solyanreklam
sagreklam

Osmangazi’den Ulu Türkistan Toyu

Osmangazi Belediyesi, Uludağ Üniversitesi ve Türk Ocakları Bursa Şubesi işbirliğinde ‘Ulu Türkistan Toyu’ düzenlendi.

Osmangazi’den Ulu Türkistan Toyu
  • 29 Nisan 2019, Pazartesi 11:35

Osmangazi Belediyesi, Uludağ Üniversitesi ve Türk Ocakları Bursa Şubesi işbirliğinde 'Ulu Türkistan Toyu' düzenlendi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın da katıldığı etkinlikte, Türk dünyasının kültürel öğeleri sergilendi.

Uludağ Üniversitesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen 'Ulu Türkistan Toyu'na Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Cem Kürşat Hasanoğlu, Türk Ocakları Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı ve TÜDAM Müdürü Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz katıldı. Türk Devlet ve Akraba Toplulukları Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜDAM) tarafından, Doç. Dr. Erdem Özdemir koordinatörlüğünde düzenlenen etkinliğe, Ulu Türk Dünyası, Ahıska Kültür Sanat, Uluyay Spor Toplulukları ve Genç Kalemler gibi öğrenci toplulukları da yer aldı. Türk yurtlarından somut kültür varlıklarının sergilendiği stantlar ve fotoğraf sergilerinin kurulduğu Ulu Türkistan Toyu'nda görev yapanlar, giydiği yöresel ve geleneksel kıyafetler ile etkinliğe renk kattı. Ayrıca, etkinlik süresince gerçekleştirilen mangala, kütük güreşi, halat çekme ve geleneksel Türk okçuluğu talimleri gibi spor aktiviteleri de katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Devlet Konservatuvarı öğrencileri ve sanatçı Yusuf Alper Güllü'nün verdiği konserlerin yanı sıra Uygur Türkü öğrencilerin halk oyunları gösterileri ve okunan şiirler de beğeni topladı.

Etkinliğe katılan Balıkesir Akıncıları Atlı Okçuluk Derneği üyeleri, nefes kesen bir gösteriye imza attı. Mehteran konseri ile açılışı yapılan akşam etkinliği ise Doç.Dr. Erdem Özdemir'in sanat yönetmenliğini yaptığı Ulukök, Türk Dünyası Müzikleri Topluluğunun verdiği konser ile devam etti. Bursa'da yaşayan Özbek Türkleri platformu üyelerinin tüm katılımcılara Türkistan Pilavı ikramı ve TÜDAM Müdürü Prof.Dr. Cengiz Alyılmaz'ın, toyda emeği geçenlere teşekkür belgelerini takdim etmesiyle birlikte etkinlik sona erdi.


HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık