solyanreklam
sagreklam

BAŞKAN TUNA A HABER CANLI YAYINI'NDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün canlı yayında sorularını yanıtladı.

BAŞKAN TUNA A HABER CANLI YAYINI'NDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU
  • 03 Ekim 2018, Çarşamba 0:00

BAŞKAN TUNA’DAN İNŞAAT SEKTÖRÜNE MÜJDE

-ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DOÇ. DR. MUSTAFA TUNA, BELEDİYE MECLİSİ’NE SUNULACAK ÖNERGE İLE İNŞAAT SEKTÖRÜNDEN ALINAN BELEDİYE GELİRLERİNDE YÜZDE 50 İNDİRİME GİDECEKLERİNİ AÇIKLADI

-BAŞKAN TUNA:

“YARI YARIYA BİR İNDİRİM YAPARAK İNŞAAT SEKTÖRÜNE BİR KATKIMIZ OLSUN, DESTEĞİMİZ OLSUN İSTİYORUZ. EKONOMİK BASKILARA KARŞI BİRŞEYLER YAPMAMIZ GEREKİYOR, MORAL VERMEMİZ, MADDİ DESTEK SAĞLAMAMIZ GEREKİYOR”

“BELEDİYE GELİRLERİMİZ ARTIYOR. ÖZELLİKLE HAFRİYAT GELİRLERİMİZ AYLIK ORTALAMA 30 BİN TL’DEN 15 MİLYON TL’YE YÜKSELDİ”

“HALK EKMEK VE SU FİYATLARINA ZAM YAPMAYACAĞIZ”

“TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİNE DE HİÇBİR ŞEKİLDE ZAM YAPMIYORUZ. DÖVİZDEKİ DALGALANMALAR DA SONA ERİYOR. BİZİM VATANDAŞIMIZIN YANINDA OLMAMIZ GEREKİYOR”

“BAŞKENT’E İKİ YENİ METRO VE İKİ YENİ ANKARAY HATTI YAPILACAK”

“METRO GİRİŞLERİNE YENİ OTOPARKLAR YAPACAĞIZ”

“DÖŞENECEK SU BORULARININ ÇAPLARI BUNDAN SONRA İKLİM ŞARTLARINA GÖRE DE HESAPLANACAK”

“ULUS MEYDAN PROJESİ BİR PROBLEM ÇIKMAZSA 6 AYA BİTİRİLİR”

“ULUS’TAKİ GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİNASI YIKILDI. BİZİM ORDA BELEDİYEYE AİT BİNAMIZ VAR YÜZÜNCÜ YIL ÇARŞISI DA GİDECEK”

“YEREL SEÇİMLERDE ADAY OLUNMAZ, GÖSTERİLİR. CUMHURBAŞKANIMIZ VE PARTİMİZ BİZE NE GÖRE VERİRSE O GÖREVİ YAPARIZ”

“ANKAPARK BİR MANİ OLMAZSA 2019 BAŞINDA HİZMETE GİRER”

          Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün canlı yayında sorularını yanıtladı.

          Başkan Tuna, Başkent gündemini yakından ilgilendiren önemli konulara açıklık getirdi.

“EKMEĞE, SUYA VE TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİNE ZAM YOK”

          Ankara’daki ekmek fiyatlarındaki artışa yönelik tartışmalara da değinen Başkan Tuna, Büyükşehir Belediyesi olarak Halk Ekmek fiyatlarına hiçbir şekilde zam yapmayacaklarını açıkladı:

“250 gram Halk Ekmek 70 kuruş. Herhangi bir zam da düşünmüyoruz.  Vatandaşımızın en temel ihtiyacı olan ekmeğe zam yapmadık, yapmıyoruz da. Ekmeğin kilosu 280 kuruşa geliyor. Bunu da devam ettireceğiz.”

          Sadece Halk Ekmek değil, toplu taşıma ücretleri ile suya da zam yapmayacaklarını yineleyen Başkan Tuna, şöyle konuştu:

“Toplu taşıma ücretlerine de zam yapmıyoruz bu yıl içinde. Aslında ciddi zamlar geldi ama dövizdeki dalgalanmalar sona eriyor, stabil hale geliyor. Bizim de vatandaşımızın yanında olmamız gerekiyor. Ulaşımda da suda da ekmekte de de zam yapmıyoruz. Hatta su fiyatlarında yüzde indirim yaptık. Özellikle mandıracılar ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz için, köylerde hayat devam etsin diye. Bütün köylerimizin yollarını yapıyoruz. Bu yıl içinde 3 bin 218 kilometre yol inşaatını devam ettiriyoruz. Sezon sonunda çamura ve çukura batmadan köylere ulaşımı sağlayacağız. Bir yandan da köylerimizdeki içme suyu çalışmalarımız devam ediyor. Gençlerinde de hayvancılık ve tarım yapabilmeleri için imkanlarımızı seferber ediyoruz.”

HAFRİYAT GELİRLERİ BELEDİYE KASASINA

          İnşaat sezonunun yavaşladığı bir dönemde bile Büyükşehir Belediyesi gelirlerinin arttığına dikkat çeken Başkan Tuna, özellikle hafriyat gelirlerinin arttığını söyledi ve şöyle konuştu:

“Hafriyat gelirleri önceden aylık 30 bin TL idi. Bize devrolduktan sonra aylık ortalama 15 milyon TL oldu. İnşaat sezonunun yavaşladığı bir dönemdi üstelik. Hızlı bir sezonda bu gelir aylık 15 milyon TL’yi de aşar.”

İNŞAAT SEKTÖRÜNE MÜJDE

          Başkan Tuna, inşaat sektörünü yakından ilgilendiren önemli bir karar alacaklarının altını çizerek, sektöre destek müjdesi verdi:         

“Belediye olarak inşaatlardan alınan bazı ücretler var. Önümüzdeki hafta Büyükşehir Belediye Meclisimize bir önerge sunacağız. Belediye Meclisi yetkisinde olan belediye gelirlerinde yarı yarıya bir indirim yaparak, inşaat sektörüne bir katkımız, desteğimiz olsun istiyoruz. Çaptır, proje kontrolüdür ya da numarataj gibi… Bu indirimi altı ay süreyle meclise sunacağız. İnşallah meclis üyelerimiz de vatandaş lehine hareket ederek, böyle bir kararı çıkaracaktır. Ekonomik baskılara karşı bizim de bir şeyler yapmamız gerekiyor. Moral vermemiz, maddi destek vermemiz gerekiyor.”

        Başkan Tuna, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tasarruf çağrısını da hatırlatarak, ödeme dengesini bozmayacak işler ve projelere destek verdiklerini, bütçeye ve imkanlara göre hareket ettiklerini de vurguladı.

“BAŞKENT’E İKİ YENİ ANKARAY VE METRO PROJESİ YAPILACAK”

          Ankaralılara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği müjde ile birlikte iki Metro ve iki ANKARAY projesi olduğunu belirten Başkan Tuna, proje çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

           Etlik Hastanesinden Forum Ankara’ya, Siteler üzerinden de Havaalanı Metrosuna bağlantı yapılacak iki yeni ANKARAY projesi ile AŞTİ’den ODTÜ’ye, Dikimevinden de NATO Yolu’na kadar iki yeni Metro projesinde bir aksama gözükmediğini söyleyen Başkan Tuna, Başkent’te Raylı sistemleri yaygınlaştıracaklarının altını çizdi.

            Başkentlilerin en çok ulaşım ve alt yapı konusunda yoğun talepleri olduğuna dikkat çeken Başkan Tuna, “Nüfus giderek artıyor ve ulaşımın şimdiden planlanması ve yeni yollar, raylı sistemlerin yaygınlaştırılması lazım. Düzgün proje yapılması gerekir ki inşaat aşamasında da sıkıntı çıkarmasın bu yüzden de bu projeler rasyonel olmalı” dedi.

“ALP YAPI ÇALIŞMALARINDA İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİ HESAPLANACAK”

          Ankara’da su taşkınlarının önüne geçecek projeleri aşama aşama hayata geçirdiklerini belirten Başkan Tuna, şöyle konuştu:

“Şu anda 15 noktada çalışmaları başlattık. Akay alt geçidi okullar açılmadan tamamlandı. Mamak’ta sel felaketinin yaşanmaması için çalışmalarımız devam ediyor. Burada 8 kilometrelik su, 5-6 kilometrelik de kanalizasyon hattı döşüyoruz... Mesele bitmiyor tabi… Ankara’da su baskınları bir daha olmayacak demek mümkün değil… Bütün bu noktaların hepsine girilse şehir hareket edilemez hale gelir. Bu yüzden kademe kademe aşama aşama alt yapıyı çözmemiz gerekiyor. Alt yapıda yapılması gereken ciddi işler var. Ankara’nın buna ihtiyacı var. Bundan sonra alt yapı projelerinde hesaplama yapılırken boru kesitlerinde, çaplarında iklim şartlarını da dikkate alacağız.”

YENİ ULUS PROJESİ…

          Yeni Ulus Projesi için sondaj çalışmalarının başladığını açıklayan Başkan Tuna, projenin detaylarını da paylaştı:

“İnşaata en kısa sürede başlanmış olacak. İnşaatını da ihalesini de Karayolları Genel Müdürlüğü gerçekleştiriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ise projenin bedelini Karayollarına aktarıyor. Büyükşehir olarak biz de çevre ve meydan düzenlemesini üstlendik. Gençlik Parkından girip Roma Hamamı’nın oradan yer altından yol çıkacak. Anafartalar’dan da ilk Meclis’e kadar da yine yer altından yol olacak. Ulus’ta bir meydan oluşacak ve gidiş gelişler için altlı üstlü iki katlı geçiş olacak... Tabii bölgedeki bazı yerler, binalar yıkılacak. Oluşturulacak meydanda turistler hem alışveriş hem de ziyaretlerini yapmış olacaklar… Yer altında ince ince çalışmak gerekiyor. Bir sıkıntı olmazsa 6 ay içinde bitirilebilir. Mevcut Gençlik ve Spor Bakanlığı binası gidecek. Bizim binamız var Yüzüncü Yıl Çarşısı da gidecek. Böylece bir meydan düzenlemesi gerçekleştirmiş olacağız.”

ANKAPARK İHALESİ

         Başkan Tuna, ANKAPARK ihalesi ile ilgili tartışmalara da açıklık getirerek, yapılan eleştirileri haksız bulduğunu söyledi:

“İhalenin neyi beğenilmedi? Herkese açık, yurtiçi ve yurtdışı bir ihale yapıldı. Bunu söyleyenleri haksız buluyorum. Bunlar doğru şeyler değil, kafa karışıklığından öte bir şey değil. Teklif verdin de yok mu dedik. İhalenin sonuçlanmasıyla 26 milyon 400 bin TL ve bilet gelirlerinden de yüzde 3 gelirimiz olacak. İhaleyi bu şekilde gerçekleştirdik. İnşallah düzgün ve verimli çalışır işletme… İki, üç aylık hazırlık olur. Bu süre sonunda da 2019 başında bir mani keder olmasa hizmete girebilir.”

          Başkent’te hayata geçirilecek önemli projelerden birinin de Millet Bahçeleri olacağını belirten Başkan Tuna, AKM önü ile Gölbaşı olmak üzere iki noktaya Millet Bahçesi’nin hızlı şekilde yapılacağını vurguladı. Başkan Tuna ayrıca 19 Mayıs Stadı yerine yeni bir stat yapılacağını, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın takibinde olduğuna dikkat çekerek, “Ankara’mızı güzel bir stadyuma kavuşturmuş olacağız” dedi.

OTOPARK SORUNA NEŞTER

           Başkent sokaklarına bırakılan araçların şehir trafiğini olumsuz etkilediğine de dikkat çeken Başkan Tuna, “Bu bir kültür meselesi… Aslında şartların getirdiği bir sıkıntı… İmar planlarındaki değişikliklerden otopark ihtiyacının karşılanmamasından doğan bir problem… Maalesef bazı yollar bu trafiği ve araçları kaldıracak durumda olmuyor yüksek binalar yüzünden… Yeni otoparkların yapılması gerekiyor. Biz metro girişlerine yakın bölgelerde otoparklar yaparak, raylı sistemlerin kullanılmasını teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Uygun yerlerde otopark yapıp bir rahatlama sağlamayı planlıyoruz. Bu yönde çalışmalarımız var.”

YEREL SEÇİMLER…

          Başkan Tuna, yerel seçimlerde aday olup olmayacağına yönelik soruya da içtenlikle yanıt verdi ve şöyle konuştu:

“Aday olunmaz, aday gösterilir… Bana verilen görevlerde başta Cumhurbaşkanımız ve partimizin yetkili organları nasıl uygun görürse onu yürütmekle mükellefiz. En doğru en uygun adayı partimiz göstermek gayretindedir. Bütün partiler de bunu yapar… Bize de ne görev düşerse biz de partili olarak onu yapmak bizim işimiz, görevimiz…”

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık