BAKAN VARANK AKOM'U ZİYARET ETTİ

BAKAN VARANK AKOM'U ZİYARET ETTİ

BAKAN VARANK AKOM'U ZİYARET ETTİ
  • 01 Ocak 2000, Cumartesi 0:00

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İBB Afet ve Koordinasyon Merkezi’ni (AKOM) ziyaret etti. Bakan Varank telsizle yaptığı anonsla itfaiye, zabıta, İSKİ gibi belediyenin tüm birimlerine seslenerek nöbetteki çalışanların bayramını kutladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Süleymaniye’de bayram namazını kıldıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi’ni (AKOM) ziyaret ederek çalışanların bayramını kutladı. AKOM’un işleyişi hakkında bilgiler alan Varank daha sonra telsiz ile yaptığı anonstan itfaiye, zabıta, İSKİ gibi belediyenin tüm birimlerine seslenerek nöbet tutan çalışanların bayramını tebrik etti.

AKOM VE MOBESE AKILLI ŞEHİRİN İLK ÖRNEKLERİ

Ziyaret sonrası açıklama yapan Varank, AKOM gibi önemli merkezlerde kullanılan yazılımların yerli olması için çalışacaklarını ifade ederek, “AKOM biliyorsunuz ki gazi bir mekan. 15 Temmuz’da hain darbecilerin işgaline maruz kalmış bir mekan. Biz bu ziyaretleri yaparken aslında bir de mesaj vermek istedik. Biliyorsunuz ki akıllı şehirler konseptine doğru giderken, AKOM gibi yerler aslında akıllı şehir konseptlerinin ilk örneği olarak aktarılabilir. Burada bayram günü fedakarca çalışan arkadaşlarımızı bayramını kutlamak istedik" diye konuştu.

YAZILIMLARIN YERLİ VE MİLLİ OLMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Dünyada akıllı şehirler konseptinin trend olduğunu vurgulayan Bakan Varank, "Özellikle elektrikli otomobiller ile birlikte insanların araçları ile şehre entegre olması söz konusu. Biz bakanlık olarak bu konularda ne yapabiliriz, Türkiye’nin önünü nasıl açabiliriz bunun için gayret ediyoruz. Burada kullanılan yazılımların çoğu yabancı yazılımlar. Birçok lisans ücreti bu yazılımlar ile birlikte yurt dışına gidiyor. Biz bunların millileştirilmesi yerlileştirilmesi konusunda nasıl destek oluruz? Bunun çalışmalarını yapacağız” ifadelerini kullandı.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık