solyanreklam
sagreklam

Bursa’da Fetih Coşkusu Başlıyor

Diriliş Ertuğrul Dizisi Oyuncuları Fetih Yürüyüşüne Renk Katacak

Bursa’da Fetih Coşkusu Başlıyor
  • 04 Nisan 2018, Çarşamba 23:37

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenecek olan Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri 6 Nisan Cuma günü başlıyor. 7 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirilecek fetih yürüyüşüne Diriliş Ertuğrul dizisinin oyuncuları da katılacak.

Bursa’nın fethinin 692. yılında gerçekleştirilecek olan Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri, Nisan ayı boyunca dopdolu etkinliklere sahne olacak. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Sümbüllü Bahçe Konağı’nda gerçekleştirilen basın toplantısında fetih şenliklerinin etkinlik takvimini açıklarken, Yavuz Sultan Selim Dönemi Sempozyumu ile start alacak olan şenliklerin Nisan ayı süresince Bursalıları tarihi yolculuğa çıkaracağını söyledi. Dündar, şenliklerin en önemli bölümünü oluşturan ve 7 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirilecek fetih yürüyüşüne; Diriliş Ertuğrul dizisinin oyuncuları Cengiz Coşkun (Turgut Alp), Engin Öztürk (Günalp), Sezgin Erdemir (Sungurtekin), Gülsim Ali İlhan (Aslıhan Hatun) ve Celal Al (Abdurrahman Alp)’ın da katılacağını belirtti.

“Balkanlar’dan Orta Asya’ya Tarihi Buluşma”

Başkan Dündar, 6 Nisan Cuma günü Ördekli Kültür Merkezi'nde Yavuz Sultan Selim Dönemi'ni anlatan bir sempozyum ve Selimnameler adlı sergiyle şenliklerin başlayacağını belirterek, “Bursalıları tarihle buluşmaya davet ediyoruz. 1326 ruhu yeniden canlanıyor. Nisan ayı boyunca dolu dolu etkinliklerle, hem sosyal, kültürel ve bilimsel faaliyetlere Bursalılar, tüm kardeş şehirlerimizden gönül dostlarımız ve Türkiye'nin her noktasından vatandaşlarımızı davet ediyoruz. Kardeş belediyeler vesilesiyle Kıbrıs’tan Balkanlar’a, Orta Asya’ya kadar birçok ülkeden gönül bağımızın olduğu insanlar burada buluşacak. 1326 ruhu gibi Türkiye’nin gelmiş olduğu noktada, günümüz dünyasında aynı ruh ile o bölgelerle buluşmanın ilk adımını atıyoruz” dedi.

Yavuz Sultan Selim dönemini 34 akademisyenin katkı koyduğu bir bilimsel eserle anlatacaklarını ifade eden Başkan Dündar, “Sempozyumda Yavuz Sultan Selim Han anlatılacak. Ayrıca o gün hazırlanan sempozyum kitabı da katılımcılara dağıtılacak. Bir de sergi açılacak. 7 Nisan Cumartesi günü 15.00'te Tophane Meydanı'nda türbelerin yanında açılış törenini gerçekleştiriyoruz. Saat 16.00'da Fetih Yürüyüşü'nde bu yıl vatandaşlarımızla, yurtdışından gelen kardeşlerimizle birlikte dünyaya tekrar Osmanlı'yı duyuran Diriliş Ertuğrul Dizisi'nin oyuncularıyla bir yürüyüş gerçekleştiriyoruz. Saltanat Kapı'dan başlayarak Atatürk Caddesi, İnönü Caddesi ve Kamberler Parkı'na yürüyeceğiz. Orada Bursa'nın Fethi Müzesi de bitti. Onun açılışını daha sonra yapacağız. Bursa yeni bir mimari eser kazanmış oluyor. Misaferlerimiz Fetih Müzesi'nden yürüme mesafesinde Tarihi Hanlar ve Çarşı ile Ulucami ve tüm tarihi mekanlara kolayca ulaşabilecekler. Osmangazi'nin en büyük yatırımlarından birisi olan bu müzeyi de yakın zamanda açacağız” diye konuştu.

Fetih kutlamalarında köy şenliğini unutmadıklarını kaydeden Dündar, “Her yıl 2 farklı köyümüzde köy şenliğini, eski adet ve geleneklere göre köy düğünü gerçekleştiriyoruz. Köy şenliklerinin yapılacağı Dürdane ve Gündoğdu köylerinin tarihi ekonomik sosyal durumunu kitap haline getirdik. Oradaki gelenekleri yaşamış olacağız. Geçmişten aldığımız güçle geleceğe çok daha emin adımlarla bakmış oluyoruz. 8 Nisan Pazar günü sabah Ulucami'de şehitlerimiz için dua ve Kuran tilaveti sonrasında köy düğünlerini öğle saatlerinde gerçekleştireceğiz. 15 Nisan'da Uluslararası Tarihi Kent Koşusu ve Yarı Maratonu 15 kilometre olarak gerçekleştirilecek. Bu yarış Avrupa Atletizm Federasyonu tarafından A kategorisine alınan ender yarışlardan birisi. Dünyada 3 tane tarihi bölgede yapılan yarış var. Ancak bu maraton tüm tarihi eserlerin içinden geçilen ve Bursa'nın tarihi aksının tanıtımı noktasında çok güzel bir katkı sağlayacak proje. 4 kilometrelik tarihi aks içinde Kapalı Çarşı'dan geçen halk koşusu da var. Bu koşular neticesinde Pınarbaşı'nda ödül törenini gerçekleştiriyoruz. Özellikle yurt içinden ve yurtdışından önemli katılımlar gerçekleşecek” diye konuştu.

Bu yıl yemek kültürünü de şenliklere ilave ettiklerini hatırlatan Başkan Dündar, "Bursa Gastronomi Günleri'ni de fetih şenlikleri kapsamında 21 Nisan Cumartesi Günü Tophane Meydanı'nda 8 ayrı ekibin yarışacağı bir etkinlikle düzenleyeceğiz. Turizm için Bursa'ya has lezzetlerin tanıtımı da önemli bir yer ediyor. 22 Nisan Pazar günü de Rahvan At Koşusu Armut Mahallesi'nde gerçekleşecek. Yeni dirilişi tabiatla birlikte tüm toplumumuz yaşasın istiyoruz” şeklinde konuştu.

Basın toplantısına Osmangazi İlçe Kaymakamı Zafer Orhan, Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu,  Dağ-Der Genel Başkanı Ali Kaya, Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanvekili Muzaffer Karadeniz, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık