solyanreklam
sagreklam

Türkiye, batı için rol model

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İngiltere'nin eski başbakanlarından Tony Blair'in baldızı olan Gazeteci Lauren Booth'u ağırladı.

Türkiye, batı için rol model
  • 19 Ekim 2018, Cuma 0:00

19 Ekim 2018

BASIN BÜLTENİ

Türkiye, Batı için model

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İngiltere’nin eski başbakanlarından Tony Blair’in baldızı olan Gazeteci Lauren Booth’u ağırladı. Müslüman olduktan sonra 8 yılda 32 İslam ülkesini gezdiğini ve her yerde farklı özelliklere şahit olduğunu anlatan Booth, Türkiye’nin Batı’daki Müslümanlar tarafından rol model olarak benimsendiğini söyledi.

Booth, Osmanlı’nın kurulduğu bölgeleri görmek ve Diriliş Ertuğrul dizi setini ziyaret etmek için geldiği Türkiye’de Bursa’ya da uğradı. Acemler’deki başkanlık makamında Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ziyaret eden Booth, Türkiye’nin güncel konumunu değerlendirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İngiliz misafirine Bursa’yı anlattı. Bursa’nın Türkiye’nin dördüncü büyük kenti olduğunu, Osmanlı’ya 130 yıl başkentlik yaptığını söyleyen Başkan Aktaş, Lauren Booth’u Osmanlı’nın doğduğu topraklarda ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İngiltere’de gazetecilik yapan Lauren Booth, Türkiye’nin kendi tarihine ve tüm Müslüman halklara, İslamiyet’e sahip çıkmasının dünyada hayranlıkla izlendiğini kaydetti. 8 yıldır Müslüman olduğunu ve bu süreçte 32 farklı İslam ülkesini ziyaret ettiğini belirten Booth, Malezya’da sakinlik ve edebi, Filistin’de cihadı, Körfez ülkelerinde ise zenginliği gördüğünü ifade etti. Türkiye’nin ise tarihine ve dünyadaki mazlum Müslümanlara sahip çıkmasının, sadece Suriye’den 4 milyona yakın mülteciyi ağırlamasının takdire şayan olduğunu vurgulayan Booth, bu durumun Batı’da dikkat çektiğini kaydetti.

İngiliz Gazeteci Lauren Booth, açıklamasında, Diriliş Ertuğrul dizisini övdü. İngiltere’de yakın arkadaşları arasında son 6 aydır ana sohbet gündeminin Diriliş Ertuğrul dizisi olduğunu anlatan Booth, “Bu dizi sadece Türklerin değil bizlerin de tarihini ele alıyor. Ben açıkçası İngiliz krallarına nazaran Ertuğrulgazi, Osman Gazi ve Fatih Sultan Mehmet Han’dan daha fazla ilham alıyorum” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

 

HABERE AİT VIDEO


HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık