solyanreklam
sagreklam

Turizmde tanıtım atağı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş Bursa'nın, birçok kentin ayrı ayrı sahip olduğu, tarihi, doğal ve kültürel değerlerin tamamını bünyesinde barındırdığını hatırlatarak, turizmde çıtayı yükseltmek için önümüzdeki yıl dünyanın farklı ülkelerindeki 15 ayrı turizm fuarında Bursa olarak gövde gösterisi yapacaklarını s...

Turizmde tanıtım atağı
  • 01 Ekim 2018, Pazartesi 0:00

 

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş Bursa’nın, birçok kentin ayrı ayrı sahip olduğu, tarihi, doğal ve kültürel değerlerin tamamını bünyesinde barındırdığını hatırlatarak, turizmde çıtayı yükseltmek için önümüzdeki yıl dünyanın farklı ülkelerindeki 15 ayrı turizm fuarında Bursa olarak gövde gösterisi yapacaklarını söyledi.

Ulusal televizyon kanallarının haber programlarına konuk olan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bugüne kadar hayata geçirdikleri projeleri anlattı, Bursa’nın gelecek vizyonunu açıkladı. Bir şehre verilebilecek özelliklerin neredeyse tamamının Bursa’ya verildiğini bu nedenle çok şanslı olduklarını dile getiren Başkan Aktaş, 21 Organize Sanayi Bölgesi bulunan, nüfusu 3 milyona dayanan kentte göçle birlikte şehirleşme anlamında bazı olumsuzluklar yaşandığını kaydetti. Tüm bunlara rağmen Bursa’yı ‘tüm zamanların en güzel şehri’ olarak nitelendiren Başkan Aktaş, Bursa’nın sanayi kimliğinin devam edeceğini, ancak klasik sanayileşmenin yerini teknojiye dayalı, katma değeri yüksek üretim yapan sanayinin alacağını kaydetti.

Tanıtım atağı

Bursa’nın gelişen yüzünün turizm olduğunu, turizmin de ancak tanıtımla gelişebileceğini ifade eden Başkan Aktaş, bu manada hayata geçirdikleri tüm etkinlikleri uluslararası boyuta taşıma gayretinde olduklarını vurguladı. Halen 8. Uluslararası Fotoğraf Festivaline ev sahipliği yaptıklarını hatırlatan Başkan Aktaş, Fransa, Sırbistan, Azerbaycan, Brezilya, Bulgaristan, İran, İtalya, Romanya, Şili, Afganistan, Hindistan ve Türkiye’nin içinde bulunduğu 12 ülkeden 165 fotoğraf sanatçısını 1500’den fazla fotoğrafla Bursa’da ağırladıklarını belirtti. Fotoğraf festivali ile eş zamanlı olarak gerçekleştirdikleri Doğa Sporları ve Doğa Turizmi Günlerine de değinen Başkan Aktaş, “Dağı, ovası, denizi, gölleri, şelaleleri, doğal güzellikleriyle çok özellikli bir şehirde yaşıyoruz. Ancak bu değerleri sadece bizim bilmemiz yeterli değil. Bu değerlerimizi yurt dışında anlatmamız gerekli. Özellikle doğa sporlarıyla alakalı Bursa’da müthiş bir altyapı var ve bu konuda trend sürekli artıyor. İstanbul’a yakın olmak büyük avantaj. Yatak kapasitesi, ulaşım, sosyal tesisler gibi altyapıyı hazırlıyoruz. Lakin en önemlisi bu değerlerimizi anlatmamız lazım. Bunun için önümüzdeki yıl dünyanın farklı ülkelerinde 15 değişik turizm fuarına katılarak adeta gövde gösterisi yapacağız” diye konuştu.

Yüksek teknoloji altyapısı

Bursa’yı turizmde öne çıkaracak adımları kararlılıkla atarken, yüksek teknolojili, katma değeri yüksek üretim yapan sanayi için de altyapıyı hazırlamaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Aktaş, bu manada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk 100 günlük programda açıkladığı Gökmen Uzay Havacılık Merkezi’ne de büyük önem verdiklerini kaydetti. Türkiye’nin hedeflenen ihracat rakamlarına ulaşması için yüksek teknolojili üretimin şart olduğunu dile getiren Başkan Aktaş, “Büyükşehir Belediyesi olarak yerine bizim temin ettiğimiz, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın inşaat için 50 milyon TL’lik yatırım yaptığı ve TÜBİTAK’ın da 60 milyon TL’lik düzenek ve malzeme desteği sağlayacağı merkez, muazzam bir tesis olacak. Kasım sonu, Aralık başı tamamlamayı hedefliyoruz. Yüksek teknolojiyi üretecek olan zeki çocuklarımız için altyapımızı güçlendiriyoruz. Geleceğin astronotları, pilotları bu tesiste yetişecek” dedi.

12 milyonluk tasarruf

Artık hükümet politikası olan tasarruflarla ilgili soruyu da yanıtlayan Başkan Aktaş, Bursa’da göreve başladıkları ilk gün mali durumu sorguladıklarını ve tasarruf düğmesine 11 ay önce bastıklarını hatırlattı. Bütün makam araçlarını sorguladıklarını ve eldeki envanteri incelediklerini dile getiren Başkan Aktaş, Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ ve bağlı şirketlerde bazı kiralık araçları iade ettiklerini, bazı araçları şoförsüze çevirdiklerini, bu sayede 1 Ocak 2018 – 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında yaklaşık 12 milyon TL tasarruf sağladıklarını kaydetti. Bu kaynağın mali anlamda ellerini rahatlattığını vurgulayan Başkan Aktaş, tasarruf politikalarının araçlarla sınırlı olmadığına, tüm harcama kalemlerini titizlikle incelediklerine dikkat çekti.

Toplu ulaşımda indirim

Herkesin hayat pahalılığı ve zamları konuştuğu bir dönemde doğrudan halkın cebini ilgilendiren önemli indirim uygulamaları yaptıklarını da dile getiren Başkan Aktaş, “Özellikle toplu taşımada böyle bir beklenti vardı. Göreve gelir gelmez yüzde 10-17 arasında indirim yaptık. Bunun yanında toplu ulaşımda kalitenin artması için tüm hatlarımızı sorguladık. İstasyonlarımızı modernize ettik. Bunun yanında sefer aralıklarını 3,5 dakikadan 2 – 2,5 dakikaya indirecek sinyalizasyonla alakalı 20 milyon Euro’luk bir yatırım yapmaya hazırlanıyoruz. Yine eğitim dönemi başında yüzde 4-10 arasında bir indirim daha yaptık. Gördük ki toplu taşımayı tercih edenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bunun yanında indirimlere rağmen, yolcu sayısı arttığı için daha fazla ciro elde etmeye başladık” dedi.

Suya ikinci indirim müjdesi

Su şehri olarak anılan Uludağ eteklerindeki Bursa’da su fiyatlarının yüksek oluşunun da en fazla eleştiri alan konulardan biri olduğunu kaydeden Başkan Aktaş, Büyükşehir’deki ilk meclis toplantısında konuyu gündeme getirdiklerini ve en temel ihtiyaçlardan biri olan su fiyatlarında da yüzde 10’luk bir indirim yaptıklarını hatırlattı. Su fiyatlarında ikinci bir indirim yapılması konusunda vatandaşların beklenti içinde olduğunu açıklayan Başkan Aktaş, konunun komisyonda görüşüldüğünü, kısa zaman içinde ikinci indirimi uygulamaya alacaklarını müjdeledi.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

 


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık