solyanreklam
sagreklam

DANIŞTAY BAŞKAN TÜRKYILMAZ’I HAKLI BULDU: İSTİFALAR GEÇERLİ

DANIŞTAY BAŞKAN TÜRKYILMAZ’I HAKLI BULDU: İMZALAR GEÇERLİDANIŞTAY BAŞKAN TÜRKYILMAZ’I HAKLI BULDU: İSTİFALAR GEÇERLİ

DANIŞTAY BAŞKAN TÜRKYILMAZ’I HAKLI BULDU: İSTİFALAR GEÇERLİ
  • 17 Ağustos 2018, Cuma 0:00

Mudanya’da 4 belediye meclis üyesinin istifalarına dair belgede tahrifat yaptığı yönünde İçişleri Bakanlığı tarafından hakkında soruşturma izni verilen Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın, Danıştay’a yaptığı itiraz haklı bulundu. Danıştay Birinci Dairesi, 4 meclis üyesinin de istifalarının geçerli olduğuna, bu nedenle Başkan Hayri Türkyılmaz hakkında verilen soruşturma izninin kaldırılmasına karar verdi. Başkan Hayri Türkyılmaz, “Baltayı yine yanlış taşa vurdular. Bir çamur daha atanlara yapıştı” dedi.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz hakkında, Mahmure Uçar, Mustafa Ay, Metin Uyanık ile Metin Bağcı’nın belediye meclis üyeliğinden istifalarına dair İlçe Seçim Kurulu’na gönderilen imzalarında tahrifat yaptığı yönünde görevi kötüye kullanmadan İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma izni çıkmıştı. Danıştay Birinci Dairesi, yapılan incelemenin ardından 4 meclis üyesinin de istifalarının geçerli olduğu ve bu nedenle Başkan Hayri Türkyılmaz hakkında verilen soruşturma izninin geçersiz olduğunu karara bağladı. Bu nedenlerle Başkan Türkyılmaz hakkında isnat edilen eylemlerin, soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunmadığı anlaşıldığından, İçişleri Bakanı’nın 12.12.2017 tarihinde soruşturma izni verilmesine ilişkin kararının kaldırılmasına 07.06.2018 tarihinde karar verildi. Kararı değerlendiren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Bir kez daha doğru ortaya çıkmış oldu. Bir çamur daha atanlara yapıştı. 4 belediye meclis üyesinin istifalarının geçerli olduğu kanıtlanmış, hakkımda yapılan haksız karalamalar da boşa çıkmıştır. Baltayı yanlış taşa vurdular. O baltanızı paramparça edecek kadar bu taş sağlam. Bu taş namusluluk, doğruluk ve dürüstlük taşı. Siz bu taşı parçalayamazsınız. Başaramayacaklar. Bu kumaş leke tutmaz, tutmayacak. Tertemiz bir Mudanya’yı yaratmak için yola çıkmış bir insanı yıkamayacaklar” dedi.

BELGEDE TAHRİFAT YOK!

Danıştay’ın yaptığı incelemenin ardından çıkan kararda, şikayetçi 4 belediye meclis üyesinin seçildikten sonra kendi istek ve iradeleri ile imzalayıp Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’a sundukları istifa dilekçelerinin kullanılması için herhangi bir zaman öngörmedikleri, bu dilekçelerin şikayetçilerin parti değiştirmeleri ya da parti disiplinine aykırı hareket etmeleri durumunda istifa dilekçelerini kabul ettikleri iradesini gösteren beyanlar içerdiği, söz konusu dilekçelerdeki imzaların şikayetçilere ait olduğu, dilekçeler üzerinde herhangi bir tahrifat bulunmadığı belirtildi. Şikayetçilerin bu istifa dilekçelerini imzalamakla söz konusu dilekçelerin meclis üyeliği görevleri sırasında herhangi bir zamanda işleme konulabileceğini bildikleri ve kabul ettikleri, her ne kadar istifaları işleme konularak meclis üyeliklerinin sona erdirilmesine ilişkin belediye başkanlığı işlemleri hakkında yargı mercilerince yürütmenin durdurulması kararı verilmişse de bu durumun dilekçeleri işleme koyma iradesini gösteren Hayri Türkyılmaz açısından açığa imzanın kötüye kullanılması suçunun unsurlarını oluşturmayacağı, kaldı ki yargı kararları üzerine şikayetçilerin belediye meclis üyeliği görevlerine iade edildikleri, şikayetçilerden boşalan encümen ve ihtisas komisyonu üyeliklerine seçilenlerin görev sürelerinin bitmesinden sonra da bu görevlerine tekrar seçildikleri, haklarında verilen yargı kararlarının uygulanmamasından söz edilemeyeceği kaydedildi.

SON SÖZÜ DANIŞTAY SÖYLEDİ

Başkan Türkyılmaz hakkında, Mudanya belediye meclis üyeleri Mahmure Uçar, Mustafa Ay, Metin Uyanık ile Metin Bağcı tarafından 2014 yılında kendisine tevdi edilen tarihsiz istifa dilekçelerini 2,5 yıl sonra dilekçe sahiplerinin bilgi ve iradesi dışında işleme koymak suretiyle açığa attıkları imzalarını kötüye kullanma nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma izni verilmişti. Dosyanın incelenmesinden; 30.03.2014 tarihinde yapılan mahalli idareler seçiminde şikayetçiler Mahmure Uçar, Mustafa Ay, Metin Uyanık ile Metin Bağcı’nın Belediye Meclis üyeliği görevine seçildikleri, seçimin akabinde kendi istek ve iradeleri ile istifa dilekçelerini imzalayarak Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’a tevdi ettikleri belirtildi. Metin Bağcı ve Mustafa Ay’a ait istifa dilekçelerinin herhangi bir kayda ve şarta bağlı olmadığı, Metin Uyanık ve Mahmure Uçar’ın dilekçelerinin ise parti programına uymadıkları ya da parti değiştirdikleri takdirde belediye meclis üyeliği görevinden istifa ettiklerini kabul beyanı içerdiği, 03.11.2016 tarihinde yapılan CHP Mudanya Belediye Meclis Grup toplantısında 04.11.2016 tarihinde yapılacak belediye meclis toplantısı gündem maddelerinin tartışıldığı ve bağlayıcı grup kararı alındığı, 04.11.2016 tarihinde yapılan belediye meclis toplantısında da şikayetçilerin bağlayıcı grup kararına aykırı yönde oy kullandıkları, bunun üzerine Hayri Türkyılmaz tarafından adı geçenlerin istifa dilekçelerinin işleme konulduğu ifade edildi. Şikayetçilerin istifa nedeniyle meclis üyeliklerinin sona erdirilmesine ilişkin işlemlerin iptali istemiyle açtıkları davalarda verilen yürütmenin durdurulması kararları üzerine belediye meclis üyeliği görevlerine iade edildikleri, ancak bu arada geçen sürede şikayetçilerden boşalan encümen üyeliği ve ihtisas komisyonu üyelikleri yerine, başka üyelerin seçildikleri, komisyon üyelikleri dolu olduğu için bu görevlerine iade edilmedikleri, şikayetçilerin yerlerine seçilenlerin görev sürelerinin tamamlanması üzerine yeniden yapılan seçim sonucunda encümen ve ihtisas komisyonu üyeliklerine seçildikleri kaydedildi.  

 


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık