solyanreklam
sagreklam

GELENEKSEL KIRGIZ ŞENLİĞİ İZNİK’TE GERÇEKLEŞTİ

Kırgız Cumhuriyeti’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Kırgız Şenlikleri bu yılda İznik’te gerçekleşti.

GELENEKSEL KIRGIZ ŞENLİĞİ İZNİK’TE GERÇEKLEŞTİ
  • 11 Mayıs 2019, Cumartesi 14:15

Kırgız Cumhuriyeti’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Kırgız Şenlikleri bu yılda İznik’te gerçekleşti.

Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu ile Kırgızistan Dostluk ve Kültür Derneğinin düzenlediği Geleneksel Kırgız Şenliği için İznik’e gelen Kırgız Cumhuriyeti Büyükelçisi Kuban Omuraliev ve Konsolos Zamanbek Rysaliev ile beraberindeki heyet ilk olarak İznik Belediyesi’ni ziyaret ettiler. Burada heyeti Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta karşıladı.

Geleneksel Kırgız Şenliğine davet için ziyarette bulunan Kırgız Cumhuriyeti Büyükelçisi Kuban Omuraliev ve Konsolos Zamanbek Rysaliev” Her yıl geleneksel hale getirdiğimiz Kırgız Şenliğine verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ediyorum. Bu günde yapmış olduğumuz etkinliğe sizleri davet ediyoruz. Kırgız ve Türk halkları kardeş halklardır. Dinimiz bir Dilimiz birdir. Onun için ebedi dostluklarımız devam edecektir” dedi.

Misafirlerini Belediye önünde karşılayan Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Başkan Usta konuşmasında “Öncelikle hoş geldiniz. Sizleri burada görmek bizleri ayrıca mutlu ediyor. Tarihe baktığımızda aynı Kaderi paylaşmışız. Sizleri ilçemizde misafir etmek bizim için onur. Bizlerin köklerinde birliktelik var. Tarihte hep beraber olmuşuz. Bu dostluk ebediyen devam edecek. Sizlerin Kırgız şenliğine bizlerde katılmaktan memnuniyet duyuyoruz“dedi.

Belediye ziyaretinin ardından Kırgızlar Türbesine geçen heyet burada dualar ederek kurban kestiler.İznik Belediyesi İzzet Peşte Su Sporları Kamp ve Eğitim Merkezi’ne geçen yaklaşık 300 kişilik Kırgız Heyet burada Kırgız Şenliği için toplandı. Burada ki programda Kırgız Cumhuriyeti Büyükelçisi Kuban Omuraliev Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta’ya ve Kaymakam Bülent Bayraktar’a Kırgız kalpağı, ceketi ve kırbaçı hediye ederken, Başkan Usta ve Kaymakam Bayraktar da İznik Çinisi takdim ettiler.

Kırgızistan Dostluk ve Kültür Derneği Genel Sekreteri Aibek Koçkorov etkinlikteki konuşmasında “Bizler İznik’te yaklaşık 10 yıldır Türkiye de eğitim gören Kırgızistanlı öğrencilerimizi getirip, bizim eski kültür ve geleneklerimizi, İznik’te ki Türbemizi ziyaret ederek etkinlik gerçekleştiriyoruz.Burada Türbemizde kurban kesiyor, Kur’an-ı Kerim okutuyoruz.Kırgız Türbesi ise Orhan Gazi’nin verdiği savaşta Şehit düşen Kırgız Askerler anısına bizzat Orhan Gazi tarafından yaptırılmıştır.İki ülke arasında ki olumlu gelişmeler ve anlaşmalar neticesinde bugünkü halini almıştır.Biz destekleri dolayısıyla Türk Hükümetimize, Kaymakamlığımıza ve Belediyemize bizleri çok güzel bir şekilde ağırladıkları için teşekkür ediyoruz” dedi.

Sahil kenarında bulunan İznik Belediyesi İzzet Peşte Su Sporları Kamp ve Eğitim Merkezi’nde kesilen kurbanlar pişirilerek, yöresel lezzetler misafirlere ikram edildi.

GELENEKSEL KIRGIZ ŞENLİĞİ İZNİK’TE GERÇEKLEŞTİ

GELENEKSEL KIRGIZ ŞENLİĞİ İZNİK’TE GERÇEKLEŞTİ – https://www.iznik.bel.tr/31225-geleneksel-kirgiz-senligi-iznikte-gerceklesti/

Gepostet von İznik Belediye Başkanlığı am Sonntag, 5. Mai 2019


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık