solyanreklam
sagreklam

ANKARA'NIN SUYUNA ULUSLARARASI ANALİZ'

Barajlardan musluklara suyun zorlu yolculuğundaki duraklardan biri olan Merkez Laboratuvarı'nda Başkentlilerin sağlıklı ve güvenli su içmesi için hummalı bir çalışma gerçekleştiriliyor.

ANKARA'NIN SUYUNA ULUSLARARASI ANALİZ'
  • 06 Eylül 2018, Perşembe 0:00

         Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, 24 TV Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel’in canlı yayında sorularını yanıtladı.

          Başkent gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Başkan Tuna, yerel seçimlerden ulaşıma, ANKAPARK ihalesinden Eryaman Stadyumu’na kadar birçok konuda değerlendirmeler yaptı.

YEREL SEÇİMLER

          Önümüzdeki yerel seçimlerde tekrar aday olup olmayacağına ilişkin soruyu yanıtlayan Başkan Tuna, kararı AK Partinin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile partinin yetkili organlarının vereceğini vurguladı ve şöyle konuştu:

“Partimizin yetkili organları seçimleri kazanacak kişileri aday gösterir. Bu bütün partilerde de böyledir. Neticede kazanacak kişiyi aday göstermek gerekiyor. Bunun araştırması incelemesi yapılır. Ben aday olacağım diyerek aday olunmaz. AK Parti tarafından bana verilen her görevi en iyi şekilde yerine getirmeye gayret ettim. Çalışma prensibim yaptığım işe ölünceye kadar yapacakmış gibi sarılmak, yarım saat sonra bırakacakmış gibi hazır olmak şeklinde. Bana böyle bir görev verilir ve vatandaşımız da teveccüh ederse partim adına verilen görevi en iyi şekilde yerine getiririm.”

ANKAPARK İHALESİ

        ANKAPARK ihalesi ile ilgili olarak gelinen süreci de şu sözlerle özetledi Başkan Tuna:

“İnşallah uygun bir teklif gelir ve bizde buranın işletmesini veririz. Belediye burayı işletemez. Çünkü bu hassas bir iş. Herkes her işi yapamaz mesela ben beyin ameliyatı yapamam. Her işin bir ustası vardır. Burasını işletmek profesyonel bir iştir. Oyuncakların işletilmesi, bakımı, ayrı bir iştir. Bu işi yapan yurt dışı bağlantılı firmalar var, teklifleri de oluyor. Bu hassas ve riskli bir iş ve belediyenin yapabileceği bir iş değildir.”

“EGO OTOBÜSLERİNE VE METRO’YA ZAMYOK”

          Ankara’da Belediye’ye ait toplu taşıma araçlarına 2018 yılı sonuna kadar zam yapılmayacağının altını çizen Başkan Tuna, EGO otobüslerine ek Metro ve Ankaray’a da zam yapmayacaklarını vurguladı.

          Başkan Tuna, dolmuşların yapacağı zammın belediye ile ilgili bir durum olmadığına dikkat çekerek, bu konunun belediyenin yetki alanı içinde olmadığını söyledi.

“HALK EKMEK FİYATI DEĞİŞMEYECEK”

           Vatandaş öncelikli ve sosyal belediyecilik anlayışı ile kararlar almaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Tuna, Halk Ekmek fiyatlarına zam yapılacağı tartışmalarına da açıklık getirdi.

          Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, “2018 yılı sonuna kadar vatandaşlarımız ekmeği aynı fiyattan yiyecekler. Bu yapılan ekonomik baskılara karşı bizim de bir duruşumuzun olması gerekiyor. Vatandaşımızın yanında olmamız lazım. İmkanlarımızı sonuna kadar zorlayarak, vatandaşımızın temel ihtiyaçlarına destek olmamız gerekiyor” diye konuştu.

İÇME SUYU VE ATIK SU YENİLEME ÇALIŞMALARI

          Aşırı yağışlar sonucunda su baskınlarına neden olan kritik noktalarda başlattıkları alt yapı çalışmalarını hızlı şekilde yapmayı sürdürdüklerini belirten Başkan Tuna, öncelikle 15 kritik noktada bu çalışmaları bir an önce tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

         “Özellikle vatandaşımızı çok etkileyen Akay Kavşağı, Mamak Boğaziçi Mahallesi’ndeki sel felaketinin tekrar yaşanmaması için o bölgede ve 15 farklı noktada bu çalışmaları gerçekleştiriyoruz” diyen Başkan Tuna, şu açıklamalarda bulundu:

“Ankara’nın diğer bölgelerinde de buna benzer yerler var ama bunun hepsine birden giremedik çünkü hem sezon itibariyle hem de şartlar itibariyle. Ancak kademe kademe bunların tamamını inşallah önümüzdeki süreçte gerçekleştireceğiz. Aşırı yağışlardan dolayı oluşacak sel felaketlerini önlemek için yeni yağmur suyu hatları ve kanalizasyon hatlarını hızla döşüyoruz.”

“AKAY ALT GEÇİDİNİ OKULLAR AÇILANA KADAR YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

          Alt yapı çalışmaları gerçekleştirirken, doğalgaz, telefon ve elektrik gibi farklı hatlara da zarar vermeden hassas bir çalışma yürüttüklerini belirten Başkan Tuna, “Bütün çaba ve gayretimiz bu kritik noktalardaki çalışmaları okulların açılmasıyla birlikte bitirmek. Bunu hedefledik. Gece gündüz çalışarak, ince ince nakış işler gibi çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah okulların açılmasıyla beraber bunları tamamlayacağız. Özellikle Kızılay hattını bitireceğiz. İnşallah 17 Eylül’e kalmadan Kızılay’ı açmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

“ERYAMAN STADINI KISA SÜREDE AÇACAĞIZ”

         Eryaman’daki stat inşaatının arsa karşılığı müteahhide verildiğini ve bu nedenle istihkak ödemenin söz konusu olmadığını kaydeden Başkan Tuna, Eryaman Stadı ne zaman açılacak sorusuna da yanıt verdi:

Müteahhit de çalışmalarını sürdürüyor. Sadece bazı malzemelerin temininde son ekonomik sıkıntılardan dolayı bazı gecikmeler olduğunu ifade etti. Bunlar da inşallah hallediliyor. Müteahhit de gayretli bir şekilde bu çalışmayı sürdürüyor. Ayrıca Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız da konuyla direk ilgileniyor. Sağ olsunlar desteklerini esirgemiyorlar. Bir an önce bitirilme noktasında el birliğiyle gayret ediyoruz. Ankaragüçlü sporseverlerin ve Ankara’nın stada kavuşmasına az kaldı inşallah.”

         Yıkım işlemleri devam eden 19 Mayıs Stadı’nın yerine yeni stat yapılacağını da hatırlatan Başkan Tuna, “Bu da Ankara’mız için çok önemli ve UEFA standartlarına uygun bir stat olacak. Ankara’ya yakışır bir stat olacak inşallah. Bununla ilgili de sağ olsun Sayın Cumhurbaşkanımız da ekibi de günlük olarak takip ediyor” dedi.

“ALT ÜST GEÇİT YAPIMLARI DEVAM EDİYOR” 

           Belediye tarafından yapım çalışmaları devam eden alt üst geçitler ile kavşak çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Tuna, şu açıklamalarda bulundu:

“Kepekli’deki alt üst geçidin yapımı devam ediyor. Akköprü’deki alt üst geçitte yenileme ilave çalışmaları sürerken, Türk Telekom’un önündeki Akyurt-Çubuk Havaalanı dönüşümündeki sıkıntıları gidermek üzere bu üç noktada hızlı bir şekilde çalışmalar devam ediyor. Yine Bilkent Hastanesi’nde Eskişehir yönüne giderken hastaneye dönüş için de bir köprü inşaatımız başladı. Hacettepe Üniversitesi’nin etrafındaki yolları rahatlatmak için oraya da bir köprü çalışmamız var. Çünkü Bilkent Hastanesi önümüzdeki günler de açılacağı için orada yoğun bir trafik oluşacak. Bunun giderilmesi noktasında da ciddi çalışmalar var. Bu konuyla ilgili olarak da hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız hem Sağlık Bakanlığımız ve Ulaştırma Bakanlığımızla el ele vererek bu bölgenin trafik yoğunluğu yaşamaması için illa ki bir yoğunluk olacak ama bunun minimize edilmesi için yol çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor.”

“VATANDAŞLARIMIZA DESTEĞİMİZ SÜRECEK”

            Başkan Tuna, vatandaş öncelikli kararları hayata geçirmeye devam edecekleri mesajını vererek, “Dış ekonomik baskılara savaşa karşı biz de vatandaşımıza desteğimiz olsun, bir moral olsun maksadıyla olabilecek ne kadar imkanımız varsa zorlayarak bu indirimleri gerçekleştiriyoruz. Belediye nedir? Milletin imkanlarını milletin hizmetine adaletli bir şekilde sunmaktır.  Dolayısıyla biz de bunu yapma gayreti içindeyiz. İmkanlarımız geliştikçe daha güzel hizmetlere vatandaşlarımıza sunmak bizim temel görevimiz” dedi.

 

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık