solyanreklam
sagreklam

2. Dağlarca Şiir Ödülü Özer ve Gündoğdu'ya...

Bu yıl ikincisi düzenlenen Dağlarca Şiir Ödülü'nü kazananlar belli oldu.

2. Dağlarca Şiir Ödülü Özer ve Gündoğdu'ya...
  • 03 Ağustos 2018, Cuma 19:49

Beşiktaş Belediyesi tarafından, PEN Yazarlar Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası’nın desteği ile gerçekleştirilen 2. Dağlarca Şiir Ödülü, Adnan Özer ve Cenk Gündoğdu’ya verildi.

Arife Kalender, Ataol Behramoğlu, Doğan Hızlan, Enver Ercan, Ertan Mısırlı, Haydar Ergülen ve Tarık Günersel’den oluşan seçici kurul, 2. Dağlarca Şiir Ödülü’nün Adnan Özer ile Cenk Gündoğdu arasında paylaştırılmasına karar verdi. Adnan Özer “Yol Şarkıları”, Cenk Gündoğdu ise “Harap” adlı kitaplarıyla ödüle değer görüldü.

Seçici Kurul, bu yılki değerlendirme toplantısından önce şartnameye iki maddenin eklenmesine karar verdi: Ödülün birden fazla şair/yapıt arasında paylaştırılabileceği ve Seçici Kurul’un yarışmaya başvurmayanları da ödül için önerilebileceği…

Ödüller, 15 Ekim Cumartesi günü, Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerine sunuldu.

Ödül Gerekçeleri

Adnan Özer - Yol Şarkıları
Türk şiirinde "1980 Kuşağı"nın oluşumunda, farklı şiir görüşleri ve anlayışlarının buluşmasında öncü bir şair olarak atak, yenilikçi ve zenginleştirici bir görev üstlenen Adnan Özer, yerel ve evrensel kültürlerin bireşimini de özgün şiiriyle gerçekleştiriyor. “Yol Şarkıları”nda da insanın kederini ve sevincini buluşturan o "Şiir Neşesi"ni özgürce duyumsatıyor.

Cenk Gündoğdu - Harap

Ele aldığı temayı kavrayış duyarlılığı ve söyleyiş zarafetiyle şiire dönüştüren Cenk Gündoğdu, poetik programını en başından yapmış bir şair tutumuyla beliriyor. “Issız”da olduğu gibi, “Harap” kitabında da insanın temel sorunu olan savaş ve yıkımı, hem bireysel hem toplumsal açılardan eleştirel bir cesaretle sorgulayan şiiri, destansı bir yola ve yoğunluğa işaret ediyor.

İki şair de odağına insanı yerleştirdikleri şiirleriyle, savaş ve göç gibi evrensel temalarıyla, Dağlarca’nın şiir evrenini selamlıyorlar.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık