuyorum. Ben tekrar bu organizasyonda emeği geçen üreticilerimiz adına HAYKOOP’a,  Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve tüm bu etkinlikleri himaye eden Sayın Valimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum. İnşallah her yıl artan oranda süt tüketimiyle tekrar Balıkesir’de buluşmak dileğiyle…

Konuşmaların ardından Balıkesir Süt Şenlikleri kapsamında düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren çocuklara değişik ödüller dağıtılırken; ödül töreninin ardından Guinness Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural nezaretinde gerçekleştirilen rekor denemesinde 3.410 çocuk aynı anda süt içerek çocuklar kategorisinde Balıkesir’in adını Guınness Rekorlar Kitabı’na sokmayı başardı.


HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık