solyanreklam
sagreklam

Antalya'da fetih coşkusu yaşandı

Antalya’nın Fethinin 812. Yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. 1-5 Mart tarihleri arasındaki fetih kutlamalarının en coşkulu anları hafta sonu yaşandı.

Antalya'da fetih coşkusu yaşandı
  • 05 Mart 2019, Salı 9:25Antalya’nın Fethinin 812. Yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. 1-5 Mart tarihleri arasındaki fetih kutlamalarının en coşkulu anları hafta sonu yaşandı.  Fetih yürüyüşü, mehter, wushu, okçuluk ve Solo Türk gösterisi ve Uğur Işılak konseri Antalyalıları mest etti. Diriliş Ertuğrul dizisinin kahramanı Engin Altan Düzyatan’ın da katıldığı yürüyüşte konuşan Başkan Menderes Türel, fetih coşkusuna ortak olan Antalyalılara teşekkür etti. 

Antalya’da hafta sonu Fetih coşkusu yaşandı. Binlerce Antalyalı önce fetih yürüyüşüne katıldı, ardından Sahil Antalya Yaşam Parkı Olbia Meydanı’nda Solo Türk’ün nefes kesen gösterisini izledi. Fetih coşkusu Uğur Işılak’ın konseri ile devam etti. Diriliş Ertuğrul dizisinin Ertuğrul Bey’i ünlü sanatçı Engin Altan Düzyatan ve dizi ekibi de Antalyalıların bu coşkusuna ortak oldu. 
Türk Okçuluğu Yarışması düzenlendi
Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Antalya’nın fethinin 812. Yıldönümü kutlamaları kapsamında Antalya Okçular Tekkesi tarafından Antalya Spor Salonu'nda “Antalya 1207 Fetih Kupası Türk Okçuluğu Yarışması” düzenlendi. Ata Sporları Federasyonu İşbirliği ile düzenlenen yarışmaya 9-24 yaş arası sporcular katılım sağladı. Dereceye giren sporculara ödülleri Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katıldığı törenle Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Antalya Okçular Tekkesi Başkanı Sümeyye Gamze Uçar tarafından verildi.  
Fetih koşusu yapıldı
Kutlamaların en yoğun günü ise Pazar günü oldu. 14. Uluslararası Runatolia Fetih Koşusu yapıldı. 49 ülkeden binlerce sporseverin katıldığı yarışın startını Vali Münir Karaloğlu ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel verdi. Sahil Antalya Yaşam Parkı Konyaaltı Kent Meydanı’nda başlayan Fetih Yürüyüşü ise büyük bir coşkuya sahne oldu. Binlerce Antalyalının fetih coşkusuna Diriliş Ertuğrul dizisinin Ertuğrul Bey karakteri ile milyonların gönlünde taht kuran ünlü oyuncu Engin Altan Düzyatan ve dizi ekibi de katıldı. 
Vali Karaloğlu fetihin önemini anlattı
Yürüyüş, Sahil Antalya Yaşam Parkı Olbia Meydanı’nda sona erdi. Burada gerçekleşen törende konuşan Vali Münir Karaloğlu, Antalya'nın 812 yıldır Türk ve İslam yurdu olduğunu belirtti. Karaloğlu, "Tarihimizi, ecdadımızı, dedemizi, köklerimizi unutursak yok oluruz. En büyük yok oluş unutulmaktır. Bu topraklarda kıyamete kadar var olmak için tarihimizi bilmek, ecdadımıza saygı duymak zorundayız. Onun için bu kutlamalar önemlidir" dedi.
Başkan Türel Antalyalılara teşekkür etti
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de fetih coşkusuna ortak olan Antalyalılara teşekkür ederek, “Asırlardır Anadolu’yu yurt tutmuş gönüller fethederek medeniyet kurmuş bir ecdadı ve onun mirasını torunlarımıza çocuklarımıza anlatmak bizim vazifemizdir. Cevher yerin altın kalırsa toprak, üzerine çıkarsa altın olur. Adeta bir cevher olan tarihimizi anlatırsak onu altınlaştırır geleceğimize miras bırakırız. Siz bugün bu mirasa sahip çıkmak için buradasınız, geleceğin Antalya’sını kurmak için bugün Antalya’dayız hep birlikte buradayız, içinde Antalya sevdası diye açılan büyük yolu daha da büyütmek geçmişi geleceğin malzemesi yapmak için buradayız” diye konuştu. 
Konuşmaların ardından Vali Karaloğlu ve Başkan Türel, Diriliş Ertuğrul dizisi oyuncularına çiçek verdi. Tören, mehter, wushu ve okçuluk gösterileriyle devam etti. Bursa'dan gelen kılıç kalkan ekibi, geleneksel okçuluk ekibi vatandaşlardan büyük ilgi gördü. 
Solo Türk gösterisi nefes kesti
Fetih kutlamalarının en coşkulu anı ise Solo Türk F-16 uçağının Sahil Antalya Yaşam Parkı’nda gerçekleşen nefes kesen gösterisi oldu. On binlerce Antalyalı, gösteriyi izlemek ve fetih coşkusuna ortak olmak için Konyaaltı Sahili’ne akın etti. 7’den 70’e sahili tıklım tıklım dolduran Antalyalılar, Antalyalı Solo Türk’ün Konyaaltı semalarındaki gösterisini heyecanla izledi. 
Uğur Işılak konser verdi
Antalya’nın fetih kutlamaları ünlü sanatçı Uğur Işılak’ın konseriyle devam etti. Işılak konseri şarkılarını binlerce Antalyalı ile birlikte seslendirdi.  Konser sonunda Başkan Menderes Türel Işılak’a fetih kutlamalarına renk kattığı için teşekkür etti. 

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık