solyanreklam
sagreklam

Binlerce Bursalı Fetih Coşkusunu Yaşadı

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 15'incisi düzenlenen Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri, Tophane Meydanı'nda yapılan görkemli açılış töreni ile başladı. Fetih yürüyüşüne, Diriliş Ertuğrul Dizisi oyuncularının yanı sıra binlerce vatandaş katıldı.

Binlerce Bursalı Fetih Coşkusunu Yaşadı
  • 07 Nisan 2019, Pazar 10:30

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi �enlikleri, Tophane Meydanı’nda yapılan görkemli açılış töreni ile başladı. Fetih yürüyüşüne, Diriliş Ertuğrul Dizisi oyuncularının yanı sıra binlerce vatandaş katıldı.

 

Bursa’nın fethinin 693’üncü yıldönümünde Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri, Bursa’nın 1326 yılında fethedilişinin coşkusunu günümüze taşıdı. Fetih Yürüyüşü'ne katılan Diriliş Ertuğrul dizisi oyuncuları da şenliklere renk kattı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın ev sahipliğinde düzenlenen açılış törenine; AK Parti Bursa Milletvekilleri Refik Özen, Zafer Işık ve Atilla Ödünç, AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, Osmangazi Kaymakamı Zafer Orhan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ahmet Yıldız, Osmangazi Belediyesi’nin kardeş belediyelerinden Bosna Hersek Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hacı Bayriç, KKTC Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, MHP Osmangazi İlçe Başkanı Seyfi Seyfioğlu ile birlikte çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı. Diriliş Ertuğrul dizisinin oyuncuları Nurettin Sönmez(Bamsı), Hakan Selim (Günkut), Emre Üçtepe (Osman), Ayberk Pekcan (Artuk Bey), Ali Buhara Mete  (Mergen) ve Oğuzhan Yarımay (Oğuz Alp) da fetih yürüyüşüne katılarak vatandaşları selamladı.

 

693 YILDIR İLK GÜNKÜ HEYECANLA FETİH COŞKUSU

Tophane Meydanı’nda gerçekleştirilen şenliklerin açılış töreni, Tarihi Bursa Mehter Takımı’nın gösterisiyle başladı. Bursalıların büyük ilgi gösterdiği açılış töreninde konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, sözlerine “Taşına, tarihin mührü vurulmuş, Bağrına evliya tahtı kurulmuş, Manevi miraslar ehlini bulmuş, Kim bana bu şehrin adını sorsa, Tereddüt etmeden derim ki Bursa” mısralarını okuyarak başladı. Fetih coşkusunu hep birlikte yaşadıklarını belirten Dündar, “Bir cihan devletine uzanan şanlı yolculuğun tohumlarının atıldığı Bursa’da 693 yıldır ilk günkü heyecanla yaşadığımız fetih bayramımız kutlu olsun. Osmangazi Belediyesi olarak bizler, bu topraklarda yaşanan barışın, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin yıl dönümünü 15 yıldır Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri ile kutluyoruz. Fetih coşkusunuyüzyıllar sonra yeniden yaşatmak, tarihimizi, kültürümüzü ve geleneklerimizi canlı tutmak amacı ile gerçekleştirdiğimiz Fetih Şenliklerimizde, sempozyumlarımız, köy düğünü, rahvan at yarışları gibi birçok etkinlik hemşehrilerimiz ile buluşuyor. Fetih yürüyüşü “tarihin izinde, atalarımızın yolunda yürüyeceğiz’ sözümüze sadakattir. Fetih yürüyüşü, geleceği gören nesillerin kutlu yürüyüşüdür. Fetih Yürüyüşü, birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin sembolü; el ele kol kola ve omuz omuza tüm dünyaya ‘Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız ve kardeş kalacağız’ınilanıdır. Fetih Yürüyüşü, emin adımlarla güçlü Türkiye’ye güçlü geleceğe atılan adımlardır. Fethin kutlu yürüyüşünde bizlerle olan tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum” dedi.

 

DÜNDAR: “FETİH BAYRAMAMIZ KUTLU OLSUN”

Sözlerine ‘Bizim ecdadımız girdiği toprakları işgal etmez fethederdi’ diyerek devam eden Başkan Dündar, “İşgal ganimet için, hakimolmak için yapılır. Ancak bizim atalarımız hakim olmak için değil adalet için, İslam’ı üstün kılmak için, insanları özgürleştirmek için fetihler yaptı. Bursa, bu kutlu yolculuğun en güzel örneğidir. Barışla, sabırla, kardeşlikle, can yakmadan ata toprağı olan Bursa’nın köklü tarihine, köklü mirasına sahip çıkmak hepimizin görevi. Bizler bu inanç ve hevesle her yıl şenliklerimiz ile tarihimizi, örf ve ananelerimizi yaşatıyoruz. Tarihi miras çalışmalarımız ile köklü tarihimizi ayağa kaldırıyoruz.  Allah güç ve kuvvet verdikçe biz bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Çünkü biz bir ve beraber oldukça atalarımızdan öğrendiğimiz barış, kardeşlik, adalet dünyaya dalga dalga yayılacak. Allah birliğimizi daim etsin. Fetih bayramımız kutlu olsun” diye konuştu.

 

“BURSA, ZAFERİN, MÜCADELENİN, UMUDUN VE DİRİLİŞİN ŞEHRİDİR”

Bursa’nın tarih şehri olduğunun altını çizen Başkan Dündar, “Bursa demek tarih demek, tarihi eser hassasiyeti demek Osmangazi Belediyesi demek. Biz Bursa Surlarını restore ettik, yeni dönemde surlarımızın içinde kalan bölgeyi de Bursa’mıza kazandırıyoruz. Bu bölge tarihi bütünlüğü korunarak Bursa’nın incisi haline getirilecek.Bursa adı zaferle anılan bir şehirdir. Osmangazi demek başarı demektir. Osmangazi demek üretmek demektir, yatırım demektir, vizyoner projeler demektir. Bursa zaferin, mücadelenin, umudun ve dirilişin şehridir. Osman Gazi’nin mertliği ve cesareti, OrhanGazi’nin liyakati, 1. Murat’ın yiğitliği, Yıldırım Bayezid’in metaneti, Çelebi Mehmed’in birleştiriciliği Bursa’nın tarihine, kültürüne yön vermiştir” dedi.

 

DÜNDAR: “BURSA’NIN BÜTÜN DEĞERLERİNİ SEVİYORUZ”

Osmangazi Belediyesi olarak kalıcı işler yaptıklarını ve Fetih Şenlikleri’nin 15’incisini bu sene gerçekleştirdiklerini kaydeden Dündar, “Bursa’nın kültür tarihine altın harflerle kazınacak işler yapıyoruz. Bir belediyenin 15 yıl boyunca böylesi bir etkinlik gerçekleştirmesi büyük başarıdır. Fetih Şenlikleri, bütün Bursa’ya hitap eden organizasyonlar içeriyor. Kültür, sanat, spor, tarih alanında toplumun her kesiminin ilgisini çekecek etkinlikler düzenliyoruz. Zaten belediye olarak başarımızın temel sebeplerinden birisi de bu. Biz herkesi kucaklıyoruz, tüm vatandaşlarımız için çalışıyoruz. Bursa’nın bütün renklerini, bütün değerlerini seviyoruz. Osmangazi Belediyesi olarak projelerle, yatırımlarla anılmaktan büyük gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

 

AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen, geçmişini bilmeyenin geleceğe güvenle bakamayacağına vurgu yaparak, “Bizler, 700 yıl dünyaya hükmetmiş ve onur duyduğumuz bir ecdadın torunları olarak, böyle bir kutlu şehri miras almış yöneticiler olarak bu tarihi kimliği daha da öne çıkaran hizmetler yapmaya devam edeceğiz. Bursa’nın fethini ilk günkü coşkuyla yaşıyoruz” dedi.

 

Osmangazi Kaymakamı Zafer Orhan da Osmangazi Belediyesi’nin 15 yıldan beri Bursa’nın fethin önemini hatırlattığını ifade ederek, “Çünkü bu fetih, sıradan bir fetih değil. Tarihçiler tarafından fetihlerin anası olarak adlandırdıkları bir fetih. Osmanlı’ya Balkanlar ve İstanbul’un kapısını açan bir fetih. Bu fetihle gelişen Osmanlı ruhunu iyi anlamak, günümüze taşımak durumundayız. Fetih Şenlikleri’nin vatanımız ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ahmet Yıldız da Bursa’nın geçmişle geleceğin uyum içinde harmanlandığı mükemmel bir şehir olduğunu belirterek, “Osmanlı şehir medeniyetinin mihenk taşı olan Bursa, bir kutup yıldızı gibi büyük bir coğrafyaya yol göstermektedir. Bizler de ecdadımızdan miras kalan bu kutsal emaneti geleceğe taşımak için elimizden geleni yapacağız. 693 yıl önce bizlere içinde huzurla yaşadığımız bir şehir bırakan ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

 

FETİH YÜRÜYÜŞÜNDE “DİRİLİŞ” COŞKUSU

Açılış töreninin ardından fetih şenliklerinin en coşkulu etkinliklerinden biri olan fetih yürüyüşüne geçildi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, davetli protokol ve Diriliş Ertuğrul dizisi oyuncuları ile birlikte Saltanat Kapı’dan başlayarak Atatürk Caddesi ve İnönü Caddesi’ni takip ederek Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ne kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca vatandaşlar özellikle dizi oyuncularına büyük ilgi gösterdi. Binlerce vatandaş,ünlü oyuncularla fotoğraf çektirmek için birbiriyle yarıştı. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde sona eren yürüyüşün ardından vatandaşlara teşekkür eden Başkan Dündar, dizi oyuncularına isimlerinin yazılı olduğu Bursaspor forması hediye etti. Ünlü oyuncular daha sonra Bursa’nın fethinin üç boyutlu resmedildiği Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ni gezdi.

 BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık