solyanreklam
sagreklam

İBB'NİN YERLİ VE MİLLİ UYGULAMASI 'BİLGİLED' HİZMET VERMEYE BAŞLADI

İBB'NİN YERLİ VE MİLLİ UYGULAMASI 'BİLGİLED' HİZMET VERMEYE BAŞLADI

İBB'NİN YERLİ VE MİLLİ UYGULAMASI 'BİLGİLED' HİZMET VERMEYE BAŞLADI
  • 04 Ağustos 2018, Cumartesi 16:23

Akıllı şehir uygulamalarında Türkiye’ye liderlik yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yüzde yüz yerli ve milli olarak geliştirilen “BilgiLed” Yolcu Bilgilendirme Sistemi ile otobüslerden sonra raylı sistemlerde de yolculara sefer saat bilgilerini gerçek zamanlı olarak vermeye başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İSBAK tarafından geliştirilen “BilgiLed” Yolcu Bilgilendirme Sistemi sayesinde, metro ve tramvay gibi ulaşım araçlarının hareket noktalarında bekleyen yolculara, sefer saat bilgileri gerçek zamanlı olarak sunulmaya başlandı.

Bağcılar – Kabataş T1 Tramvay Hattı’nda başarıyla uygulanmaya başlanan sistem için hattın duraklarına 70 adet ekran kurulumu gerçekleştirildi. Tramvayın geliş dakikasını doğru şekilde yansıtan ekranlarda, seferlerdeki değişiklik veya sefer iptali gibi durumlar, anlık bilgilendirmeyle yolculara duyurulabiliyor.

İhtiyaç duyulduğu zaman merkezden acil durum mesajı yayınlayabilme imkanı da sunan sistem, tramvay hatları başta olmak üzere bütün raylı sistemlerde kısa zamanda yaygınlaştırılacak.

YÜZDE YÜZ YERLİ VE MİLLİ YAZILIM

Duraklarda yer alan ekranlardaki haberleşme modülü sayesinde ethernet veya GPRS alt yapısı kullanılarak bağlantı yapılıyor. Merkezin anlık olarak takip ettiği tramvay hareket bilgileri, süre ve bilgilendirme mesajı olarak ekranda gösteriliyor.

BilgiLed Yolcu Bilgilendirme Sistemi, İSBAK tarafından geliştirilen yerli ve milli bir yazılımla çalışıyor. Kullanılan elektronik kartlar da İSBAK tarafından tasarlanıp üretiliyor. Üretilen elektronik donanımlar, modüler yapıda olup kolay bakım ve montaj imkanı sunuyor.

Ekranlarda kullanılan led panellerdeki led modüllerin ömrü 100 bin saat. Isı, sıcaklık, nem ve gaz sensörleri sayesinde cihazda oluşabilecek anormal bir durum canlı olarak merkez sunucularına aktarılıyor. Bu sayede acil müdahale fırsatı bulunuyor.

BilgiLed’in Web Servis’i de İSBAK tarafından geliştirildi. Web arayüzü üzerinden cihaz ayarları güncellenebiliyor, acil durum mesajı oluşturulabiliyor ve cihazın mevcut durumu izlenebiliyor. Her bir cihaza ayrı ayrı erişebilmenin yanında, ekranlara toplu olarak da erişim imkanı bulunuyor.

Ekranlar, her iki taraftan da görülebilmesi için duraklara çift yönlü olarak konuldu. Ortam ve çevre koşulları düşünülerek tasarlanan ekranlar, (sıcaklık, gün ışığı, yağmur, kar, toz, su, nem vb. ) dayanaklı ve korumalı olarak üretildi. Ekranın 2mm kalınlığındaki alüminyum malzemeden imal edilen kabinetinin önüne, 6mm kalınlığında darbelere karşı dayanıklı cam konuldu.

Uygulamadan oldukça memnun olduklarını belirten tramvay yolcuları, sistemin yaygınlaştırılmasını beklediklerini kaydetti.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık