solyanreklam
sagreklam

Hayvanat bahçesi 20 yaşında

Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan ve dünya standartlarında bir bahçe olarak sadece 2018 yılında 820 bini aşkın ziyaretçiyi ağırlayan Bursa Hayvanat Bahçesi (Bursa Zoo), Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve ilköğretim okulu öğrencilerinin katıldığı etkinlikle 20. kuruluş yıldönümünü kutladı.

Hayvanat bahçesi 20 yaşında
  • 15 Kasım 2018, Perşembe 11:12

12 Kasım 2018

BASIN BÜLTENİ

 

Hayvanat bahçesi 20 yaşında  

 

BURSA - Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan ve dünya standartlarında bir bahçe olarak sadece 2018 yılında 820 bini aşkın ziyaretçiyi ağırlayan Bursa Hayvanat Bahçesi( Bursa Zoo), Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve ilköğretim okulu öğrencilerinin katıldığı etkinlikle 20. kuruluş yıldönümünü kutladı.

 

Her yıl artan coşkuyla gerçekleştirilen kuruluş yıldönümü kutlamaları, bu yıl da hayvanat bahçesinin konferans salonunda düzenlenen programda, İstiklal Marşı’nın okunması ve protokol konuşmalarıyla başladı. Salonu dolduran Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Yavuz Selim ile Remzi Zümrüt ilkokullarından öğrencilere ilk olarak Bursa Hayvanat Bahçesi Şube Müdürü Nermin Sığırcı hitap etti. Sığırcı, konuşmasında, 10 Kasım 1998 yılında kurulan hayvanat bahçesinin geçirdiği değişim ve dönüşümü anlattı. Sığırcı’nın ardından söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Başkan Aktaş, hayvanat bançesini Bursa’ya kazandıran ve salonda bulunan Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Erdem Saker’i öğrencilere alkışlattı. Etkinlikte ayrıca katılımcılara sinevizyon gösterisi eşliğinde bahçede yer alan hayvanlar ile kampüsün teknik kapasitesi anlatıldı.

 

Bursa Zoo konferans salonunda başlayan programın ardından Başkan Aktaş, faytonla bahçe turu gerçekleştirdi. Gergedan barınağında 20. yıl pastasını kesen Başkan Aktaş ve beraberindekiler, ardından Bursa Hayvanat Bahçesi tarafından hazırlanan ve bahçedeki hayvanları konu alan fotoğraf sergisinin açılışını yaptı. Başkan Aktaş, eşi Sevinç Aktaş ve beraberindekilerle birlikte fok, zürafa, lemur ve aslan barınaklarını da gezerek, hayvanları elleriyle besledi.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kuruluş yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmada, içinde yaşayan hayvanların refahının en üst düzeyde tutulduğu Bursa Zoo’nun insanların doğaya olan özlemlerini karşılayabilecek kapasitede olduğunu söyledi. Hayvanat bahçesinin gör-hisset-koru temasıyla doğa ve hayvan sevgisi, çevre bilincinin gelişmesine katkı sağladığını vurgulayan Başkan Aktaş, “Bu sene gergedan ve kırmızı panda barınaklarını bahçemize kazandırdık. Mayıs ayında 2 adet erkek beyaz gergedan Avusturya-Salzburg Hayvanat Bahçesi’nden, 1 adet erkek beyaz gergedan da Fransa-Beauval Hayvanat Bahçesi’nden getirildi. Ayrıca bahçemize 2 adet kırmızı panda kazandırılmıştır. Önümüzdeki yıllarda 110 bin metrekare alan kamulaştırılarak fil, su aygırı, timsah, çift hörgüçlü develer ve mandrill gibi farklı türlerin bahçemize kazandırılmasını planlıyoruz. Hayvanat bahçemizin 20. yılına girdiği bu anlamlı günde, böylesine önemli bir değerin Bursa’ya kazandırılmasında emeği olanlara teşekkür ediyorum” dedi.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

 

 

 

 

HABERE AİT VIDEO


HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık