solyanreklam
sagreklam

Beşiktaş Belediyesi'nden Bir İlk Daha!

Beşiktaş Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile taşeron firma arasında imzalan toplu iş...

Beşiktaş Belediyesi'nden Bir İlk Daha!
  • 03 Ağustos 2018, Cuma 19:49

BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ’NDE TAŞERON İŞÇİLERLE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ

Beşiktaş Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile taşeron firma arasında imzalan toplu iş sözleşmesi ile 240 işçi sendikal haklarına kavuştu. Törene Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel-İş Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Çalışkan, çok sayıda işçi ve vatandaş katıldı.

Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, Genel-İş Sendikası ile yapılan toplu iş sözleşmesinde taşeron işçilere; taşeronu kaldıracağını, sendikal hakların kazandırılacağını, işçilerin mesai ücretlerini de alacaklarının müjdesini verdi.

Törende kısa bir açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Beşiktaş Belediyesi’nde iş barışını sağlayan, toplu iş sözleşmesinde emeği geçen belediye başkanımıza, genel başkanımıza, yöneticilerimize ve temsilcilerimize teşekkür ederim. Ulusal istihdam stratejisi, işçi kardeşlerimizi köle yerine koyup sömürüyor. Çağ dışı bir çalışma sistemi getirmek istiyorlar. Taşeron işçilerin çalışmış olduğu iş yerlerinde iş kazalarının yüzde 94’ü bu sahalarda yaşanıyor. 2003’ten bu yana 17 bin taşeron işçi hayatını kaybetti. Biz her zaman barıştan yana tarafız. 64. hükümetin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın düzenlediği 11. Çalışma Meclisi toplantısında taleplerimizi DİSK olarak açıkça söyledik. İşçilere sosyal hak talebimiz vardı. Kıdem tazminatlarını kimseye yedirmeyeceğimizi önümüzdeki dönem yapacağımız mitinglerle, yürüyüşlerle bir daha göstereceğimizi buradan ifade etmek istiyorum. Ve burada bugün imzalanacak olan iş sözleşmesinden dolayı emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

BAŞKAN HAZİNEDAR’DAN MÜJDE VE ÖNEMLİ MESAJ!

Kani Beko’nun ardından konuşma yapan Başkan Hazinedar, “Taşeron firma ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü arasındaki toplu iş sözleşmesi törenine hoş geldiniz. Taşeron kelimesini özellikle kullandım. Artık Beşiktaş Belediyesi’nde önümüzdeki dönem taşeronu hepten kaldıracağız. Türkiye’nin yeni bir anlayışa yeni bir zihniyete ihtiyacı var. O yüzden hukuksal alt yapıyı iyi oluşturmamız gerekiyor. Beşiktaş’ın derdi özgürlükçü demokratik topluma katkıda bulunmaktır. Bu değerleri Beşiktaş’tan İstanbul’a İstanbul’dan tüm Türkiye’ye aktarmak zorundayız. Herkes kendi ölçeğinde sorumluğunu yerine getirerek bu değerlere sahip çıkacak. Değerlere sahip çıkmak çok önemlidir. DİSK’i büyütmenin yolu da ortaktır. Siz büyümezseniz biz büyüyemeyiz. Biz neden taşeron sistemini eleştiriyoruz, çünkü sendikal örgütlenme yok. Sendikal örgütlenme olsa, kamuda olan haklar olsa zaten sıkıntı olmaz. Asıl hedef hakların korunmasıdır. Gelişen teknoloji dünyada taşeron sistemini tam olarak yok etmeye izin vermiyor. Kurumlar zaman zaman satın alma yapabilir ama öyle bir hukuki çalışma yapmalıyız ki herkesin hakkını savunabilelim. Her sisteme giren o çerçevenin altına girebilmeli. Kurumlar herkesi bünyesine katamayabiliyor mesela biz teknik destek alıyoruz bilgisayar sistemleri için. Orada da taşeron sistemini kullanıyoruz. Başka çaremiz yok. O kadar insanı istihdam edemeyiz. Hep beraber sendikal harekete destek olacağız. O nedenle hedefimiz bu 5 yıllık plan dahilinde diğer taşeron işçilerimiz için de önemli adımlar atmak.

Araç ihalesinde de yüzde 40-50 arası bir artış yaptık. Biz gelene kadar bu kurumda insanlar asgari ücretten çalışıyordu. Şu anda Beşiktaş Belediyesi’nde hiçbir birimde asgari ücretle çalışan işçi yok. Net 1500 liradan aşağı maaş alan çalışan yoktur. Bu yeterli değil. Bunun bizde farkındayız. Ancak bu verdiğimiz maaşlar nedeniyle bütçemizde ciddi bir açık var. Sadece sendikal işçiler ve taşeron işçilerle bir savaş vermiyoruz. Ben sizin her zaman emrinizdeyim. Biz taşeron işçilerle olan ifadelerimizi bir yıl önce kullandık. İlk imzamızı geçen yıl bir taşeron şirketle attık. O imzada ben de tarafım. Devlet de taşeron işçilerin şartları ile ilgili bir düzenleme getirmeye başladı. Her işçi için geçerli olmasa da teknik kadroda çok önemli sayıda kadro verilecek.

Geçen yıl toplu iş sözleşmesini imzaladıktan sonra iş verimliliğinde bir düşüş oldu. Taşeron sistemden toplu iş sözleşmesine geçecek çalışma arkadaşlarımızın geleceğini siz temsil ediyorsunuz. Buradaki başarı onların da önünü açacaktır. Sendikal örgütlenme başarısızlık için değil, başarı için bir araç olabilir. Sadece iş güvenliği açısından değil, hizmetin kalitesi açısından da bir araç olmak zorundadır. Toplu iş sözleşmelerinin böylesi kutlu bir şekilde imzalanıyor olması bunun en önemli simgesidir. Yeni dönemde iş verimliliğinde ki azalmanın olmaması için her sektörde verimlilik analizi yapıyoruz. Şikayetleri takip ediyoruz. Amacımız başarılı olmak ve birlikte bu yolda yürümektir. Bugün şu anda 240 işçimiz ile toplu iş sözleşmesini imzalıyoruz. Toplu iş sözleşmelerinde işçilerimiz yeni haklar elde etti. Çalışma günü Pazar gününe denk gelen işçi arkadaşlarımıza ek mesai ücreti de ilave edilecektir” dedi.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık