Yangın alanı orman olacak

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Mudanya İlçesi yakınlarında Çağrışan, Göynüklü ve Bademli bölgesinde yaşanan yangının ardından, bölgede inceleme yaptı. Başkan Aktaş, planlarda orman geçen bölgenin yeniden ağaçlandırılarak orman olarak kalacağını söyledi.

Yangın alanı orman olacak
  • 12 Ağustos 2018, Pazar 0:00

BASIN BÜLTENİ

Yangın alanı orman olacak

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Mudanya İlçesi yakınlarında Çağrışan, Göynüklü ve Bademli bölgesinde yaşanan yangının ardından, bölgede inceleme yaptıç Başkan Aktaş, planlarda orman geçen bölgenin yeniden ağaçlandırılarak orman olarak kalacağını söyledi.

Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, önceki dönem İçişleri Bakanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala ile AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, Bursa'nın Mudanya İlçesi yakınlarında 20 hektarlık ormanlık alanda çıkan ve 7 saatte kontrol altına alınan yangın bölgesinde incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından kısa bir açıklama yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise 6 helikopter 1 uçakla havadan, onlarca araçla da karadan müdahale edildiğini dile getirerek, “Bu yangın aksi durumda çok büyük felaketlere sebep olabilirdi. Yangının altında başka şeyler aramamak lazım. Bu bölge orman alanıdır. Çok hassas olmamız lazım. Yoldan vatandaşın atacağı bir izmarit, büyük bir felakete sebep olabilir. 6 helikopter 1 uçakla müdahale edildi. Bizler de karadan olmak üzere yüzlerce personelimiz müdahale ettik. Sadece bir villanın çatısında ufak bir hasar var. Başka hiçbir ev hasar görmedi. Gerekli dersleri çıkartırız. 3 sene önceki yangında hemen sonra nasıl ağaçlandırma yapıldıysa burada da birkaç gün içinde Bursa Orman Bölge Müdürlüğü tespit yapacak. Bu işin altında saçma sapan sebeplere arayarak toplumun huzuru kaçırılmasın. Buralar planlarda orman geçiyor ve orman olarak kalacak” diye konuştu.

“Yanan her yere ağaç dikilecek”

Bursa Valisi İzzettin Küçük de Cumhuriyet Başsavcılığı'nın olayla ilgili soruşturma başlattığını vurgulayarak, “Yangın söndürüldükten sonra akşamdan sabaha kadar burada ekipler vardı. Şu an bir tehlike yok. Yarından itibaren tespitler yapılarak baharda ağaç dikilecek. Yanan her yere ağaç dikilecek. Tekrar burası yemyeşil olacak. Şu anda Cumhuriyet Başsavcılığımız soruşturma başlattı. Bu çevrede yaşayan insanlardan aldığımız bilgiler yangının yol kenarında çıktığıdır. Yolun kenarında çıkmasında bir sigara izmariti ya da bir cam kırığı sebep olmuş olabilir. Kesin bilgi olarak söylemiyorum, savcılık soruşturmasını sürdürüyor" şeklinde konuştu. 

AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala ise “Dün bir yangın meydana geldi. Ciddi bir koordinasyonla büyük bir facia önlendi. Buradaki yerleşim yerlerinde yaşayan bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Vatandaşlarımız da buralardan geçerken sigara izmaritlerini atmamalılar. Piknik ateşi bırakmamalılar. Çok hassas davranmalılar” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Site en altı
yukarı çık