Bursa'nın 2019 bütçesine onay

Büyükşehir Belediyesi'nin 2019 mali yılı gelir bütçesi 2 milyar 550 milyon TL, gider bütçesi 2 milyar 300 milyon TL olarak kabul edildi.

Bursa'nın 2019 bütçesine onay
  • 12 Aralık 2018, Çarşamba 14:25

 

 

Bursa’nın 2019 bütçesine onay 


BURSA - Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 mali yılı gelir bütçesi 2 milyar 550 milyon TL, gider bütçesi 2 milyar 300 milyon TL olarak kabul edildi.

 

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım ayı olağan toplantısının 3. oturumu, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantıda, Büyükşehir Belediyesi ile bağlı kuruluşu BUSKİ’nin 2019 yılı mali bütçesi oylandı. Büyükşehir Belediyesi’nin gelir bütçesi 2 milyar 550 milyon TL, gider bütçesi 2 milyar 300 milyon TL olarak kabul edilirken; BUSKİ için aynı yıl gelir bütçesi 1 milyar 182 milyon TL, gider bütçesi de 1 milyar 70 milyon TL öngörüldü. Meclis oturumunda, Aralık ayından itibaren geçerli olmak üzere su fiyatlarında yüzde 1.44’lük indirim kararı da alındı. Toplantıda, Altıparmak’ta bulunan stadyum alanına yapılacak Millet Bahçesi’yle ilgili meclis üyeleri bilgilendirildi.

 

Başkan Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi için 2019 yılında 2 milyar 550 milyon TL’lik gelir, 2 milyar 300 milyon TL’lik ise gider öngördüklerini söyledi. Başkan Aktaş, eksi 80 milyon TL’si iç borç ödemesine ve eksi 170 milyon TL’si de dış borç ödemesine yönelik olmak üzere toplamda eksi 250 Milyon TL’lik negatif net finansman yapılacağını, bütçe denkliğinin bu şekilde sağlanacağını ifade etti.

 

Su fiyatlarında yüzde 1.44’lük indirim

Meclis oturumunda BUSKİ abonelerine yönelik bir indirim açıklaması da geldi. Kasım ayı tüketici endeksinde oluşan eksi 1.44’lük daralmanın ardından harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, su fiyatlarında da aynı oranda indirim yapılması yönünde karar aldı. Konuya ilişkin yapılan oylamada, Büyükşehir Belediyesi’nin su abonelerinin aile bütçelerine katkı yönünde öngördüğü bu karar kabul edilerek yürürlüğe girmiş oldu. Su fiyatlarında geçerli olacak indirimin Aralık ayından itibaren faturalara yansıtılacağı belirtildi.

 

Millet Bahçesi’ne Ocak ayında start

Toplantıda, Altıparmak stadyum meydanında inşa edilmesi planlanan Millet Bahçesi de gündeme geldi. Başkan Aktaş, konuya ilişkin açıklamasında, stadyum alanının altında 400 araçlık otopark planladıklarını, alanın üzerinin ise tamamen Millet Bahçesi olarak projelendirildiğini vurguladı. İhalenin Ocak ayı içerisinde TOKİ tarafından yapılacağını duyuran Başkan Aktaş, ilerleyen günlerde ‘ortaya çıkan ihtiyaçlara göre’ Millet Bahçesi’nin revize edilip genişletilebileceğini anlattı.

 

Meclis toplantısı öncesinde BUSKİ Genel Kurulu da yapıldı. Başkan Aktaş yönetiminde gerçekleştirilen genel kurulda, BUSKİ’nin 2019 yılı gelirleri 1 milyar 182 milyon TL, giderleri ise 1 milyar 70 milyon TL olarak belirlendi.

Öte yandan, ilçe belediyelerinin 2019 yılı mali bütçe tasarıları da mecliste yapılan oylamalarla kabul edildi. 

 

 

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık