solyanreklam
sagreklam

Büyükşehir 5 ton 248 kg atık toplayarak il birincisi oldu

Büyükşehir 5 ton 248 kg atık toplayarak il birincisi oldu

Büyükşehir 5 ton 248 kg atık toplayarak il birincisi oldu
  • 31 Ağustos 2018, Cuma 18:04

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın organize ettiği, 'Sıfır Atık Projesi' kapsamında Mart - Ağustos ayları arasındaki zaman diliminde topladığı 5 ton 248 kg atık miktarıyla il birincisi oldu. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, israfın önlenmesi, doğal kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması, atıkların kaynağında ayrıştırılması sağlanarak etkin toplama sisteminin kurulması ile atıkların geri dönüştürülmesi amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen,Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan 'Sıfır Atık Projesi' kapsamında Mart - Ağustos ayları arasındaki zaman diliminde topladığı 5 ton 248 kg atık miktarı ile il birincisi oldu. 

Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi,kurum içinde temiz ortam kaynaklı olarak performansın ve verimliliğin artırılması, israfın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması, tasarrufla ekonomik kazanç sağlanması, “duyarlı tüketici” duygusuna sahip olunması ile çevresel risklerin azaltılması amacıyla sıfır atık yönetim sistemi kurdu. Sistemde atığın özelliği, miktarı, kaynağı, atık biriktirme, toplama ve taşıma yöntemleri, atık geçici depolama alanları ile atıkların teslim edildiği yerlere ilişkin mevcut atık yönetimi belirlendi. Ardından personellere yönelik eğitimler veren Büyükşehir Belediyesi, birimlerin bulunduğu alanlara kâğıt-karton atıklar için mavi, plastik atıklar için sarı, cam atıklar için yeşil, metal atıklar için gri ve atık piller için kırmızı atık kutuları yerleştirdi.

Mart ayından itibaren belirlenmiş temizlik görevlileri tarafından ayda 2 defa atıkları toplayan Büyükşehir Belediyesi, 3 ton 712 kg kâğıt, 790 kg plastik, 509 kg cam, 230 kg metal, 7 kg atık pil olmak üzere toplam 5 ton 248 kg atık toplayarak tüm kurumlar arasında il birincisi oldu.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık