solyanreklam
sagreklam

22. Nehar Tüblek Karikatür Yarışması!

Bu yıl 22.'si düzenlenecek olan Nehar Tüblek Karikatür Yarışması için başvurular başladı.

22. Nehar Tüblek Karikatür Yarışması!
  • 30 Temmuz 2018, Pazartesi 10:05

6 Mart 1995 tarihinde vefat eden, ömrünü karikatüre adamış değerli sanatçılarımızdan Nehar Tüblek adına Beşiktaş Belediyesi ile Karikatürcüler Derneği tarafından düzenlenen karikatür yarışmasının bu yıl yirmi ikincisi yapılıyor. Hem değerli karikatürcü Nehar Tüblek'i anmak hem de karikatür sanatının yaygınlaşmasını sağlamak, çocuk ve gençleri karikatür sanatına yönlendirmek için sizleri bu yarışmaya katılmaya çağırıyoruz. Son katılım tarihi: 15 Şubat 2017.

*Yarışma bütün çizerlere açıktır.

Yarışma Konusu: SERBEST

Ödüller
Birincilik Ödülü : 4.000 TL
İkincilik Ödülü : 3.500 TL
Üçüncülük Ödülü : 3.000 TL
Beşiktaş Belediyesi Özel Ödülü : 3.000 TL
3 Adet Mansiyon (her biri) : 1.250 TL

Kurumsal Özel Ödüller

Beşiktaş Jimnastik Kulübü Özel Ödülü
Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü
Karikatürcüler Derneği Özel Ödülü
Kabataş Lisesi Eğitim Vakfı Özel Ödülü
Dünya Yayıncılık Özel Ödülü
Nehar Tüblek Ailesi Adına Özel Ödül

Kurumsal Ödüller
Jürinin finale bıraktığı eserler arasından seçilir; ödüle değer bulunan eserlerin sanatçılarına, kurumlar tarafından onur plaketi verilir.

Karikatürcüler Derneği Gençleri ve Çocukları Özendirme Ödülleri
Gençleri ve çocukları karikatür çizmeye özendirmek amacıyla, sergilenmeye ve albüme girmeye değer bulunan eserlerin çizerlerine onur belgesi verilir.

Seçiciler Kurulu
Murat Hazinedar - Beşiktaş Belediye Başkanı
Raşit Yakalı - Karikatürcü 
Metin Üstündağ - Karikatürcü 
Musa Gümüş - Karikatürcü 
Ahmet Öztürklevent - Karikatürcü 
Şevket Yalaz - Karikatürcü 
Mahmut Akgün - Karikatürcü 
Akdağ Saydut - Karikatürcü, Yarışma Koordinatörü

Son Katılım Tarihi: 15 Şubat 2017

Yazışma Adresi
Beşiktaş Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
Adres: Nisbetiye Mah. Aytar Cad. Başlık Sok. No:1 Beşiktaş/İstanbul
Tel: 0212 319 42 42- Dahili:4050

KATILIM KOŞULLARI

Yarışma Konusu: SERBEST
1. Yarışma bütün karikatür çizerlerine açıktır.
2. Yarışmaya gönderilecek karikatürlerde çizim tekniği serbesttir. Bilgisayar ortamında hazırlanan eserlerin çıktılarında sanatçının ıslak imzası bulunmalıdır.
3. Gönderilecek karikatürlerin boyutları en fazla A4 olmalıdır. Her yarışmacı en fazla 3 (üç) karikatür ile katılabilir. Yarışma karikatürleri ödül alsın veya almasın iade edilmez; İBB Karikatür ve Mizah Merkezi arşivinde saklanır.
4. Yarışmacılar, karikatürlerinin arkasına, ad ve soyadları ile iletişim bilgilerini (kesin ve açık mektup adresi, telefon numarası ve e-posta adresini) okunaklı olarak yazmalıdır.
5. Karikatürler en son 15 Şubat 2017 Çarşamba gününe kadar yazışma adresine elden ya da posta ile gönderilmiş olmalıdır.
6. Ödüller, 6 Mart 2017, Pazartesi günü İstanbul, Beşiktaş'ta, bu tarihten önce yarışmacılara bildirilecek olan bir kültür merkezinde düzenlenecek törenle sahiplerine verilecektir.
7. İstanbul dışında oturup yarışmada ödül kazananların yol ve konaklama masrafları kendilerine aittir. Törene katılamayanların ödülleri adreslerine gönderilecektir.
8. Yarışma karikatürleri Beşiktaş Belediyesi tarafından bir albümde toplanacaktır. Albüme girecek olan eserleri “Seçiciler Kurulu” tespit edecektir. Ayrıca bu eserler sanat galerilerinde sergilenecektir.
9. 18 yaş altı genç katılımcılar için özendirme ödülleri verilecektir. Genç katılımcılar başvurularına nüfus cüzdanı fotokopisini ekleyecektir.
10. Özel ödüller, prestij ödülleri olup, ödülü veren kurumun plaketi olarak verilecektir.
11. Eserlerini yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.

Nehar Tüblek’in Özgeçmişi
Nehar Tüblek, 1924 yılında Yugoslavya’nın Manastır kentinde dünyaya geldi. Daha sonra Türkiye’ye yerleşen Nehar Tüblek’in ilk karikatürü 1943 yılında Amcabey Dergisi’nde yayımlandı. O günden vefat ettiği güne kadar kendini karikatüre adadı. Hafta, Yavrutürk, Yeni Mecmua Karikatür, Şaka, Amcabey, Akbaba, Dolmuş, Çarşaf dergileriyle; Son Posta, Dünya, Akşam, Yeni Gazete, Hürriyet ve Günaydın gazetelerinde devamlı olarak karikatür çizdi. Nehar Tüblek yurt içi ve yurt dışında yapılan uluslararası yarışmalarda da birçok ödül kazandı. İstanbul Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği yarışmalarda başarı ödülleri, İtalya, Tolentino ve Bordighera’da birincilik ve diğer ödüller, Kanada’da ve Yugoslavya’nın Üsküp kentinde de ödüller elde etti. Beygirname ve Paşaname adlı iki karikatür albümü bulunan Nehar Tüblek, son olarak Dünya Gazetesi’nde çalışmaktaydı. 6 Mart 1995 tarihinde gazetedeki çalışma masasının başında vefat etti.


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık