solyanreklam
sagreklam

Dağlarca Şiir Ödülü'nün Kazananları Belli Oldu!

Bu yıl ilk kez düzenlenen Dağlarca Şiir Ödülü'nü kazananlar belli oldu.

Dağlarca Şiir Ödülü'nün Kazananları Belli Oldu!
  • 03 Ağustos 2018, Cuma 19:49

Dağlarca Şiir Ödülü Şükrü Erbaş ve Ömer Erdem'in...

Beşiktaş Belediyesi, PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası’nın desteği ve Tekin Yayınevi organizatörlüğünde gerçekleştirilen Dağlarca Şiir Ödülü, Şükrü Erbaş ve Ömer Erdem’e verildi.

Ataol Behramoğlu, Doğan Hızlan, Enver Ercan, Ertan Mısırlı, Haydar Ergülen, Sennur Sezer ve Tarık Günersel’den oluşan Seçici Kurul, 1. Dağlarca Şiir Ödülü’nün Şükrü Erbaş ile Ömer Erdem arasında paylaştırılmasına karar verdi.

Şükrü Erbaş “Pervane”, Ömer Erdem ise “Pas” adlı kitaplarıyla ödüle değer görüldüler.


Şükrü Erbaş - Pervane


Ömer Erdem - Pas

Ödül, 18 Ekim Pazar günü (Saat 18.00) Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat Merkezi'nde düzenlenecek olan etkinlikle sahiplerine sunulacak.

SEÇİCİ KURULUN ÖDÜL GEREKÇESİ
“İnsana ve hayata bakışlarındaki evrensel algı birleştiriyor’’
Seçici Kurul, ödül gerekçesini şöyle açıkladı:
“Şükrü Erbaş ve Ömer Erdem’in farklı şiir dünyaları olsa da, onları insana ve hayata bakışlarındaki evrensel algı birleştiriyor. Onların şiirlerinde “gaz lambasıyla duvarlara dünyaları çizen çocuklar” da var, “kelebeği incitmeden geçip giden bulutlar” da. Şiirler boyunca zalimin, mazlumun, acının ve kederin ve zulmün… insanın izini sürüyorlar vicdanın sesiyle. Tıpkı Dağlarca gibi.”

DAĞLARCA ŞİİRİNİ YAŞAMAK ve YAŞATMAK İÇİN…
Ödülün Amacı
“Türkçem benim ses bayrağım” diyerek yüzü aşkın kitabıyla Türkçe’nin ses bayrağını yaşamı boyunca yükseklerde dalgalandıran Fazıl Hüsnü Dağlarca, 100 yıl önce doğduğu yer olan Beşiktaş’ta, adına düzenlenen etkinliklerle yaşamaya, yaşatılmaya devam ediyor. Yaşadığı dönemde “Yaşayan En Büyük Şair’’ sıfatıyla da onurlandırılan Dağlarca, “Yunus gibi giderken gitmez olmak isterim’’ sözüyle, şiirdeki ölümsüz kaynaklardan biri olmak isteğini ortaya koymuştu. Beşiktaş Belediyesi tarafından, PEN Yazarlar Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası’nın desteğiyle düzenlenen bu ödül, Dağlarca’nın anısını yaşatmak, Türk şiirinin gelişimine katkıda bulunmak ve şiiri hayata daha çok katmak amacıyla verilir.

Ödül miktarı 15 bin TL olarak belirlenmişti.

DAĞLARCA BEŞİKTAŞ’TA YENİDEN DOĞUYOR…
26 Ağustos 1914’te Beşiktaş’ta dünyaya gelen Fazıl Hüsnü Dağlarca, doğumunun 100. yılı olan 2014’te Beşiktaş Belediyesi’nin desteği ve ev sahipliğinde düzenlenen etkinliklerle anılmıştı.


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık