solyanreklam
sagreklam

Adana'da ‘Türk Dünyası ve Ahmet Yesevi’ Konferansı

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen, 33 ülkeden 93 ressamın katıldığı Uluslar arası Türk Dünyası Sanat Çalıştayı, her gün bir başka etkinliğe ev sahipliği yapıyor

Adana'da ‘Türk Dünyası ve Ahmet Yesevi’ Konferansı
  • 31 Ocak 2018, Çarşamba 15:10

PROF. DR. MUSA YILDIZ YORUMLARIYLA AHMET YESEVİ ANLATILDI

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından ikincisi düzenlenen Uluslar arası Türk Dünyası Sanat Çalıştayı kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevelli heyet başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız “Türk Dünyası ve Ahmet Yesevi” temalı konferans gerçekleştirildi. Çalıştayın dokuzuncu günü Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevelli heyet başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın yorumlarıyla gerçekleştirilen ‘’Türk Dünyası ve Ahmet Yesevi’’ temalı konferansa Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, eşi, aynı zamanda çalıştay genel koordinatörlüğü görevini yürüten Zeynep Sözlü ile birlikte katıldı.

‘’İSLAMİYET’İ TÜRKLERE ANA DİLİ İLE İLK ANLATAN KİŞİDİR’’

Prof. Dr. Musa Yıldız, konferansta Ahmet Yesevi’nin Türk Dünyası’na kazanımlarından bahsederken Ahmet Yesevi’nin İslamiyet’i Türklere ana dili ile ilk anlatan kişi olduğunu belirtti.  Türklerin bilinen 5 bin yılı aşkın bir tarihe sahip olduğunu anlatan Prof. Dr. Musa Yıldız, Türk dünyasının birlik ve beraberlik sembolü olan Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatı ile ilgili bilgiler aktarırken konferansın sonunda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Yıldız’a teşekkür plaketi takdim ederken Yıldız da Başkan Sözlü’ye  Ahmet Yesevi’nin ‘Divan-ı Hikmet’ kitabını takdim etti.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık