solyanreklam
sagreklam

Beşiktaş, Ekonomik Durum ve Eğitim Endeksi’nde 1. Sırada!

İNGEV tarafından yapılan İnsani Gelişme Endeksi - İlçeler (İGE-İ) araştırmasının sonuçları...

Beşiktaş, Ekonomik Durum ve Eğitim Endeksi’nde 1. Sırada!
  • 30 Temmuz 2018, Pazartesi 10:05

İlçelerin İnsani Gelişme Aşamaları Açıklandı!
Beşiktaş, "Ekonomik Durum ve Eğitim Endeksi"nde 1. sırada, ana endekste ise 3. sırada yer aldı.

İGE-İ olarak adlandırılan İnsani Gelişme Endeksi – İlçeler Araştırması, Türkiye’de 30 büyükşehrin il sınırı içinde yer alan en yüksek nüfusa sahip 150 ilçeyi kapsadı. İlçe düzeyinde sosyal, ekonomik ve çevresel faktörlere yönelik bileşenlerden oluşan İGE-İ; yönetişim, sosyal kapsama, ekonomik durum, eğitim, sağlık, sosyal yaşam, çevre ve ulaşım başlıkları altında toplam 50 göstergeyi içerdi. Göstergeler arasında istatistiki verilerin dışında; belediyelerin faaliyet raporları, kurumsal internet siteleri, sosyal ağ paylaşımları ve “Gizli Müşteri” yöntemi ile elde edilen veriler de kullanıldı.

Araştırmacılar, ikametgâhları o ilçedeymiş gibi belediyeleri arayarak sorular sordular ve yardım istediler. Türkiye'deki 150 ilçeyi incelediler ve belediyelerin sosyal karnelerini çıkarttılar. İnsani Gelişim Vakfı'nın araştırma sonuçlarına göre; gelişim endeksi sıralamasında Ankara’nın Çankaya ilçesi birinci sıradayken, Diyarbakır’ın Ergani ilçesi son sırada yer aldı.

İnsani Gelişme Endeksi - İlçeler (İGE-İ) Raporu’na göre Beşiktaş, “Ekonomik Durum ve Eğitim Endeksi”nde birinci oldu. Beşiktaş ana endekste ise üçüncü sırada yer aldı. 


Listenin tamamını görüntülemek için tıklayınız.

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’nin en büyük ilçeleri olarak düşünülebilecek 150 ilçe genel olarak değerlendirildiğinde orta düzeyde insani gelişmenin olduğu tespit edildi. Analiz kapsamındaki 150 ilçe arasında Ankara’dan Çankaya, Yenimahalle ve Keçiören, İstanbul’dan Beşiktaş, Kadıköy, Beyoğlu, Bakırköy, Şişli, Fatih, Ataşehir ve Üsküdar, Antalya’dan Muratpaşa ve Konyaaltı, Eskişehir’den Odunpazarı ve Tepebaşı, Bursa’dan Nilüfer ve Osmangazi, Kocaeli’den ise İzmit ilçeleri en yüksek insani gelişmenin tespit edildiği ilçeler olarak sıralandı.

Araştırma; ana endeksin yanı sıra 7 ayrı kategoride de sonuçları belirledi. Bu kategoriler, “Yönetişim, Sosyal Kapsama, Ekonomik Durum, Eğitim, Sağlık Hizmetleri, Sosyal Yaşam ve Çevresel Performansları” kapsıyor. Buna göre ilk beşte yer alan belediyeler sırası ile aşağıdaki tabloda yer alıyor.
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık