solyanreklam
sagreklam

"SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN BIKMADAN, YORULMADAN MÜCADELE EDECEĞİZ"

Dünya Engeliler Günü nedeniyle Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi.

  • 17 Aralık 2018, Pazartesi 12:10

3 Aralık dünya Engeliler Günü nedeniyle Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Törende konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, tüm Edirnelileri engellilerin farkında olmaya davet etti. Gürkan,Bugüne özel güzel bir slogan yazmış arkadaşlarımız. 'Herhangi bir Aralık'ta değil her Aralık'ta birlikteyiz' diyerek birlikte yaşamayı vurgulamışlar. Sorunları ve yapılması gerekenleri hepimiz biliyoruz, ancak bu zor, uzun ve zahmetli bir süreç. Maalesef bugünden yarına tüm engelleri kaldırmak mümkün olmuyor. Bunun yüzlerce, binlerce nedeni var. Planlamayla ilgili nedenler, ekonomik nedenler, yapım, imalat süreçleriyle ilgili nedenler var. Ama bunlardan en önemlisi, düşüncelerle ilgili, zihniyetle ilgili, bakış açısıyla ilgili nedenler var. Aslında proje yapmak kolay, imalat yapmak çok zor değil, finans bulmak imkansız değil ama o bakış açısını, o düşüncedeki değişiklikleri düzenlemeye çalışmak gerçekten hepimizi en çok yoran, en çok zorlayan, en çok başarısız olduğumuz konu. Bir türlü o bakış açısındaki istediğimiz hızı yakalayamıyoruzdedi.

Sabah işe gelirken yaşadığı bir olayı paylaşan Gürkan, “Sabah işe gelirken şoför arkadaşım yaya geçidinde durdu, yayalara yol vermek istedi. Tam yayalar geçerken, bizim arabanın sağından başka bir araç adeta jet hızıyla geçerek neredeyse bir felakete yol açıyordu. Bunu şunun için anlatıyorum, bu kadar basit bir konuda dahi toplum olarak birbirimize sevgiyi, dayanışmayı, yardımlaşmayı göstermiyorsak başka hangi konularda göstereceğiz o yüzden Edirne’de yaklaşık 5 yıldır, uğrunda mücadele ettiğimiz bir arpa boyu da olsa önemli mesafeler kaydettiğimiz engelli sorunlarının çözümünde bıkmadan, yorulmadan koşmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz. Biliyorsunuz kamu kurumlarında ve özel kurumlarda belli bir oranda engelli çalıştırma zorunluluğu var. Biz istiyoruz ki yüzde 2’lerde yüzde 3’lerde olmasın, yüzde 10’lara çıkarılsın. Yüzde 10’lara çıkarılsın ki üretimi birlikte yapalım, hem de bu işin kalkınmasına öncelik edelim Türkiye olarak”  diye konuştu.

“TÜM İNSANLARIN ORTAK SORUNUDUR"

Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği Başkan Yardımcısı Sabri Kavak da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün, kutlama günü olmadığını belirterek, “Bugün sorunların ve çözümlerin konuşulduğu bir gündür. Yaşadığımız sorunlar sadece kendimizin değil, ailemizin, çevremizin, toplumun, kısaca tüm insanların ortak sorunudur. Engelli olmamız, çeşitli nedenlere bağlıdır. Normal bir hayat sürmemiz, ancak toplumsal duyguların artmasıyla mümkündür. Bizlere acıma duygularıyla yaklaşmak yerine, kurumsal hizmetlerin geliştirilmesi esas alınmalıdır. Engellilerin üretime ve sosyal hayata katılması, sorunların çözümünde çok önemlidirdiye konuştu.

Konuşmaların ardından, engelli vatandaşlar isteklerini ve yaşadıkları zorlukları kâğıda yazarak sorunlarına farkındalık oluşturmak için balonlara bağlayarak gökyüzüne bıraktı.

                 

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık