solyanreklam
sagreklam

6 Eylül Balıkesir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

6 Eylül Balıkesir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

6 Eylül Balıkesir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.
  • 06 Eylül 2018, Perşembe 0:00

6 Eylül Balıkesir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Balıkesir’in kurtuluşunun 96. yıl törenleri sabah Atatürk Anıtı'nda çelenk sunumuyla başladı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi adına çelengi Büyükşehir Başkanı Zekai Kafaoğlu sundu.

Atatürk Stadı önünde süren kutlamalara Balıkesir Vali Yardımcısı İsmail Demirhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğ.Gen. Kemal Turan, AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan, CHP İl Başkanı Serkan Sarı, MHP İl Başkanı Suat Par, AK Parti Balıkesir milletvekilleri Mustafa Canbey, Adil Çelik, Belgin Gökçe Uygur, CHP Balıkesir milletvekilleri Ahmet Akın, Fikret Şahin, protokol üyeleri, STK temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenler Balıkesir Vali Yardımcısı İsmail Demirhan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğ.Gen. Kemal Turan’ın vatandaşların kurtuluş gününü araç üzerinde kutlaması ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törenlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu günün önemini anlatan konuşmasında, "Bugün üzerinde kardeşçe yaşadığımız bu topraklar geçmişinde çok zorlu koşullarda, ağır mücadelelere sahne olmuştu. Önce Seyit Onbaşı’nın destan yazdığı Çanakkale Savaşı, ardından alçak düşman işgaliyle harap ve bitap düşen aziz yurdumuz acı içinde kıvranırken Balıkesir ayağa kalktı ve milli mücadele ateşini yaktı. Hasan Basri Çantay gibi önemli isimler halkın bilinçlenmesine ve örgütlenmesine katkı sağladı. Düzenlenen kongrelerle halkımız milli birlik ruhuyla adeta bir hükümet gibi hareket ederek silah temin etti, aylık ödemiş, makam ve mevkileri tespit etmiş, milli mücadelenin şeklini belirledi. Büyük önder Atatürk’ün Zağnos Paşa hutbesinde söz ettiği “Balıkesir’in dindar ve kahraman insanları” sayesinde şehrimiz Ege’de kendi imkanlarıyla milli mücadeleyi başlatan tek şehir oldu. Balıkesir’in düşman işgalinden tamamen kurtulduğu 6 Eylül gününü Balıkesir’in Kurtuluş Günü olarak kutluyoruz.

O gün yurdu saran batının hain emellerine karşı tek yürek olan milletimiz bugün yine aynı azim ve kararlılığa sahip olduğunu 15 Temmuz alçak darbe girişimi karşısında bir kez daha gösterdi. Ülkemizi tanklarla, uçaklarla yıkmaya, kendi öz evlatlarıyla parçalamaya çalışan hainler, karşısında aziz milletimizi buldular, emellerine ulaşamadılar. Topla tüfekle kirli hedeflerini gerçekleştiremeyenler bugün farklı silahlarla ülkemizi baskı altına almaya çalışıyorlar.

Sizler de görüyorsunuz ki, günümüzde savaşlar artık sadece topla tüfekle yapılmıyor. Ülkemizi ele geçirmek için bu kez ekonomi silahını, dolar silahını, avro silahını kullanmaya çalışıyorlar. Bütün bu pis işbirliklerine karşı hepimize görev düşüyor. Hepimiz uyanık olmak, ülkemize, ekonomimize, Türk Liramıza sahip çıkmak mecburiyetindeyiz. Olabildiğince yerli ve milli ürünlere yönelmemiz, paramızı ülkemizde tutmamız gerekiyor.

Biz kendi devletimize, milletimize, ekonomimize, Türk Liramıza sahip çıktıkça, isteyen istediği oyunu oynasın, asla başaramayacaklar. Evelallah, bizim Allahımız var, hiç olmadığı kadar güçlü bir ekonomimiz var, her türlü düşmanca girişime karşı yek vücut olmuş milletimiz var. Ülkemiz 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine yılmadan, yorulmadan ilerlemeye devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın her zaman belirttiği gibi biz de “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” diyoruz.

6 Eylül 1922’den bugüne 96 yıl geçti ancak o günkü milli birlik ve beraberlik ruhumuz aynen devam ediyor. O gün ninelerimiz, dedelerimiz bu mücadeleyi verdiler; Bugün biz torunları olarak bu bayrağı taşımaya devam ediyoruz. Allah’ın izniyle yarın da bizim torunlarımız mücadelemizi aynı kararlılıkla sürdürecekler, ülkemizi gelecek hedeflerine başarıyla taşıyacaklar.

Balıkesir’in Kurtuluş Günü’nü bir kez daha kutlarken bu bayrak için, bu vatan için canlarını feda etmiş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum." dedi.

Balıkesir'de 1919 yılında alınan direniş kararının temsili olarak gösterildiği törenler okunan şiirlerle sürdü. Mehter takımının gösterilerinde vatandaşların salladığı Türk bayrakları ile seyre değer görüntüler ortaya çıkarken, tören resmi geçit töreni ile son buldu. İşgal yıllarında düşman askerini korkutan ve giydikleri deri ve vücutlarına sürdükleri siyah boyalar ile ilgi odağı olan tülütabaklar, kutlamalarda vatandaşların ve çocukların üzerine giderek korkuttu.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık