solyanreklam
sagreklam

Mersin Müziğe Büyükşehir'le Doydu

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı boyunca Mersinliler’i müzikle buluşturdu. Kentin 8 ilçesinde 10’u akustik, toplam 61 sosyal mesafeli konser düzenlendi.

Mersin Müziğe Büyükşehir'le Doydu
  • 04 Ağustos 2020, Salı 10:08

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı boyunca Mersinliler’i müzikle buluşturdu. Kentin 8 ilçesinde 10’u akustik, toplam 61 sosyal mesafeli konser düzenlendi. Mersinli sanatçılar, zorlu günlerin ardından Büyükşehir’in konserlerinde dinleyicileriyle bir araya geldi. Yaylalardaki vatandaşlar da, plajlardaki yazlıkçılar da bayramda müziğin ortak paydasında buluştu.

Mersin sahilinde bayram festival havasında kutlandı

Tarsus’tan Anamur’a kentin 8 ilçesinde düzenlenen 61 konserin 16’sı Yenişehir İlçesi’nde gerçekleşti. Kültür Park’ta bayram gezmesi yapan Mersinliler, sahilin 3 farklı noktasındaki konserlerde soluklanma imkanı buldu. Mersin İdmanyurdu ve Galatasaray Meydanları’nda bayram boyunca 10 akustik konser gerçekleşirken, Marina civarındaki büyük sahnede ise 6 sanatçı sahne aldı.

Ayrıca, Kültür Park Amfi Tiyatro’da bayramın ikinci ve son günü Çocuk Etkinlikleri düzenlendi. Etkinliklerde çocuklar için Türkçe ve İngilizce oyunlar, sosis balon atölyeleri ve mini disko aktiviteleri yapıldı. Mersin sahil şeridinde bayram festival havasında kutlandı.

Mersin’in yazlık bölgelerinde 33 konser gerçekleşti

Konserlerin bir diğer durağı Silifke, Erdemli ve Anamur ilçeleri oldu. Bayramı yazlıklarda ve plajlarda geçiren Mersinliler müziğe doydu. Bayram boyunca Erdemli’de 20, Silifke’de 12 ve Anamur’da 1 olmak üzere toplam 33 konser gerçekleşti. Tatilcilerin yoğun olduğu Silifke’nin Susanoğlu Sahili, Taşucu Limanı, Erdemli’nin Yemişkumu, Kızkalesi ve Limonlu Sahili ile Anamur’un Dragon Parkı gibi çok sayıda noktada farklı tarzlarda müzik sesleri yankılandı.

Konserlerin bir adresi de Mersin’in yaylaları oldu

Büyükşehir, bayramı yaylalarda geçiren vatandaşları da müzikle buluşturdu. Çamlıyayla ve Toroslar İlçeleri’nde toplam 4 konser gerçekleşti. Türk Halk Müziği’nden Türk Sanat Müziği ve popüler müziğe farklı tarzlardaki konserler, her yaştan Mersinli’yi bir araya getirdi.

Konserler, Akdeniz ve Tarsus’un mahallelerine de taşındı

Akdeniz ve Tarsus İlçeleri’ndeki vatandaşlar da bayram coşkusunu mahallelerinde yaşadı. Akdeniz İlçesi’nin Güneş, Çilek, Karaduvar ve Kazanlı Mahalleleri’nde 4 gün boyunca 4 farklı konser gerçekleşti. Tarsuslular ise ilçe merkezindeki Kültür Park’ta gerçekleşen 3 konserde bayram coşkusuna ortak oldu.

Sanatçılar, Başkan Seçer’e teşekkür etti

Büyükşehir’in konserlerinde Tamay Özaltun, Haluk Şaş, Batuhan Şaraplı, Nil, Grup Kozmos, Grup Yazı Tura, A.G Band, Grup Gece Görüşü ve Ertan İşbilir’in aralarında yer aldığı Mersinli müzisyenler sahne aldı. D&S Dans Akademisi ve Sanat Merkezi’nden dansçılar da Yenişehir İlçesi Marina civarındaki konserlerde performans gösterileri sergiledi. Akustik Park Konserlerinde de Kilikya Band & Naciye Çakmak, İlker Zorer ve Tuncay Kes, Grup Blueburst & Gülden’in aralarında bulunduğu grup ve sanatçılar sahne aldı.

Salgın sürecinde maddi ve manevi zorluklar atlattıklarını dile getiren müzisyenler, yeni normalleşme sürecinde yeniden sahne almanın ve dinleyicileriyle bir araya gelmenin kendilerine moral verdiğini söyledi. Müzisyenler, kentindeki sanatçıları önemsediği ve destek olduğu için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e sahneden teşekkür etti.

“Her tarzdan müzik var”

Yenişehir İlçesi Galatasaray Meydanı’ndaki konserlere katılan öğretmen Ebru Köçer, Şanlıurfa’da görev yaptığını ancak salgın nedeniyle son 5 aydır Mersin’de bulunduğunu söyledi. Ailesiyle birlikte 35 yıldır Mersin’de yaşadığını dile getiren Köçer, sahili seneler sonra ilk defa bu kadar canlı gördüğünü belirterek, “Bu tarz etkinlikler güzel oluyor, çok keyif alıyoruz. Her tarzdan müzik var. Marina’nın karşısına gençler sandalye atmışlar. Ben orayı hep boş görürdüm. Kordon havasını hissettim. Asgari ücretle çalışan da bir şekilde konsere ulaşıyor, iyi şartlarda yaşayan aileler de ulaşıyor. Çeşitliliğin olması güzel bir şey” diye konuştu.

“Konserlerin bayramda da olması bizi fazlasıyla motive etti”

Buse Kalkanlar ise Marina civarındaki konserlerin coşkusunu Mersinliler’le paylaştı. Gaziantep’te inşaat mühendisliği okuyan Kalkanlar, yaz aylarını memleketi Mersin’de geçirdiğini söyledi. Kalkanlar, “20 yıldır Mersin’de bu tarz bir etkinlik hiçbir zaman olmadı. Bunun bayramda da olması bizi fazlasıyla motive etti. Stresimizi azalttık. Bizi çok mutlu ediyor. Şu dönemde bize böyle motive edici şeyler yaptığı için Vahap Seçer’e çok teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Burada yapılan konserin başka noktalarda yapılması çok güzel”

Veysel Yankılıç adlı diş hekimliği öğrencisi de konserlerin her kesime ulaşmasının önemli olduğunu belirterek, “Gördüğüm kadarıyla burada herkes eğleniyor, sosyal mesafeyi korumaya çalışıyor. Güzel bir etkinlik yapılıyor. İnsanların aradığı, rahatlamak istediği ortamı Mersin Büyükşehir Belediyesi sağlıyor. Bu yüzden mutluyuz. Burada yapılan konserin başka noktalarda yapılması da çok güzel” dedi.

HABERE AİT VIDEOBU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık