solyanreklam
sagreklam

Kentsel Dönüşüm Kongresi'nde Edebali'ye özel ödül

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, 5. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi’nde kentsel stratejiye dayalı dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi. Başkan Edebali, gerçekleştirdiği dönüşüm çalışmalarıyla kongre özel ödülünün sahibi oldu.

Kentsel Dönüşüm Kongresi'nde Edebali'ye özel  ödül
  • 22 Şubat 2018, Perşembe 16:10

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, 5. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi’nde kentsel stratejiye dayalı dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi. Başkan Edebali, gerçekleştirdiği dönüşüm çalışmalarıyla kongre özel ödülünün sahibi oldu.

 

İstanbul Swiss Hotel’de düzenlenen 5. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi’ne katılan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, ilçede devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında sunum gerçekleştirdi. Kongreye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik, kentsel dönüşüm çalışmaları gerçekleştirilen şehirlerin belediye başkanları ve inşaat sektörünün önemli temsilcileri katıldı. Kongrenin 2. Oturumunda konuşan Başkan Edebali, Yıldırım’da gerçekleştirilen kentsel dönüşüm ve vizyon projeler hakkında bilgi verdi. Başkan Edebali gerçekleştirdiği sunumla Türkiye’ye örnek olacak kentsel stratejiye dayalı dönüşüm çalışmaları konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

 

FİZİKİ VE SOSYAL DÖNÜŞÜM BİR ARADA

 

Yıldırım’ın 3’te 1‘i olan 1125 hektarlık alanda yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarında öncelikli hedeflerinin insan-mekan ilişkisini göz ardı etmeyen projeler olduğunu söyleyen Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Hem fiziksel hem de sosyal açıdan kapsamlı kentsel dönüşüm projeleri ile Yıldırım’ı geleceğe taşımayı hedefliyoruz. Dönüşüm hamlesinde sadece fiziki mekanları konuşmak yetersiz. Şehri yeniden inşa ederken önceliğimiz vatandaşlarımızın refah seviyelerini yükselterek yaşam kalitelerini üst düzeye çıkarmaktır. Mekansal dönüşümdeki amacımız ise sürdürülebilir şehircilik politikası ile Yıldırım’ı geleceğe taşımaktır” dedi. Yerel yönetimler olarak hayata geçirdikleri projelerde mekânsal dönüşümün insana dokunmadan yapılamayacağının da bilinciyle hareket ettiklerini vurgulayan Başkan Edebali, “Altyapısı ve ulaşım sorunu olmayan, mahalle kültürünü koruyan Yıldırım’ın her yönüyle insanların yaşamak isteyeceği bir yer olacak. Kentsel dönüşüm hamlemizdeki en önemli parametrelerimizden birisi tasarım standartlarımız. Batıyı veya bize yabancı bir mimari tasarımı taklit etmiyoruz. Kadim medeniyetimizden esinlenerek tamamen tarihi ve kültürel dokularımıza uygun özgün bir tasarım anlayışıyla; kimlikli, şahsiyetli, özellikli projeler üretiyoruz” diye konuştu.

 

TÜRKİYE’DE ÖNCÜ ÇALIŞMALAR

 

Kentsel dönüşümün çok boyutlu bir kavram olduğunu söyleyen Başkan Edebali, “Merkezi hükümet, yerel yönetim, uygulayıcılar ve vatandaşlar dönüşüm aktörleridir. Bu aktörleri bir araya getirmek amacıyla Türkiye’de örneği olmayan Yıldırım Belediyesi Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi’ni hizmete açtık” dedi. Yıldırım’daki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgiler veren Başkan Edebali, bölgelerin coğrafi özelliklerine uygun dönüşümü gerçekleştirme yolunda emin adımlarla ilerlediklerini söyleyerek, “Planlama ve uygulama yapılacak alanlarda doğal afetlere uygun modern ve güvenli konutlar inşa edeceğiz. Yıldırım’ın en büyük dönüşüm projesi olan Mevlana-Ulus projesinin startını verdik. 2018’de ilk etap olan 850 konutu hak sahiplerine teslim edeceğiz. Diğer bölgelerimizde de planlama çalışmalarını tamamlayarak hak sahipleriyle uzlaşma görüşmelerine başladık. Tüm bunları yaparken hemşehrilerimizi mağdur etmeden tamamlanacak kentsel dönüşüm ile Yıldırım’ı sadece Bursa’da değil Türkiye’de örnek gösterilecek bir konuma getireceğiz” şeklinde görüşlerini belirtti.

 

GELECEĞİN ŞEHRİ YÜKSELİYOR

 

Yıldırım’ın çehresini değiştirerek çağ atlatacak vizyon projeler hakkında da bilgi veren Başkan Edebali, “Ülkemizde bir ilk olacak Bursa'nın en büyük yatırımlarından birisi Sular Vadisi ve Doğa Parkı'nın yapımına başladık. Bünyesinde 5 bin kişilik kapalı spor salonu bulunacak Türkiye’nin en büyük spor kompleksimizin inşasına başladık ve 2017 yılı içerisinde hizmete geçirmiş olacağız. Engelsiz Yaşam Merkezi, Molla Yegan Kültür Merkezi, Değirmenönü-Karapınar Meydan ve Yıldırım Bayezid Gençlik Merkezi, Vatan Mahallesi Çelebi Mehmed Gençlik Merkezi, Değirmenlikızık Osmanlı Mahallesi, Vişne Han Kapalı Çarşısı, Millet, Piremir, ve Mimarsinan-Güllük kapalı pazaryerleri, kreşler ile ilçemizin kültürel ve sosyal yaşamına artı değerler katacağız" ifadelerini kullandı.

Belediyeler Haber Platformu

http://www.belediyehaberleri.com.tr

 

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık