solyanreklam
sagreklam

BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI
  • 14 Ağustos 2018, Salı 0:00

Eskişehirspor Kulübü Başkanı Halil Ünal'ın yerel bir haber sitesine yapmış olduğu açıklamaya Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'in cevabıdır.

"Kıymetli hemşerilerim, bugün yerel bir haber sitesinde Eskişehirspor Kulübü Başkanı'nın yaptığı açıklamayı şaşkınlıkla okudum. Açıklamada Eskişehirspor Kulübü'nün bugün geldiği durumun sorumlusu olarak şahsım gösterilmiş ve kulübü benim kapatmam gerektiği belirtilmiştir.

Konuyla ilgili olarak son kez bir açıklama yapmak istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti'nde kurum ve kuruluşlar belirlenmiş kanunlar ile yönetilir. Büyükşehir Belediyemiz de mevcut hükümet tarafından belirlenen kanun gereğince "profesyonel spor kulüplerine maddi yardımda bulunamamaktadır." Belediyemiz bünyesinde hizmet veren Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığımız Eskişehir'de amatör sporun ve sporcuların her zaman destekçisidir. Büyükşehir Belediyesi olarak amatör kulüplerimize hem nakdi hem de malzeme yardımı yapmayı imkânlarımız dâhilinde yıllardır devam ediyoruz. Bunun yanı sıra açmış olduğumuz spor merkezleri ile de sosyal belediyecilik anlayışı ile vatandaşlarımızın ücretsiz spor yapmasına imkan sağlıyoruz. Bunun en yakın örneği de bugün Gültepe Mahallesi'nde hizmete açacağımız modern spor tesisimizdir.

Bu kulübün Süper Lig'teyken de alt liglerdeyken de şirketleşmesi gerektiğini ve çeşitli finans yöntemlerini sürekli ifade ettim. Ancak yasal ve mali denetimden korkan ve kulübün parasını bilinçsizce harcayan yöneticiler tarafından bu tekliflerime hiçbir zaman sıcak bakılmadı.  2008 yılında Eskişehirspor'u Süper Lige çıkartan Eski Başkan Nebi Hatipoğlu'ndan kulübü neredeyse borçsuz devir alan Halil Ünal,  öncelikle üç dönemi kendisine ait başkanlığı kapsayan 10 yılda, kulübün bu borca nasıl ulaştığının hesabını vermelidir. Eskişehirspor'un bu halde olmasının tek sebebi yıllardır dile getirdiğim gibi kongrelerde 'kabul edenler, etmeyenler' şeklinde ibra edilen yöneticilerdir. Dernekler statüsünde idare edilmeye çalışan Eskişehirspor'da da 10 yılda değişen tüm yönetimler bu şekilde ibra edilmiş ve ciddi hiçbir yasal denetime tabii tutulmamıştır.

Sosyal medyada Eskişehirspor sevdası ağır bastığı için, zaman zaman bana da sitemde bulunan bir kısım taraftarımız iyi bilmelidir ki, diğer kentlerde bazı belediyelerin yaptığı parasal tüm yardımlar KANUNSUZDUR. Bazı aklı evvellerin bunları örnek göstererek Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden de kanunsuz şekilde profesyonel bir spor kulübüne yardım talebinde bulunması doğru değildir.

Kulüp anahtarını bana teslim edeceğini ifade eden Başkan ve ona akıl verenler şunu bilmelidir ki, Eskişehirspor siyaset üstüdür, bu şehrin simgesidir. İçinde bulunduğu durum da hepimiz gibi beni de derinden üzmektedir. Ancak, Eskişehirspor'u geldiği durumdan kurtaracak olan da, cebindeki son kuruşu Eskişehirspor için harcayan taraftar veya sürekli denetim altında tutularak yıldırılmaya çalışılan muhalefet belediyeleri değil, iktidar partisinin temsilcileridir.

Eskişehirspor gibi bir markayı yönetemeyenlerin, her sıkıntılı durumda, "Büyükerşen destek olmadı, o yüzden bu noktaya geldik" gibi bir açıklama yapması, hem komik, hem üzücü, hem de düşündürücüdür. Dahası utanmazlıktır.

Halil Ünal, içinde bulunduğu ruh haliyle, benim Mesut Hoşcan'ın arkasında durduğum, Eskişehirspor'u küme düşürttüğüm ve Mesut Hoşcan'dan 5 kat daha fazla suçlu olduğum gibi deli saçması sözleri, herhalde kendisine son anda bulduğu ve kurtarıcı olarak ilan etmeye hazırlandığı malum kişiler öğretmiş olsa gerekir.

Eskişehirspor'un içinde bulunduğu durum, büyük, vefakar ve cefakar taraftarına, şehrin sanayicilerine, şehrin belediye başkanlarına mal edilemez. Kulübü kim idare ediyorsa, sorumluluk ona aittir.

Ben Eskişehirspor Kulübü Başkanı değilim. Hiçbir zaman da kulüp yönetiminde bulunmadım. Ben Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanıyım. Kulübü ben yönetmiyorum. Yönetmediğim kulübü açmak ya da kapatmak benim değil, "Başkanım ben" diyenlerin sorumluluğundadır.

Büyükşehir Belediyesi'ne gelerek, anahtar teslim edeceğini söylemek, en hafif tabirle ucuz, amaçsız, gereksiz ve adresi yanlış bir şovdur. Eline aldığı anahtarı teslim etmek niyetinde olanlar, kendilerine destek için söz verenlerin kapısına giderek, o anahtara bir yer aramalıdırlar.

Son olarak, yaklaşık 20 yıldır, 4 seçimde, Eskişehir halkının oylarıyla seçilen şahsımı, istifaya davet etmek, kimsenin haddi değildir. Halil Ünal'ın ise hiç değildir!

Gerçek Eskişehirspor sevdalılarına ve kamuoyuna duyurulur.

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık