solyanreklam
sagreklam

Çekirge Meydan Projesi, Akademisyenlerle Buluştu

Osmangazi Belediyesi, Çekirge Meydanı’na yepyeni bir görünüm kazandırmak amacıyla düzenlediği Çekirge Meydanı Proje Yarışması’nda birinci olan projeyi, akademik odaların yönetici ve temsilcileri ile değerlendirdi.

Çekirge Meydan Projesi, Akademisyenlerle Buluştu
  • 09 Aralık 2017, Cumartesi 13:49

Osmangazi Belediyesi, Çekirge Meydanı’na yepyeni bir görünüm kazandırmak amacıyla düzenlediği Çekirge Meydanı Proje Yarışması’nda birinci olan projeyi, akademik odaların yönetici ve temsilcileri ile değerlendirdi. Mimarlar Odası’nın ev sahipliğinde BAOB yerleşkesinde düzenlenen toplantıya katılan çok sayıda mimar, inşaat mühendisi, şehir plancısı, kentsel tasarımcı ve peyzaj mimarı katılarak, kazanan proje hakkında beğeni ve eleştirini dile getirdi.  

Kente dair geliştirdiği projeleri kent halkıyla paylaşıp onların fikirlerini, görüş ve önerilerini almaya büyük özen gösteren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Çekirge Meydanı’na yepyeni bir görünüm kazandırmak amacıyla düzenledikleri proje yarışmasında birinci olan projeyi, akademisyenler ve farklı meslek örgütü üyesi uzmanlarıyla buluşturdu. Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesinde düzenlenen ve farklı meslek gruplarıdan yaklaşık 100 kişinin katıldığı panelde konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Bizler Osmangazi Belediyesi olarak her türlü fikri önemsiyor, onlara değer veriyoruz. Kentin tüm kesimleri ile bir araya gelip onların görüş ve önerilerini dinliyoruz. Kentin yönetiminde ortak aklı kullanmaya büyük özen gösteriyoruz. Geçtiğimiz dönem tüm mahallelerimizi gezip, 52 bin hanenin tek tek kapısını çalarak sıkıntılarını dinledik, taleplerini, fikirlerini aldık” dedi.

“HALKIN TALEPLERİNE CEVAP VEREN PROJELER ÜRETİYORUZ”

Çekirge Meydan Projesi’nin de halktan gelen talep doğrultusunda geliştiğini belirten Başkan Mustafa Dündar, yarışmaya 47 projenin katıldığını, bunlardan 7’sinin değerlendirmeye kaldığını söyledi. Kazanan proje dışında dereceye giren projeleri ilk olarak bir kolokyumla kamuoyuna tanıttıklarını ifade eden Başkan Dündar, ardından da kazanan proje ile Çekirge Murad Hüdavendigar Cami meydanında vatandaşlarla buluşup, onların proje hakkında görüşlerini aldıklarını söyledi. Başkan Dündar, “Bu gün de akademisyenlerle, konunun uzmanı meslek örgütü üyeleri ile buluştuk. Çekirge Meydanı ile ilgili olumlu olumsuz eleştirileri duymak, bunları değerlendirmek istiyoruz. Sizlerin teknik anlamda bizlere çok şey katacağınıza inanıyorum. Bursa’mıza kazandıracağımız güzel eserleri de inşallah hep birlikte başaracağız” dedi.

DÜŞÜNCELİ: “OSMANGAZİ BELEDİYESİ’NİN BU GİRİŞİMİNİ ÖNEMSİYORUZ”

Panelin açılışında konuşan İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Fikri Düşünceli, “Bir kent, kendi sosyal aktörlerinin farkında olmalıdır. Kentte demokrasinin gelişmesi, tek yönlü çabalarla da mümkün değildir. Her iki tarafta kentin paydaşı olduğunu benimsemeli, buna uygun davranış modeli geliştirmelidir. Akademik Meslek Odaları Birliği olarak kenti yönetenlere önerimiz, içerisinde meslek odalarının olduğu, üniversitenin olduğu bir akademik ve mesleki kurul oluşturulması. Uygulanacak önemli projelerin komisyon ve meclis kararları oluşturulmadan önce bu kurulda tartışılması. Bu günkü etkinliğimizin, bizim bu önerimizi destekler mahiyette bir başlangıç olduğunu düşünüyor, Osmangazi Belediyemizin bu girişimini önemsiyoruz” dedi.

ŞİMŞEK: “BÖYLE BÜYÜK BİR PROJENİN YARIŞMA İLE SEÇİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ”

Panele ev sahipliği yapan Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Can Şimşek ise, “Bizler, merkez ilçelerle ilk defa böyle bir etkinlik yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çekirge Meydan Yarışması, Bursa için çok önemli. Ayrıca, bunun da bir yarışma ile belirlenmiş olması son derece memnuniyet verici. Toplantımızın amacı, birinci seçilen projenin kent içerisinde hem kentli, hem de yönetici olarak söz hakkı bulunanların projeye ilişkin eleştirilerini, önerilerini ortaya koyup, Bursa’nın köklü tarihine yakışır bir hal almasını sağlamak. Osmangazi Belediyesini, böylesine önemli bir projeyi yarışma yoluyla seçmiş olmasından ve toplumun her kesiminin görüş ve önerilerini almasından dolayı tebrik ediyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, iki oturum olarak gerçekleştirilen panelin konuşmacıları Mimar Han Türker, Şehir Plancıları Odası Bursa Şube Başkanı Sevilay Çetinkaya, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak ile kazanan projenin sahibi Kentsel Tasarımcı, Yüksek Mimar Hayrettin Günç, U.Ü. Mimarlık Fakültesi Dekanı ve Yarışma Jüri Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk, Şehir Plancısı, Mimar Osman Ayradilli, Peyzaj Mimarları Odası Bursa İl Temsilcisi Necla Yörüklü, Çekirge meydan projesiyle ilgili görüşlerini paylaştı.

Osmangazi Belediyesi


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık