Bağımlılıkla etkin mücadele

Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Aile Destek Merkezi (GADEM) 2017 yılında 303 madde bağımlısı ile 1721 bireysel görüşme, madde bağımlısı yakınları ile 1357 bireysel görüşme gerçekleştirirken, yaklaşık 2500 kişiye de konuyla ilgili seminer verdi.

Bağımlılıkla etkin mücadele
  • 22 Ocak 2018, Pazartesi 22:58

Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Aile Destek Merkezi (GADEM) 2017 yılında 303 madde bağımlısı ile 1721 bireysel görüşme, madde bağımlısı yakınları ile 1357 bireysel görüşme gerçekleştirirken, yaklaşık 2500 kişiye de konuyla ilgili seminer verdi. Uyuşturucu madde bağımlılığına karşı farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen ‘Öğretmenim Canım Benim’ projesi kapsamında da yaklaşık 6500 lise branş ve rehber öğretmene seminer verildi.

Günümüzün en önemli sağlık, sosyal ve güvenlik problemi olarak ortaya çıkan alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığının önlenebilmesi amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan GADEM, yaptığı etkinlik, seminer ve bire bir görüşmelerle 2017 yılını dolu dolu geçirdi. Merkez bünyesinde 303 madde bağımlısı ile 1721 bireysel görüşme yapılırken, madde bağımlılarının yakınları ile de 1357 bireysel görüşme gerçekleştirildi. Bunun yanında yıl boyunca farklı platformlarda düzenlenen seminerlerde 2500 kişiye ulaşıldı. Madde kullanımı yaşının giderek düşmesi göz önüne alınarak eğitim kurumlarındaki çalışmalara da ağırlık verildi. Bu kapsamında geçtiğimiz yıl başlatılan ‘Öğretmenim Canım Benim’ projesi ile yaklaşık 6500 lise branş ve rehber öğretmenine seminer verildi.

Bu yılın ilk seminerini Gemlik Özel Hatem okullarında öğretmenlere yönelik veren GADEM personeli Şubat ayının sonuna kadar 17 ilçenin tamamında yer alan özel okul ve temel lisede görev yapan branş ve rehber öğretmenlerine yönelik farkındalık seminerlerini bitirmeyi planlıyor. 2017 yılının son aylarında Orhangazi Özel Bil Okullarında başlayan farkındalık seminerleri, İnegöl Belediyesi’nce açılan İNGADEM (İnegöl Gençlik ve Aile Destek Merkezi) personelinin desteğiyle İnegöl’de de yaygınlaşıyor.

Seminerlerde özellikle öğretmenlerin bağımlılıkla mücadelede ne kadar önemli bir konumda olduğu vurgulanırken, bağımlılık nedir? Belirtileri nelerdir? Nelere dikkat etmeliyiz ayrıca danışmanlık ve tedavi merkezileri hakkında bilgi verilmektedir. 


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık