solyanreklam
sagreklam

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR'DEN CORONA TEDBİRLERİ KAPSAMINDA TÜRKİYE'DE BİR İLK!

Dünyada kısa süre içerisinde pandemi olarak adlandırılan Corona Virüs'e karşı küresel anlamda yoğun bir savaş verilirken bölgesel anlamda salgına karşı gerekli önlemlerin alınmasında öne çıkan yerel yönetimler çeşitli yollarla bölgesel açıdan koruyucu önleyici tedbirler almaya devam ediyor.

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR'DEN CORONA TEDBİRLERİ KAPSAMINDA TÜRKİYE'DE BİR İLK!
  • 12 Mayıs 2020, Salı 12:05

CORONA VİRÜS KARANTİNADAN KAÇAMAYACAK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni tip Corona Virüs'le mücadele kapsamında COVİD-19 PCR Testi pozitif çıkan hasta yakınlarına, COVİD-19 Şüpheli Vaka Karantina Takip Cihazı dağıtılarak anlık konumları takip edilip gerekli raporlamalarla salgının yayılmasının önüne geçilecek.

Dünyada kısa süre içerisinde pandemi olarak adlandırılan Corona Virüs'e karşı küresel anlamda yoğun bir savaş verilirken bölgesel anlamda salgına karşı gerekli önlemlerin alınmasında öne çıkan yerel yönetimler çeşitli yollarla bölgesel açıdan koruyucu önleyici tedbirler almaya devam ediyor. Bu doğrultuda ise Büyükşehir Belediyesince Türkiye'de bir ilke imza atılarak enfeksiyon tehdidine karşı şüpheli vaka olarak kabul edilen pozitif hasta yakınlarına anlık konumlarını kolaylıkla belirlemek amacıylaCOVİD-19 Şüpheli Vaka Karantina Takip Cihazı dağıtılacak.

Karantinadaki hasta yakınları evlerinden dışarı çıkmaları halinde COVİD-19 Şüpheli Vaka Karantina Takip Cihazı, COVİD-19 Temaslı Vaka Karantina Takip Komuta Kontrol Merkezi'ne uyarı gönderecek. Böylelikle takip cihazı aracılığıyla karantinadaki hasta yakınlarının son durumları COVİD-19 Şüpheli Vaka Karantina Takip Sistemi'nde tanımlanacak. Sonrasında karantinadaki hasta yakının, takip cihazıyla anlık olarak harita üzerinden takibi yapılacak. Bu sayede ise kişilerin izolasyon sürecini güvenli olarak tamamlaması hedefleniyor.

ŞAHİN: CİHAZ, SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN KOYDUĞU HEDEFLERE UYGUN

Konu hakkında açıklamada bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde küresel bir kriz olan Corona Virüs’e karşı ulusal bir mücadele verdiklerini aktararak, “Ama yerelde de Gaziantep Valiliği koordinasyonunda çok büyük bir gayret içerisindeyiz. Bugün halkımızla paylaşacağımız cihazın, özellikle Büyükşehir Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından donanımı ve yazılı oluşturuldu. En büyük ihtiyaç şu süreçte, pozitif vakaların yakınlarına yönelik takip sistemidir. Artık akıllı şehirler ve teknolojik alt yapı denilince bu takip cihazıyla şüpheli hastalara bu cihazı vereceğiz. Oluşturulacak bu takip sistemiyle evde kalması gereken şüpheli vakanın evde kalmasını sağlayacağız. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından hareketle salgın sürecinde 2’nci aşamaya girdiğimizi görüyoruz. Bu aşamada, sosyal mesafenin korunduğu hasta takip sisteminin yer aldığı yeni normalleşme modelinin varlığını görüyoruz. O yüzden bu cihaz Sağlık Bakanlığı’nın koyduğu hedefe de uygun bir cihazdır. Bu cihaz uygulamasıyla en kısa sürede diğer şehirlerimize de örnek olmayı ümit ediyoruz” dedi.

VALİ GÜL: ARTIK, GEREKLİ ÖNLEMLER DAHA HIZLI ALINACAK

Gaziantep Valisi Davut Gül, salgının ilk başladığı günden bu yana Büyükşehir Belediyesi’nin, 1’inci önceliğinin virüs olduğunu belirterek, “Önemli olan sosyal mesafeyi muhafaza etmektir. Mecburi dışarı çıkmalarda da belli tedbirler almak gerekiyor. Hayat devam ediyor. Hayat devam ediyor. Sağlık Bakanı Koca’nın açıkladığı gibi kontrollü bir hayat bizleri bekliyor. Normalleşme başladığında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu cihazın işleyişi şöyle olacak; normalde pozitif bir vakanın görülmesinin ardından vaka hastaneye alınıyordu, hastayla temas eden kişiler de tespit ediliyor, durumuna göre bazen hastanelere ve yurtlara yerleştirip izolasyon sağlanıyordu. Aile hekimleri, polisler bazen jandarmalar karantinadaki vatandaşlarımızı kontrol ediyordu. Fakat buna rağmen bazen yüzde 100 kontrol edemediğimiz vakalar oldu. Bunu şüpheli vakaya verildiğinde ise takibi rahat bir şekilde yapılacak, gerekli önlemler hızlı bir şekilde alınacak” diye konuştu.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık