solyanreklam
sagreklam

Rize'den 'Ahmet Yesevi' geçti

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın anlatımıyla gerçekleşen konferansta, Anadolu’da İslam’ın var olmasını sağlayan en önemli isimlerden Hoca Ahmet Yesevi ve İrfani Geleneğimize katkılarından bahsedildi.

Rize'den 'Ahmet Yesevi' geçti
  • 23 Şubat 2018, Cuma 13:08

İRFANİ GELENEĞİMİZ VE HOCA AHMET YESEVİ KONFERANSI YAPILDI…

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın anlatımıyla gerçekleşen konferansta, Anadolu’da İslam’ın var olmasını sağlayan en önemli isimlerden Hoca Ahmet Yesevi ve İrfani Geleneğimize  katkılarından bahsedildi.

 Konferans Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Çok sayıda vatandaş ve öğrencinin ilgi gösterdiği konferansa, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, İl Kültür Turizm  Müdürü İsmail Hocaoğlu ve Kurum kuruluş temsilcileri katıldı.

 Prof. Dr. Musa Yıldız, konferansın amacının bilim adamı hassasiyeti ile birlikte bilimsel verileri ortaya koyarak tarihe göz atmak olduğunu belirterek, amaçlarının gençlerde bir farkındalık oluşturmak olduğunu dile getirdi. Hoca Ahmet Yesevi’nin İslamı kendi anadilimizde öğreten ilk kişi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Musa Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi’nin Hz. Ali’ye dayanan soyu, kurduğu mektepleri, İslami mutasavvıflar üzerindeki tesirleri, Ahiliğin de kurucusu olduğu konuları hakkında bilgiler verdi.

 

 

BAŞKAN KASAP’TAN TEŞEKKÜR

 

Konferansın sonunda Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, sunmuş olduğunu bilgilerden dolayı Prof. Dr. Musa Yıldız’a teşekkürlerini sunarak, “Saygıdeğer hocam Prof. Dr. Musa Yıldız’la çok eskiye dayanan bir dostluğumuz vardır. Hocamızın bir hedefinden bahsetmek isterim. Kendisi hayatı boyunca 100 kitap yazmayı hedeflemektedir. Şu an 35 civarında eseri yayınlanmıştır. Kendisine şehrimize gelip bizlere bu güzel bilgileri verdiği için şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 Konferans sonunda Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Yıldız’a katkılarından dolayı teşekkür belgesi ve çiçek takdim etti.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık