solyanreklam
sagreklam

BAŞKAN TUNA, BAKAN KURUM İLE PROJELERİ İNCELEDİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile birlikte Başkent’in önemli proje alanlarında incelemelerde bulundu.

BAŞKAN TUNA, BAKAN  KURUM İLE    PROJELERİ  İNCELEDİ
  • 15 Kasım 2018, Perşembe 10:48

 

            Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile birlikte Başkent’in önemli proje alanlarında incelemelerde bulundu.

           Farklı ilçe ve bölgelerde bulunan proje alanlarında yetkililerden bilgi alan Bakan Kurum ve Başkan Tuna’ya, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı eşlik etti.

YENİ MAMAK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJE ALANINI GEZDİLER

          İlk olarak Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Proje alanını ziyaret eden ve çalışmaları yerinde inceleyen Bakan Kurum ve Başkan Tuna, projenin bir an önce bitirilmesi talimatını verdi.

          Başkent genelinde devam eden projeler ve planlanan projeler hakkında da brifing alan Bakan Kurum ve Başkan Tuna, Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm alanını gezerek hem vatandaşları dinlediler hem de projede çalışan işçilerle hatıra fotoğrafı çektirdiler.

KANAL ANKARA VE MİLLET BAHÇESİ ALANINI İNCELEDİLER

           Kanal Ankara projesinin yapılacağı alanda da incelemelerde bulunan Bakan Kurum ve Başkan Tuna, daha sonra Gölbaşı ilçesinde yapılacak Millet Bahçesi proje alanını da birlikte gezdi.

           Son olarak Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Proje alanında bulunan Kuzey Yıldızı Camii ve Kongre Merkezini gezerek incelemelerde bulunan Bakan Kurum ve Başkan Tuna’ya projenin ilerleyişi hakkında TOBAŞ Genel Müdürü Ferhat Ertürk ayrıntılı bilgi verdi.

           Başkan Tuna ve Bakan Kurum beraberindekilerle birlikte toplam kapasitesi 15 bin kişi olan Kuzey Yıldızı Camii’nde de namaz kıldılar.

ANKARA’NIN İHTİYACI OLAN HER PROJE DESTEKLENECEK  

            Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Başkent’e yakışır projeleri destekleyeceklerinin altını çizerek, şu açıklamalarda bulundu:

“Başkentimize yapılacak projeleri Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte gezdik. Mamak’ta kentsel dönüşüm projesini yerinde inceledik ve vatandaşlarımızla görüştük. Yeni Mamak bölgesinde bin adet konut yapacağız. Konutlar hak sahiplerine teslim edilmek üzere TOKİ tarafından yapılacak ve en kısa sürede inşaatlarına başlanacak. Mamak bölgesinde inşaatını bitirdiğimiz Karaağaç ve Altıağaç bölgesinde de bin 500 konut için hak sahiplerine verilmek üzere Büyükşehir Belediyemiz ile protokol imzalayacağız.

İsteyen hak sahipleri talep etmeleri halinde o haklardan faydalanabilecekler. Ankara’nın ihtiyacı olan her projeye bakanlık olarak destek verme niyetindeyiz. Başkentimizi bulunduğu konumdan daha yukarı çekmek adına yapılması gereken ne varsa el birliği ile teşkilatımızla, belediye başkanlarımızla birlikte karar verip Ankaralılara hizmet etmekten gurur duyuyoruz ve bu hizmetleri de inşallah daha da artıracağız.”

KANAL İSTANBUL’A ALTERNATİF PROJE: KANAL ANKARA

          Vadi Ankara (Kanal Ankara) Projesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, şu bilgileri verdi:

“Kanal Ankara Projesi ile Kanal İstanbul’un alternatifini burada gerçekleştirmiş olacağız. Yaklaşık 9-10 kilometrelik bir alan ve toplam 3 milyon metrekareyi kapsıyor. Bu alan içinde rekreasyon, yürüme ve koşu alanları ile bisiklet yolları olacak. Ankaramıza kazandıracağımız sosyal anlamda en büyük proje olacak. Millet Bahçesi projemiz ile Eymir Gölü-Gölbaşı ve AKM alanı ile birlikte Vadi Ankara projesi, bölgeye, Ankara’ya değer katacak.”

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANLARINDA YÜKSEK KATA SON

            Bakan Kurum, şehirlerde özellikle de Kentsel dönüşüm alanlarında bundan sonra yüksek katlı değil az katlı projelere izin vereceklerini belirterek, şunları söyledi:

“Sadece Ankara’da değil tüm Türkiye’de kentsel dönüşümle ilgili bir strateji çizdik. İnşallah ay sonuna kadar bu stratejiyi tamamlayıp yayınlayacağız. Biz hiçbir yerde kentsel dönüşüm alanlarında gecekondu yapılarının yerine 15-20 katlı bina istemiyoruz, bunun yapılmasına da müsaade etmeyeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi bizim milli kültürümüzü, örf ve adetlerimizi yansıtan, mahalle ölçeğinde az katlı projeler gerçekleştireceğiz. Bu projeler mimari olarak da kültürümüzü yansıtan projeler olacak. İlk örneğini de Ankara’da Yeni Mamak bölgesinde gerçekleştireceğiz. Türkiye genelinde bundan sonra yapacağımız projeler de böyle olacak. Kentsel dönüşümde yeni alanlar için 4-5 kat, mevcutta yapılaşma söz konusuysa da 7-8 katı geçemeyecek. Bunun dışında da kentsel dönüşüme müsaade etmeyeceğiz.”

BAŞKAN TUNA: “ANKARA’YA YAKIŞIR BİR PROJE MİLLET BAHÇESİ”

            Bakan Kurum’a tüm projeler hakkında kendisi de detaylı bilgi veren Başkan Tuna, Kanal Ankara projesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığına devir ettiklerini belirterek, yapılacak iki Millet Bahçesi’nin Başkent için önemli projeler olacağını anlattı:

“10 kilometrelik bir alanda Ankara’mıza yakışır bir millet bahçesi gerçekleştirmiş olacağız.  Başkentimiz için güzel bir proje olacağını sayın bakanımız da kendileri de ifade ettiler. Ben kendilerine böyle bir projeyi Ankara’ya kazandırdıkları için teşekkür ediyorum.”

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık